Ana içeriğe atla

Posta Puluyla Algı Yönetimi


Algı yönetiminin ilginç örneklerinden bir tanesi.

1944 senesinde İkinci Dünya savaşında Almanlara karşı mücadele eden o zamanın Amerikan istihbaratı OSS yani şimdiki CIA'nin babası olur kendileri son derece ilginç bir operasyon dizayn etti.

Buna göre Almanyada en çok kullanılan ve üstünde Führer Adolf Hitlerin yakışıklı bir profil resmi olan pulun aynısını bastılar yalnız tek farkla ki Hitlerin yüzünün yarısı çürümüş ve kafatası ortaya çıkmış üstelik postanın altında da "Mahvolmuş İmparatorluk" yazıyor
(Bu Almancada karışık bir kelime umarım doğru tutturmuşuzdur farklı bir anlamı varsa Almancası iyi olan arkadaşlar yorum kısmına yazabilir)

Sonra bu pulları üzerinde gerçek insanların gerçek adresleri olan binlerce zarfın üzerine üşenmeden yapıştırdılar. Burada amaç bu zarflar evlerine ulaşan Alman sivillerin moralini bozmak ve "bak biz sizin postanıza kadar geldik daha ne direniyorsunuz bitti bu iş" mesajı vermekti.

İyide bu kadar zarfı Almanyaya postalayacak halleri yoktu yani zarfları Alman posta servisine nasıl sokacaklardı.

OSS bunun da çaresini buldu. Buna göre Amerikan uçakları gidip kendilerine havaya uçuracak bir posta treni buluyorlar ve treni delik deşik ediyorlardı. Tabi vagonlarda taşınan bir ton mektup çuvalı da sağa sola savruluyordu. Savaş uçakları işlerini bitirdikten hemen sonra kargo uçakları geliyor ve tren enkazının üstüne içinde bu pullar yapıştırılmış mektuplar olan mektup çuvallarını havadan atıyorlardı.

Kaza sonrası gelen Almanlarda bu havadan atılmış çuvalları diğer posta çuvallarının içine katarak normal posta servisinin içine sokmuş oluyorlardı.

Almanlar bu işe uyanana kadar yüz binlerce kuru kafası çıkmış Hitler resimli pul hedeflerine ulaştı. OSS güzel bir gol atmıştı.

Her zaman derim sevgili dostlar savaş ve mücadele bilek gücünden ziyade zihin gücüyle alakalıdır.Kafasını kullanmayanın bileği ne kadar kuvvetli olursa olsun o bilekle kendini dövdürürler ve karşısında oturup Patlamış Mısır yerler.

Ha bu arada Patlamış Mısır demişken OSS'nin bahsettiğim bu operasyonunun ismi "Operation Cornflakes" yani Patlamış Mısır Operasyonudur.

Sevgilerimle
www.serdarkuru.com
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…