Ana içeriğe atla

OLUMLU ALGI YÖNETİMİAlgı Yönetimi her ne kadar olumsuz bir olguymuş gibi sunulmaya çalışılsa da yerinde kullanıldığında insanların faydasına olabilecek önemli bir araçtır.

Mesela şimdi vereceğim kamu spotu harika bir çalışma

https://www.youtube.com/watch?v=bsaBfhtmxtQ

"Ünlüleri ağlatan kamu spotu" şeklinde Internet ortamında da büyük yer bulmuş bu çalışma gerçekten iyi niyetli ve olumlu kullanıldığı zaman Algı Yönetimin ne kadar faydalı olduğunu göstermekte.

Burada kullanılan tekniğe gelirsek.

"Şok etkisiyle duygu yarat - oluşan duygusu izleyiciye yansıt ve duygusal duruma sok - aracı olarak toplumca sevilen sempatik kişileri kullanarak etkiyi arttır - tüm duygu durumunu dikkat çekilmek istenen yöne çevir - Farkındalık arttır"

Şeklinde özetleyebiliriz.

Kısacası bu çalışmada trafikteki kazalarda her sene kaybettiğimiz binlerce insanımızın sadece bir istatistik olmadıkları ve her birinin kendi hayatlarını yaşayan bizler gibi insanlar oldukları gerçeği son derece çarpıcı bir şekilde sunulmuş.

Ünlü yüzlerin de ani ve beklenmedik bir hamleyle duygusal şoka sokularak gerçek duygularını kameraya yansıtmalarının sağlanması da çok akıllıca.

Duygu bulaşıcıdır ve insanlar karşılarında duygusal duruma giren bir insanın durumuna o anda empati gösterebilirler hele bu "ünlü" dediğimiz yani onların zaten önceden sempati duydukları bir kişiyse duygusal etkilenmeleri katlanır.

Yasaklar hiç bir zaman çok etkin şekilde işe yaramaz fakat insanları dikkatli olmaları gereken konuda ilgili duygusal duruma sokabilirseniz istediğiniz eylemi gerçekleştirmeleri çok daha mümkündür. Algı Yönetimi uygulamalarıyla bir çok olumlu eylemi insanları sıkmadan ve kendi istekleriyle yaptırmak olasıdır.

Sonuç olarak harika bir çalışma diyorum ve kimin emeği geçmişse teşekkür ederim.

Aydın Serdar Kuru
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZARA İŞİNİN ALTINDAKİ FARE YENİĞİ

Önce haberimize bir bakalım.

http://www.hurriyet.com.tr/unlu-markanin-elbisesinden-fare-cikti-40280304

Efendim habere göre Amerikada ünlü bir markadan kendine elbise alan Amerikalı hanım kızımız kendini bir kaşıntı alınca elbiseyi kontrol etmiş ve şok geçirip bayılmış çünkü efendim elbisenin astarından minik ve ölü bir fareciğin pençeleri gözüküyormuş.Tabi hemen kıyameti koparmış ve ünlü firmayı dava etmiş. Firmada panik olmuş ve durumu inceleyeceklerini söylemiş.

Dikkat ederseniz haberde firma kimdir,nedir hiçbir bilgi yok.Haberdeki resimdeki marka kısmı da itinayla kapatılmış.

Şimdi işin daha bir detayı için size aynı olayı anlatan yabancı bir haber link'i veriyorum

http://gothamist.com/2016/11/14/zara_rat_dress_lawsuit.php

Bu verdiğim linkteki haber olayı daha da açıklığa kavuşturuyor ve bahsedilen firmanın hanımların ülkemizde de çok sevdiği Zaranın Amerika bayisi olduğunu anlıyoruz.

Şimdi benim takıldığım esas nokta firma değil, paylaştığım resimden de görebileceğiniz gibi söz konus…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…