Ana içeriğe atla

Hizmet alacağınız Profesyonel Koçu seçerken dikkatli olun.

Koçluk mesleği bireylerin ve kurumların gelişim süreçlerinde oldukça önemli rol oynayabilen bir uzmanlık dalıdır.Her uzmanlıkta olduğu gibi bu alanda hizmet almak isteyen gerek bireylerin gerek firma sahiplerinin de biraz ince eleyip sık dokumalarını şiddetle tavsiye ederim. 

Bunun sebebi "Koç" unvanını rastgele kullanan ve doğru dürüst eğitim ve bilgi birikimleri olmadan piyasa atılarak bir çok insana faydadan çok zarar veren kişilerin varlığının ülkemizin bir gerçeği olmasıdır.

Lütfen hayatınızda köklü bir değişim kararı aldığınız veya firmanızdaki Koçluğun hizmet alanına giren bir takım problemleri çözmek için Profesyonel bir Koç arayışına girdiğiniz zaman ICF veya AC gibi Uluslararası Koçluk Kuruluşların veri tabanlarından bu kişileri iyice araştırın.Çünkü yeterince araştırmadan ve hizmet ücretleri ucuz diye tercih edeceğiniz "çakma" bir Koç size veya firmanıza faydadan çok ciddi zararlar verecektir.

Uluslararası Koçluk Birliklerinin web sitelerinde üye kişileri arayabileceğiniz imkanlar mevcuttur. Mesela Amerika Birleşik Devletleri merkezli Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ve onun Türkiye temsilciliğin web sitelerine girip benim ismimi arattığınız zaman karşınıza paylaştığım resimlerdeki gibi bu kurumlara üyeliğimi gösteren sayfalar çıkacaktır.

Lütfen üşenmeyin ve karşınıza ben profesyonel olarak Koçluk yapıyorum diye çıkan ve sizden para isteyen bir kişinin en azından bu tür mesleki uluslararası kuruluşlara üye olacak kadar işini ciddiye alıyor olmasını bekleyin.

Not:Tabi firmalar bünyesinde o firmaların çalışanı olarak Koçluk yapanlar veya Koçluk eğitimi almasına rağmen profesyonel olarak bu mesleği yapmayanlar veya önemini bildiği halde bir takım kişisel tercihleri sebebiyle bu tür üyelikleri olmayanlar tarifimin dışındadır. Benim bahsettiğim Migrostan iki ucuz kişisel gelişim kitabı okuyup daha sonrada ben de Koçum diyerek ortaya atılan belli tiplemelerdir.Bunları küçümsemeyin kıvrak dilleri ve sahte imajlarıyla çok ciddi sayıda insanı kandırıp büyük ölçüde haksız kazanç elde edebiliyorlar.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …