Ana içeriğe atla

İlginç İncirlik Hatıra Rozeti


Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Amerikalılar için çok güzel bizim için hiç de o kadar güzel olmadığı dönemlerde Irakın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgeyi İncirlikten kalkan Amerikan Savaş Uçakları Saddama karşı korurdu.

O dönemler Çekiç Güç tartışmaları ülkemizin gündemiydi. Komik olan Çekiç Güç ismini bile bizim basın yanlış çevirmişti. Operasyonun İngilizce ismi "Poised Hammer" yani bir tabancanın kalkık horozu anlamındaydı ama bizim aklı evveller bunu Çekiç Güç diye çevirmişler tabii.

Sonra bu iş Türkiye'de çok tepki toplayınca ismi değiştirdiler. "Operation Northern Watch" yani Kuzeyden Keşif harekatında döndürdüler. Yani kısaca erkek berberine,erkek kuaförü demek gibi bir şey oldu.

Bu harekat Amerikan ordusunun Irak işgaline kadar sürdü sonra zaten gerek kalmadı.

Paylaştığım resimde Amerikan ordusunun Çekiç Güç operasyonunda görev alanlar için bastırdığı ilginç hatıra rozetini görüyorsunuz.

Ben çok ilginç şeyler algıladım ama çok yorum yapmayacağım sadece şunları sorayım.

1) Bu cami hangi camidir ?
2) Temelinde Amerikan ve Türk bayrakları olması sizce ne anlama gelir ?
3) Harita üzerinde sarı renkte uçakların Irağın kuzeyine Suriye üzerinden giderken gösterilmesinin sebebi sizce ne ?

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir