Ana içeriğe atla


Türkiye'nin köklü Sivil Toplum Kuruluşlarından Birlik Vakfı İzmir Şubesince düzenlenen "Yeni Eksen Arayışı : Şangay İşbirliği Örgütü" toplantısına katılma fırsatım oldu.
Türkiye Cumhuriyetinin 54. Hükümeti döneminde Devlet Bakanı olarak görev yapmış Prof.Dr.Sabri Tekir'in son günlerde oldukça tartışılan bu konu hakkında dinleyicilere yönelik yaptığı sunumdan oldukça faydalandığımı söyleyebilirim.
Kendisi hem Şangay İşbirliği Örgütünün tarihçesi hemde dünya jeopolitiği üzerindeki olası etkileri üzerinde son derece ilginç bilgiler verdi.Özellikle Şangay İşbirliği Örgütü ve NATO karşıtlığı denkleminde yaptığı askeri-stratejik analizin bazı konuları farklı bir açıdan görebilmemi sağladığını söyleyebilirim.
Kendi üniversite öğrenciliğim sıralarında da bazı konferanslarına katıldığım Prof.Dr.Sabri Tekir hocamızı aradan yıllar geçmesine rağmen halen son derece özgün,analitik bir bakış açısına sahip ve enerjik görmek beni sevindirdi. Bence özellikle dış politika üzerindeki analizlerine medyamızda çok daha fazla yer verilmeli.
Son derece samimi bir ortamda geçen seminere başta Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cüneyt Hoşcoşkun olmak üzere son derece ilgili ve seçkin bir dinleyici grubunun katılımı da gözlemlerim arasında.
İzmir'in son derece ihtiyacı olan bu türden kaliteli konferans ve seminlerlerden birisini düzenlediği için Birlik Vakfı İzmir Şubesine teşekkür etmek isterim.
Birlik Vakfı hakkında geniş bilgi için : www.birlikvakfi.org.tr
Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZARA İŞİNİN ALTINDAKİ FARE YENİĞİ

Önce haberimize bir bakalım.

http://www.hurriyet.com.tr/unlu-markanin-elbisesinden-fare-cikti-40280304

Efendim habere göre Amerikada ünlü bir markadan kendine elbise alan Amerikalı hanım kızımız kendini bir kaşıntı alınca elbiseyi kontrol etmiş ve şok geçirip bayılmış çünkü efendim elbisenin astarından minik ve ölü bir fareciğin pençeleri gözüküyormuş.Tabi hemen kıyameti koparmış ve ünlü firmayı dava etmiş. Firmada panik olmuş ve durumu inceleyeceklerini söylemiş.

Dikkat ederseniz haberde firma kimdir,nedir hiçbir bilgi yok.Haberdeki resimdeki marka kısmı da itinayla kapatılmış.

Şimdi işin daha bir detayı için size aynı olayı anlatan yabancı bir haber link'i veriyorum

http://gothamist.com/2016/11/14/zara_rat_dress_lawsuit.php

Bu verdiğim linkteki haber olayı daha da açıklığa kavuşturuyor ve bahsedilen firmanın hanımların ülkemizde de çok sevdiği Zaranın Amerika bayisi olduğunu anlıyoruz.

Şimdi benim takıldığım esas nokta firma değil, paylaştığım resimden de görebileceğiniz gibi söz konus…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…