Ana içeriğe atla

KEDİLİ ALGI YÖNETİMİBir hazır giyim firmasında yaşanan ve sosyal medyada kıyametleri koparan "KEDİ" olayı ilgimi çekti.

Kısaca özetlersem bir giyim mağazasının çalışanları sokakta üşüyen kedileri tezgahtaki elbiselere sarıp sarmalamışlar. Bir afacan müşteri de resmini çekip twitterda paylaşmış.Bundan sonra insanlar iki grup halinde sosyal medyada atışmaya başlamışlar.

Bir grup "helal olsun hayvan dostu mağazaya bundan sonra oradan alışveriş yapıyoruz" kampanyası açarken,diğer bir grupta "pis hayvanları o kıyafetlere sarmışlar bizde onları alıp üstümüze giyiyoruz bir daha o mağazadan alışveriş yapmayalım"kampanyası açmış.Tabi bu iki grubun tartışmaları Twitterda Trend Topic oldu.

Şimdi tamamen hayal kuralım.

Diyelim ki bu firma marka tanınırlığını ve satışlarını arttırmak için bir Algı Yönetimi Uzmanı ile anlaşmış olsun.

Uzman ilk olarak firmanın müşterilerinin kredi kartı harcama bilgileri,müşteri kartları ve Internet verilerinden psikolojik müşteri profilini çıkarır.

Diyelim ki bu profilde müşterilerin ve müşteri adaylarının ezici çoğunluğunda gözlemlenebilir bir hayvanseverlik özelliği ortaya çıksın

Bu özelliğin yem olarak kullanılma kararı verildikten sonra şunlar yapılır.

Önce güzel şirin kediler bulursunuz ve o kedileri kalabalık bir kaç mağazada aynen bu şekilde sarıp sarmalanmış şekilde resimlersiniz. Yalnız resimlerin ve kedilerin çok profesyonel gözükmemesi lazımdır.

Sonra bu resimleri bir kaç "hayvansever sosyal medya profilinden" İnternete sürersiniz.Bolca paylaşım yaptırarak hızlı yayılım sağlarsınız. Çok para tutmaz bu iş.

Hemen arkasından başka sosyal medya hesaplarından durumu protesto eden ve tam da hayvanseverlerin tepkisi çekecek yorumlar sürmeye başlarınız gündeme. Tabi bu profillerin itici karakterler olması lazımdır.

Bir çok hayvansever bu negatif saldırgan yorumları görüp de tepkisiz kalamayacakları için ortalık bir anda birbirine girecektir.

Sosyal medya ortamında dikkati yeterince çektikten sonra bu sefer konuyu haber siteleri veya ekşi sözlük gibi portallarda gündeme getirir ve daha büyük kalabalıkları alevli tartışmaya katarsınız. (istenirse araya ülkedeki başka sürtüşmelerden de atıfta bulunulabilir mesela biri çıkar "kedi beslemek dinimize aykırıdır falan der)

Üç günden fazla sürmemesi gereken böyle bir çalışmada markanın milyonlarca insanın gündemine getirilmesi ve üstelik bir kısım insanın markanın fanatik müşterilerine dönüştürülmesi mümkündür.

Şu anda bir zihin jimnastiği yapıyorum,tabi ki böyle bir şey kesinlikle olmamıştır ve bunların hepsi tesadüftür.

Bu arada şu kediler gerçekten şirin hayvanlar bayılıyorum onlara hayvan tüyüne alerjim olmasa bir tane alabilirdim,bunu da belirtmeden geçemedim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …