Ana içeriğe atla

BİR KOÇ ADAYI OLARAK GÜLSE BİRSEL
Sıcak gündem sebebiyle yılbaşından bir gün önce Gülse Birsel hanımın yazdığı bir köşe yazısı gözümden kaçmış ama sağ olsun değerli bir dostum dikkatimi çekti ve okumak fırsatını buldum.

Yazı burada:
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/gulse-birsel/yeni-yilin-ilk-terapisi-benden-40323193

Yazıdan anladığım kadarıyla değerli Gülse hanım Koçluk mesleğine girmeye niyetlenmiş ve çok başarılı olacağına da eminim, ancak yazısında dikkatimi çeken birkaç konuda kendisine ek bilgi vermek isterim.

Yazısından aldığım alıntılar ve cevaplarım şöyledir.

1) “Aşağıda bedava yaşam koçluğu önerilerimi bulacaksınız.”

CEVAP: Gülse hanım,koçlar insanlara “öneri” vermezler sadece güçlü sorularla kendi hayatları hakkındaki önemli kararları vermelerine yardımcı olurlar.

2) “Bence şahane bir yaşam koçu olabilirdim. Yaşam koçlarının çoğundan ayıptır söylemesi daha zenginim. Daha ünlüyüm.”

CEVAP: Gülse hanım,koç olmak için zengin ve ünlü olmak gibi bir ön şart yoktur. Teknik bir olaydır.

3) “Ve daha da güzeli, benim önerilerim bedava.”

CEVAP: Koçluk yasal olarak tanımlanmış bir meslektir ve her meslek mensubu gibi koçlarında emeklerinin karşılığında para kazanmalarında utanılacak bir durum yoktur. Sizde çok iyi bir oyuncu, yazar, senarist, sunucusunuz ve bu meslekleriniz karşılığında ücret almanızda hem de çok iyi ücretler almanızda bir sorun görmüyorum.

Koçlukla alakalı cevaplarım bu kadar. Ama yazıda bana sorunlu gelen iki fikir daha gördüm ve onlar konusunda da düşüncelerim şunlardır.

4) “Kendinizi rüzgara bırakın, akıntıya karşı yüzmeyin.”

CEVAP: Umarım sıkça bindiğiniz uçakların pilotlarına bu “koçluk tavsiyesini” vermiyorsunuzdur çünkü bir uçağın kendisini rüzgara bırakması aynen insan yaşamında olduğu gibi pek iyi sonuçlar vermez.

5) “Suriye’deki savaş veya Türkiye’deki tehlikeli yapılanmalarla ilgili tasalanıyorsunuz. Çok normal. Peki, tasalanmanız neye yarayacak? Her şeyi devletten beklememek lazım ama bazı şeyleri de devletten beklemek lazım! Ben bekliyorum mesela. Devlet bunları çözsün!”

CEVAP : Gülse hanım ülkemiz alevler içinde yanarken bunu görmezden gelip elimizi taşın altına sokmamak bu ülkenin imkanlarıyla okumuş, eğitim görmüş ve bu ülkenin insanlarının ilgisiyle şöhret olup güzel paralar kazanmaya başlamış kişilere yakışmaz . Ben bu ülkenin az buçuk okumuş ve eli kalem tutan bir vatandaşı olarak böyle düşünüyorum ve bu konuda da bilen bilir gücümün yettiğini yapmaya çalışıyorum ama bu tamamen kendi fikrimdir sizi tabii ki bağlamaz.

Sonuç olarak.

Gülse Birsel gibi bu ülkenin aydınlarından diyebileceğimiz ve gene oldukça eğitimli kesime hitap edip Türkiye’nin en büyük gazetelerinden birisinde köşe sahibi değerli bir hanımefendinin özellikle Koçluk konusunda bu şekilde yanlış bilgilere sahip olması ve algı karmaşası yaşaması birazda Türkiye’deki resmi koçluk kuruluşlarının kabahatidir.

Mesela ben Türkiye’de şu an faaliyette olan en büyük iki koçluk federasyonu olan ICF ve AC yöneticilerinden biri olsaydım çok gecikmeden Gülse hanımdan güzel bir sohbet için randevu alır ve kendisini ziyaret ettikten sonra okuması için birkaç kaliteli koçluk kitabını da kendisine hediye ederdim.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …