Ana içeriğe atla

KEDİLİ ALGI YÖNETİMİBir hazır giyim firmasında yaşanan ve sosyal medyada kıyametleri koparan "KEDİ" olayı ilgimi çekti.

Kısaca özetlersem bir giyim mağazasının çalışanları sokakta üşüyen kedileri tezgahtaki elbiselere sarıp sarmalamışlar. Bir afacan müşteri de resmini çekip twitterda paylaşmış.Bundan sonra insanlar iki grup halinde sosyal medyada atışmaya başlamışlar.

Bir grup "helal olsun hayvan dostu mağazaya bundan sonra oradan alışveriş yapıyoruz" kampanyası açarken,diğer bir grupta "pis hayvanları o kıyafetlere sarmışlar bizde onları alıp üstümüze giyiyoruz bir daha o mağazadan alışveriş yapmayalım"kampanyası açmış.Tabi bu iki grubun tartışmaları Twitterda Trend Topic oldu.

Şimdi tamamen hayal kuralım.

Diyelim ki bu firma marka tanınırlığını ve satışlarını arttırmak için bir Algı Yönetimi Uzmanı ile anlaşmış olsun.

Uzman ilk olarak firmanın müşterilerinin kredi kartı harcama bilgileri,müşteri kartları ve Internet verilerinden psikolojik müşteri profilini çıkarır.

Diyelim ki bu profilde müşterilerin ve müşteri adaylarının ezici çoğunluğunda gözlemlenebilir bir hayvanseverlik özelliği ortaya çıksın

Bu özelliğin yem olarak kullanılma kararı verildikten sonra şunlar yapılır.

Önce güzel şirin kediler bulursunuz ve o kedileri kalabalık bir kaç mağazada aynen bu şekilde sarıp sarmalanmış şekilde resimlersiniz. Yalnız resimlerin ve kedilerin çok profesyonel gözükmemesi lazımdır.

Sonra bu resimleri bir kaç "hayvansever sosyal medya profilinden" İnternete sürersiniz.Bolca paylaşım yaptırarak hızlı yayılım sağlarsınız. Çok para tutmaz bu iş.

Hemen arkasından başka sosyal medya hesaplarından durumu protesto eden ve tam da hayvanseverlerin tepkisi çekecek yorumlar sürmeye başlarınız gündeme. Tabi bu profillerin itici karakterler olması lazımdır.

Bir çok hayvansever bu negatif saldırgan yorumları görüp de tepkisiz kalamayacakları için ortalık bir anda birbirine girecektir.

Sosyal medya ortamında dikkati yeterince çektikten sonra bu sefer konuyu haber siteleri veya ekşi sözlük gibi portallarda gündeme getirir ve daha büyük kalabalıkları alevli tartışmaya katarsınız. (istenirse araya ülkedeki başka sürtüşmelerden de atıfta bulunulabilir mesela biri çıkar "kedi beslemek dinimize aykırıdır falan der)

Üç günden fazla sürmemesi gereken böyle bir çalışmada markanın milyonlarca insanın gündemine getirilmesi ve üstelik bir kısım insanın markanın fanatik müşterilerine dönüştürülmesi mümkündür.

Şu anda bir zihin jimnastiği yapıyorum,tabi ki böyle bir şey kesinlikle olmamıştır ve bunların hepsi tesadüftür.

Bu arada şu kediler gerçekten şirin hayvanlar bayılıyorum onlara hayvan tüyüne alerjim olmasa bir tane alabilirdim,bunu da belirtmeden geçemedim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…