Ana içeriğe atla

OLUMLU ALGI YÖNETİMİAlgı Yönetimi her ne kadar olumsuz bir olguymuş gibi sunulmaya çalışılsa da yerinde kullanıldığında insanların faydasına olabilecek önemli bir araçtır.

Mesela şimdi vereceğim kamu spotu harika bir çalışma

https://www.youtube.com/watch?v=bsaBfhtmxtQ

"Ünlüleri ağlatan kamu spotu" şeklinde Internet ortamında da büyük yer bulmuş bu çalışma gerçekten iyi niyetli ve olumlu kullanıldığı zaman Algı Yönetimin ne kadar faydalı olduğunu göstermekte.

Burada kullanılan tekniğe gelirsek.

"Şok etkisiyle duygu yarat - oluşan duygusu izleyiciye yansıt ve duygusal duruma sok - aracı olarak toplumca sevilen sempatik kişileri kullanarak etkiyi arttır - tüm duygu durumunu dikkat çekilmek istenen yöne çevir - Farkındalık arttır"

Şeklinde özetleyebiliriz.

Kısacası bu çalışmada trafikteki kazalarda her sene kaybettiğimiz binlerce insanımızın sadece bir istatistik olmadıkları ve her birinin kendi hayatlarını yaşayan bizler gibi insanlar oldukları gerçeği son derece çarpıcı bir şekilde sunulmuş.

Ünlü yüzlerin de ani ve beklenmedik bir hamleyle duygusal şoka sokularak gerçek duygularını kameraya yansıtmalarının sağlanması da çok akıllıca.

Duygu bulaşıcıdır ve insanlar karşılarında duygusal duruma giren bir insanın durumuna o anda empati gösterebilirler hele bu "ünlü" dediğimiz yani onların zaten önceden sempati duydukları bir kişiyse duygusal etkilenmeleri katlanır.

Yasaklar hiç bir zaman çok etkin şekilde işe yaramaz fakat insanları dikkatli olmaları gereken konuda ilgili duygusal duruma sokabilirseniz istediğiniz eylemi gerçekleştirmeleri çok daha mümkündür. Algı Yönetimi uygulamalarıyla bir çok olumlu eylemi insanları sıkmadan ve kendi istekleriyle yaptırmak olasıdır.

Sonuç olarak harika bir çalışma diyorum ve kimin emeği geçmişse teşekkür ederim.

Aydın Serdar Kuru
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…