Ana içeriğe atla

FİLM TAVSİYESİ : BARAJ PATLATICILARIİngiliz Ordusu tarafından bütçesi karşılanan 1955 yapımı çok ilginç bir filmdir.

İkinci Dünya Savaşında 617.özel filo komutanı Guy Gibson'un anılarından uyarlanmıştır.

İkinci Dünya savaşında İngilizler savaşın süresini kısaltmak için Alman barajlarına hava saldırıları planladı ancak ellerindeki bombalar bu işi yapabilecek kapasitede değildi.

Ta ki bir İngiliz bilim adamı barajları tahrip edebilecek bir bomba tasarlayana kadar. İşte o zaman 617.filo kuruldu ve Alman barajlarını patlatmaya başladılar. Bu filonun saldırıları Almayanın yenilgisinde önemli rol oynamıştır.

İşte İngiliz ordusu da bu operasyonun filme çekilmesine destek olmuş tabi bir de zaman Soğuk Savaş zamanı ve Sovyetlere biraz höt çekmek lazım üstelik kendi halkına moral verme meselesi de var.

Filmde kullanılan özel bombaların şekli orjinalinden bilerek farklıdır çünkü bu özel baraj patlatan bombalar o zamanlar halen İngiliz Hava Kuvvetleri envanterindeydi ve gizli bilgi statüsündeydi. Tabi bombaların düşerken yaptıkları özel bir geri salınım hareketi de filmdeki bombalama sahnelerinden silinmiştir.

Birde ilginç bir bilgi daha vereyim. Yıldız savaşları -Star Wars film serisini ortaya çıkaran ünlü yönetmen George Lucas bu filmin hayranıdır ve o filmin birincisinde Ölüm Yıldızı'na saldırıp yok eden uzay gemilerinin saldırı sahnesi biraz bu filmden esinlenmedir derler.

Kısacası bilgisayar oyunundan hallice filmlerden sıkıldıysanız tavsiye ederim.Tabi Ülkeler ve Ordular en güzel propagandayı filmlerle yaparlar bunu da umarım bizlerde gün gelir öğreniriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …