Ana içeriğe atla

Plajda tüfekli muhafızlar algısı

Sevgili dostlar,

Zamanımın büyük kısmı sosyal medyada ne tür algı operasyonları yapılmaktadır incelemekle geçiyor ve her gün kimi çok amatörce, kimisi de oldukça zekice işler görüyorum.

İşte dün Sosyal Medyada dönen çalışmalardan bir tanesi

Buna göre Almanlar Tunus sahillerinde çekilmiş bir resmi "işte bakın sayın Avrupalı kardeşlerim,o çok bayıldığınız Türk plajlarının hali budur,makineli tüfekli muhafızlar sahillerde geziyor,siz aklınızı peynirle ekmeğe katık mı yaptınız hala Türkiye'ye gideceğim diyorsunuz.Akıllı olun zaten Türklerle papaz olduk gidin tatilinizi vurulmayacağınız bir yerde yapın" alt mesajıyla piyasaya sürmüşler.

Tabi eğer bu olay bu şekildeyse Almanlara hiç yakıştıramadım.Bu kullanılan teknik çok eski bir tekniktir.Buna göre bir yerlerden alakasız bir resim bulur ve altına kendi çıkarınıza bir hikaye ekleyip insanların önüne atarsınız.

Ancak bu elli sene öncenin tekniğidir.O dönemler insanların bu resimler gerçek midir değil midir kontrol etme şansları yoktu, gazetede ne çıkmışsa doğrudur algısı da vardı.

Ancak şimdi öyle mi ? Gördüğünüz her resmi google hazretlerinde aratıp bir kaç saniyede o resim nerelerde kullanılmış şıppanak anlıyorsunuz.Yani böyle devirde böyle operasyon biraz acayip olmuş.

Bu durum için bazı çevrelerde şu benzetme kullanılır. Eskiden geyik avlayan avcıların elinde tüfek vardı ve geyiğin çok fazla yapacak bir şeyi yoktu.Şimdiyse geyiklerin elinde koca sniper tüfekleri var ve eskisi kadar kolay av değiller.

Yani artık insanların elinde Internet gibi müthiş bir silah var. Aklı olup kullanana büyük avantaj sağlar.Bakınız eskiden benim size bu yazıyı ulaştırabilmemin ihtimali binde bir bile değildi. Nerede öyle gazete dergi sayfaları size açılacak. (Hoş şimdi de öyle ama fark etmez zaten şu anda bir çok gazetenin günlük tirajından fazla insana ulaşabiliyorum. Internet sağ olsun)

Yalnız bir ihtimal daha olabilir ve eğer yapılmışsa çok zekice olur. Aslında Almanlar böyle bir şey yapmamıştır ama birileri iki resmi de kendileri piyasaya sürüp kepçeyi Almanların kafasına geçirmiştir. Algı içinde Algı üretme işidir ki bu da çok akıllıca olur.Tabi bunu kim yapar onu da siz tahmin edin.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com
www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…