Ana içeriğe atla

KEDİLİ ALGI YÖNETİMİBir hazır giyim firmasında yaşanan ve sosyal medyada kıyametleri koparan "KEDİ" olayı ilgimi çekti.

Kısaca özetlersem bir giyim mağazasının çalışanları sokakta üşüyen kedileri tezgahtaki elbiselere sarıp sarmalamışlar. Bir afacan müşteri de resmini çekip twitterda paylaşmış.Bundan sonra insanlar iki grup halinde sosyal medyada atışmaya başlamışlar.

Bir grup "helal olsun hayvan dostu mağazaya bundan sonra oradan alışveriş yapıyoruz" kampanyası açarken,diğer bir grupta "pis hayvanları o kıyafetlere sarmışlar bizde onları alıp üstümüze giyiyoruz bir daha o mağazadan alışveriş yapmayalım"kampanyası açmış.Tabi bu iki grubun tartışmaları Twitterda Trend Topic oldu.

Şimdi tamamen hayal kuralım.

Diyelim ki bu firma marka tanınırlığını ve satışlarını arttırmak için bir Algı Yönetimi Uzmanı ile anlaşmış olsun.

Uzman ilk olarak firmanın müşterilerinin kredi kartı harcama bilgileri,müşteri kartları ve Internet verilerinden psikolojik müşteri profilini çıkarır.

Diyelim ki bu profilde müşterilerin ve müşteri adaylarının ezici çoğunluğunda gözlemlenebilir bir hayvanseverlik özelliği ortaya çıksın

Bu özelliğin yem olarak kullanılma kararı verildikten sonra şunlar yapılır.

Önce güzel şirin kediler bulursunuz ve o kedileri kalabalık bir kaç mağazada aynen bu şekilde sarıp sarmalanmış şekilde resimlersiniz. Yalnız resimlerin ve kedilerin çok profesyonel gözükmemesi lazımdır.

Sonra bu resimleri bir kaç "hayvansever sosyal medya profilinden" İnternete sürersiniz.Bolca paylaşım yaptırarak hızlı yayılım sağlarsınız. Çok para tutmaz bu iş.

Hemen arkasından başka sosyal medya hesaplarından durumu protesto eden ve tam da hayvanseverlerin tepkisi çekecek yorumlar sürmeye başlarınız gündeme. Tabi bu profillerin itici karakterler olması lazımdır.

Bir çok hayvansever bu negatif saldırgan yorumları görüp de tepkisiz kalamayacakları için ortalık bir anda birbirine girecektir.

Sosyal medya ortamında dikkati yeterince çektikten sonra bu sefer konuyu haber siteleri veya ekşi sözlük gibi portallarda gündeme getirir ve daha büyük kalabalıkları alevli tartışmaya katarsınız. (istenirse araya ülkedeki başka sürtüşmelerden de atıfta bulunulabilir mesela biri çıkar "kedi beslemek dinimize aykırıdır falan der)

Üç günden fazla sürmemesi gereken böyle bir çalışmada markanın milyonlarca insanın gündemine getirilmesi ve üstelik bir kısım insanın markanın fanatik müşterilerine dönüştürülmesi mümkündür.

Şu anda bir zihin jimnastiği yapıyorum,tabi ki böyle bir şey kesinlikle olmamıştır ve bunların hepsi tesadüftür.

Bu arada şu kediler gerçekten şirin hayvanlar bayılıyorum onlara hayvan tüyüne alerjim olmasa bir tane alabilirdim,bunu da belirtmeden geçemedim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…