Ana içeriğe atla

FİLM TAVSİYESİ : BARAJ PATLATICILARIİngiliz Ordusu tarafından bütçesi karşılanan 1955 yapımı çok ilginç bir filmdir.

İkinci Dünya Savaşında 617.özel filo komutanı Guy Gibson'un anılarından uyarlanmıştır.

İkinci Dünya savaşında İngilizler savaşın süresini kısaltmak için Alman barajlarına hava saldırıları planladı ancak ellerindeki bombalar bu işi yapabilecek kapasitede değildi.

Ta ki bir İngiliz bilim adamı barajları tahrip edebilecek bir bomba tasarlayana kadar. İşte o zaman 617.filo kuruldu ve Alman barajlarını patlatmaya başladılar. Bu filonun saldırıları Almayanın yenilgisinde önemli rol oynamıştır.

İşte İngiliz ordusu da bu operasyonun filme çekilmesine destek olmuş tabi bir de zaman Soğuk Savaş zamanı ve Sovyetlere biraz höt çekmek lazım üstelik kendi halkına moral verme meselesi de var.

Filmde kullanılan özel bombaların şekli orjinalinden bilerek farklıdır çünkü bu özel baraj patlatan bombalar o zamanlar halen İngiliz Hava Kuvvetleri envanterindeydi ve gizli bilgi statüsündeydi. Tabi bombaların düşerken yaptıkları özel bir geri salınım hareketi de filmdeki bombalama sahnelerinden silinmiştir.

Birde ilginç bir bilgi daha vereyim. Yıldız savaşları -Star Wars film serisini ortaya çıkaran ünlü yönetmen George Lucas bu filmin hayranıdır ve o filmin birincisinde Ölüm Yıldızı'na saldırıp yok eden uzay gemilerinin saldırı sahnesi biraz bu filmden esinlenmedir derler.

Kısacası bilgisayar oyunundan hallice filmlerden sıkıldıysanız tavsiye ederim.Tabi Ülkeler ve Ordular en güzel propagandayı filmlerle yaparlar bunu da umarım bizlerde gün gelir öğreniriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…