Ana içeriğe atla

Posta Puluyla Algı Yönetimi


Algı yönetiminin ilginç örneklerinden bir tanesi.

1944 senesinde İkinci Dünya savaşında Almanlara karşı mücadele eden o zamanın Amerikan istihbaratı OSS yani şimdiki CIA'nin babası olur kendileri son derece ilginç bir operasyon dizayn etti.

Buna göre Almanyada en çok kullanılan ve üstünde Führer Adolf Hitlerin yakışıklı bir profil resmi olan pulun aynısını bastılar yalnız tek farkla ki Hitlerin yüzünün yarısı çürümüş ve kafatası ortaya çıkmış üstelik postanın altında da "Mahvolmuş İmparatorluk" yazıyor
(Bu Almancada karışık bir kelime umarım doğru tutturmuşuzdur farklı bir anlamı varsa Almancası iyi olan arkadaşlar yorum kısmına yazabilir)

Sonra bu pulları üzerinde gerçek insanların gerçek adresleri olan binlerce zarfın üzerine üşenmeden yapıştırdılar. Burada amaç bu zarflar evlerine ulaşan Alman sivillerin moralini bozmak ve "bak biz sizin postanıza kadar geldik daha ne direniyorsunuz bitti bu iş" mesajı vermekti.

İyide bu kadar zarfı Almanyaya postalayacak halleri yoktu yani zarfları Alman posta servisine nasıl sokacaklardı.

OSS bunun da çaresini buldu. Buna göre Amerikan uçakları gidip kendilerine havaya uçuracak bir posta treni buluyorlar ve treni delik deşik ediyorlardı. Tabi vagonlarda taşınan bir ton mektup çuvalı da sağa sola savruluyordu. Savaş uçakları işlerini bitirdikten hemen sonra kargo uçakları geliyor ve tren enkazının üstüne içinde bu pullar yapıştırılmış mektuplar olan mektup çuvallarını havadan atıyorlardı.

Kaza sonrası gelen Almanlarda bu havadan atılmış çuvalları diğer posta çuvallarının içine katarak normal posta servisinin içine sokmuş oluyorlardı.

Almanlar bu işe uyanana kadar yüz binlerce kuru kafası çıkmış Hitler resimli pul hedeflerine ulaştı. OSS güzel bir gol atmıştı.

Her zaman derim sevgili dostlar savaş ve mücadele bilek gücünden ziyade zihin gücüyle alakalıdır.Kafasını kullanmayanın bileği ne kadar kuvvetli olursa olsun o bilekle kendini dövdürürler ve karşısında oturup Patlamış Mısır yerler.

Ha bu arada Patlamış Mısır demişken OSS'nin bahsettiğim bu operasyonunun ismi "Operation Cornflakes" yani Patlamış Mısır Operasyonudur.

Sevgilerimle
www.serdarkuru.com
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …