Ana içeriğe atla

KANDIRMA SANATINeredeyse her gün başka bir psikolojik operasyona maruz kalan ülkemizde,ne yazık ki hamasi nutuklar ve basit propaganda lafları dışında bu önemli konularda insanlarımızı bilgilendiren kaliteli uzmanlar gündeme gelememektedir.

Zaten bu alanlarda bilgi sahibi insan sayımızın çok az olması gerçeği üstüne, bir de bu uzmanlara doğru dürüst hiç bir medya organında yer verilmemesi ve sürekli aynı sığ tiplerin ekranlara çıkıp hep aynı şeyleri papağan gibi söylemelerinin kimseye pek faydası olduğu söylenemez.

Ne yapalım iş başa düştü.O görünmez uzmanlardan biri olarak en azından ulaşabildiğimiz insanlara ulaşalım belki ufakta olsa bir faydası olur ülkemize.

Bugün sizlere Kandırma yani Manipülasyon operasyonları üzerine biraz bilgi vermek istiyorum tabi bunun pek çok çeşidi olmasına rağmen,ana konumuz Internet üzerinden yapılan türü olacak.

1) Psikolojik savaş artık ana eksen olarak Internet üzerinden yapılmaktadır ve büyük devletlerin bu konuda çalışan ciddi birimleri vardır.Mesela İngiliz İletişim Bakanlığına bağlı çalışan JTRIG (Joint Threat Research Intelligence Group) yani "Tehdit Araştırma ve İstihbarat Ortak Çalışma Grubu" böylesine bir yapılanmadır. Amerika,Rusya ve Almanya'nın da bu tip çok oluşumları var. Ülkemizde var mı bilmiyorum ama ortaya konulan işlere ve yediğimiz gollere bakılırsa pek emin değilim.

2) Psikolojik savaşın hedeflerinden birisi hedef ülkeyi karıştırmak ve huzursuzluk yaratmaktır. Fakat aynı şekilde bu tür operasyonlar bir şahısı veya firmayı da hedef alabilir.

3) Şahıs hedef alındığında kullanılan bir çok teknik vardır mesela sosyal medya hesapları ele geçirilerek orada kendilerini zora sokabilecek paylaşımlarda bulunulabilir.Ya da itibarı yok edilmek istenen kişiye hayali bir suçlama atılarak sahte bir senaryo oluşturulur ve Internet üzerinden bu senaryo kitlelere ulaştırılır

Mesela namusuyla tanınan bir iş adamı hedef alındı diyelim.Önce kendisine tecavüz ettiğini ileri süren yaşı küçük bir kız çocuğu karakteri uydurulur, bu karakter için açılan sahte sosyal medya hesapları üzerinden iyi hazırlanmış acıklı hikayeler bir anda tüm sanal ortama servis edilir.İnsanlar genelde sanal dünyada gördükleri ilgi çekici şeyleri çok sorgulamadan hemen inanarak etraflarına yaydıkları için,bu iş adamı sabah kalktığında kendisini ülkenin bir numaralı ahlaksızı ilan edilmiş bulur.

Yüzlerce site ve sosyal medya hesabını da hukuki olarak hemen kapattırıp susturabilmesi teknik olarak imkansız olacağı için senelerce oluşturduğu namuslu adam imajı bir kaç saate yok edilebilir.

4) Bir firma hedef alındığında genelde kullanılan teknikler şunlardır.

Firma içinden sızdırılmış gizli bir bilgi mesela kritik mali durumları veya dizayn ettikleri projenin detayları gibi veriler bir anda Internet üzerinden tüm dünyaya ifşa edilebilir.

Firma hakkında sahte ve korkunç şikayetler üretilerek yüzlerce şikayet sitesi veya tüketici forumlarında lanse edilebilir.Bir gecede yüzlerce şikayet sitesine veya foruma farklı kişiler tarafından yapılmış gösterilen şikayetler o firmaya çok büyük zararlar verecektir çünkü insanlar artık en ufak bir şey bile alırken önce Internette çıkmış şikayet var mı diye inceden inceye araştırmaktadırlar.

Firmanın anlaşma yapmak üzere olduğu başka firmaların yöneticilerine o firma hakkında türlü iftiralar çok sağlammış gibi gözüken dosyalarla ulaştırılabilir ve aynı anda internet üzerinden müthiş bir negatif kampanya başlar.Hedefteki firma muhataplarının anlaşmadan neden bir anda vazgeçtiğini anlayamaz bile.

Bunlar tabi çok basit tekniklerdir çok daha komplike tekniklerle diz üstü çöktürülen hatta iflas ettirilen firmalar vardır.

5) Bugün hem firmalarımızın hem de devlet kurumlarımızın önemini pek kavrayamadıkları Psikolojik teknikler ve Algı Yönetimi uygulamalarının yüzlercesi Psikolojik Savaş çerçevesinde son derece etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu uygulamaları sadece ismen buraya yazmaya kalksam kırk elli sayfa aralıksız yazmam lazımdır,mesela sadece "Sosyal Nüfuz Teorisi" kullanarak yapılabilecek onlarca saldırı vardır

6) Kullanılan tekniklerden sadece bir tanesinden o da sadece formül olarak örnek vermek isterim.

Diyelim ki yapacağınız bir Psikolojik Operasyon için sahte bir mesaj hazırladınız ve amacınız bu sahte mesajla hedef ülkenin insanlarında korku ve endişe yaratmak.

Bunun için önce insanların dikkatini çekmeniz lazımdır.Dikkat çekmek için kullanılan formüllerden bir tanesi CBTAR ismi verilen ve İngilizce kelimelerin baş harflerinden üretilen bir uygulamadır.

Buna göre C= Control (insanlarda beklenti yaratarak dikkatlerini kontrol altına alma) B = Big Move (Büyük hareket küçük hareketi gizler kuralı) T= Target (Hedef sizin baktığınız yere bakar prensibi) A=Attention (Oluşan dikkatin süresini ayarlama yöntemi) ve son olarak R=Repetition (Tekrarlamanın inandırıcılığı arttırması prensibi) tabi buradaki her harfi simgeleyen madde için oturup ayrı yazı yazmam veya anlatmam gerekli.

Yani Psikolojik operasyonlar öyle otuz tane genç çocuğun eline bilgisayar tutuşturup sabah akşam propaganda tweetleri attırmak kadar basit değildir.

7) İnsanlarda aynalama,taklit ve sürü psikolojisi son derece baskın güdüler olduğundan bir toplumu veya insan grubunu hedef almış profesyonel kandırıcılar eğer o insan topluluğunun sadece yüzde onunu yani her yüz kişiden on kişiyi sahte mesajlarına inandırabilseler bile etkileri hızla yayılan orman yangını gibi katlanarak artacaktır.

8) Kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle büyük insan gruplarını en mantıksız şeylere bile inandırmak mümkündür.

Mesela 1938 senesinde Amerikan devleti,insanların evlerinde giderek yaygınlaşmaya başlayan radyoyu propaganda amaçlı olarak nereye kadar kullanabileceğini denemek istemiş ve bu amaçla sonradan çok ünlenen aktör Orson Wells'e bir deney yaptırmıştır.

Buna göre 31 Ekim 1938 akşamı CBS radyosunu dinleyenler,yayının kesilip kalın ve ciddi bir sesin Amerikanın uzaydan gelen Marslılar tarafından saldırı altında olduğunu anons etmesiyle şok oldular.

Yayın içinde sanki saldırı altındaki bölgelerden gelen patlama ve çığlık sesleri gibi efektlerle olayın gerçekliğine inandırılan on binlerce insan bir anda toplu paniğe kapılarak sokaklara dökülmüş ve toplu histeri başlamıştır.

Gelen öfkeli tepkiler sonrası,radyo kanalı bunun bir piyes olduğunu ve bir anda yayına girdikleri için böyle bir tepki oluştuğunu söyleyip halktan özür dilediyse de aslında bu çok başarılı bir deneydi ve Amerikan devleti belli psikolojik tekniklerle insanları uzaylıların dünyayı işgal ettiğine bile inandırabileceğini anlamıştı.Bu deneyin 78 sene önce yapıldığını ve o zamandan bu zamana ne kadar yol alınmış olabileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum.

Toparlarsam.İçinde yaşadığımız dünya algıların ve mesajların bizlerde oluşturduğu tepkiler üzerinde işlemektedir.Bize çeşitli kanallardan ulaşan mesajların ve haberlerin doğrumu yanlış mı olduğunu anlamamız hayati önem taşımaktadır.

Bugün bir çok büyük devlet kendisine rakip gördüğü ülke,firma ve şahsı psikolojik operasyonlarla etkisiz hale getirip zayıflatma tekniklerini uygulamaktadırlar ve bunu bir sanat haline getirmişlerdir.

Umarım büyük devlet olma iddiasındaki ülkemizin devlet ve özel sektör yöneticileri de çağımızın en büyük silahı Psikolojik Operasyonların ve Algı Yönetimi tekniklerinin önemini kavrar ve buna uygun eğitim ve hazırlık faaliyetlerine girişir.

Aksi vurdumduymaz tavır,aslanların arasına çırılçıplak ve silahsız bir şekilde atlamanız kadar delice olacaktır.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir