Ana içeriğe atla

OLUMLU ALGI YÖNETİMİAlgı Yönetimi her ne kadar olumsuz bir olguymuş gibi sunulmaya çalışılsa da yerinde kullanıldığında insanların faydasına olabilecek önemli bir araçtır.

Mesela şimdi vereceğim kamu spotu harika bir çalışma

https://www.youtube.com/watch?v=bsaBfhtmxtQ

"Ünlüleri ağlatan kamu spotu" şeklinde Internet ortamında da büyük yer bulmuş bu çalışma gerçekten iyi niyetli ve olumlu kullanıldığı zaman Algı Yönetimin ne kadar faydalı olduğunu göstermekte.

Burada kullanılan tekniğe gelirsek.

"Şok etkisiyle duygu yarat - oluşan duygusu izleyiciye yansıt ve duygusal duruma sok - aracı olarak toplumca sevilen sempatik kişileri kullanarak etkiyi arttır - tüm duygu durumunu dikkat çekilmek istenen yöne çevir - Farkındalık arttır"

Şeklinde özetleyebiliriz.

Kısacası bu çalışmada trafikteki kazalarda her sene kaybettiğimiz binlerce insanımızın sadece bir istatistik olmadıkları ve her birinin kendi hayatlarını yaşayan bizler gibi insanlar oldukları gerçeği son derece çarpıcı bir şekilde sunulmuş.

Ünlü yüzlerin de ani ve beklenmedik bir hamleyle duygusal şoka sokularak gerçek duygularını kameraya yansıtmalarının sağlanması da çok akıllıca.

Duygu bulaşıcıdır ve insanlar karşılarında duygusal duruma giren bir insanın durumuna o anda empati gösterebilirler hele bu "ünlü" dediğimiz yani onların zaten önceden sempati duydukları bir kişiyse duygusal etkilenmeleri katlanır.

Yasaklar hiç bir zaman çok etkin şekilde işe yaramaz fakat insanları dikkatli olmaları gereken konuda ilgili duygusal duruma sokabilirseniz istediğiniz eylemi gerçekleştirmeleri çok daha mümkündür. Algı Yönetimi uygulamalarıyla bir çok olumlu eylemi insanları sıkmadan ve kendi istekleriyle yaptırmak olasıdır.

Sonuç olarak harika bir çalışma diyorum ve kimin emeği geçmişse teşekkür ederim.

Aydın Serdar Kuru
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…