Ana içeriğe atla
Psikolojik Harp kapsamındaki Algı Yönetimin temel unsurlarından birisi düşmanı canavarlaştırmaktır. Propagandayı yapan ülkenin insanları karşılarındaki düşmanın bir canavar olduğunu ve yok edilmesi gerektiğine inanırlar.Bu şekilde hem cephedeki askerleriniz düşmana karşı öfkeleri arttığı için daha acımasız ve cesaretle savaşır hemde kendi halkınız savaş kaybedilirse başlarına gelecek şeylerden korkarak savaşa sonuna kadar destek verir.

Paylaştığım resim Birinci Dünya Savaşında Fransız istihbaratı tarafından yapılan bir psikolojik harp broşürü.Resimde bir çocuğu süngüleyen Alman askeri gösterilmiş.Birinci ve İkinci dünya Savaşlarında Alman askerlerine ayrıca "HUN" ismi takılmıştı.Hun yani bildiğimiz Hunlular anlamına gelir ama burada kullanımı "barbar Hunlar gibi acımasız yani aslında bu Almanlar bizim gibi Avrupalı değil Hun kökenlidir" gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı.

Tabi bazen bir unsur kendi kendini de bilerek canavar gibi gösterebilir.Bunun sebebi de unsurun aslında çok güçlü olmaması ama kendini olduğundan güçlü göstermek ve rakiplerinde moral bozucu bir korku oluşturmak istemesidir.

Kısacası "korku" propaganda da en çok ve en etkin kullanılan duygudur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir