Ana içeriğe atla

Hizmet alacağınız Profesyonel Koçu seçerken dikkatli olun.

Koçluk mesleği bireylerin ve kurumların gelişim süreçlerinde oldukça önemli rol oynayabilen bir uzmanlık dalıdır.Her uzmanlıkta olduğu gibi bu alanda hizmet almak isteyen gerek bireylerin gerek firma sahiplerinin de biraz ince eleyip sık dokumalarını şiddetle tavsiye ederim. 

Bunun sebebi "Koç" unvanını rastgele kullanan ve doğru dürüst eğitim ve bilgi birikimleri olmadan piyasa atılarak bir çok insana faydadan çok zarar veren kişilerin varlığının ülkemizin bir gerçeği olmasıdır.

Lütfen hayatınızda köklü bir değişim kararı aldığınız veya firmanızdaki Koçluğun hizmet alanına giren bir takım problemleri çözmek için Profesyonel bir Koç arayışına girdiğiniz zaman ICF veya AC gibi Uluslararası Koçluk Kuruluşların veri tabanlarından bu kişileri iyice araştırın.Çünkü yeterince araştırmadan ve hizmet ücretleri ucuz diye tercih edeceğiniz "çakma" bir Koç size veya firmanıza faydadan çok ciddi zararlar verecektir.

Uluslararası Koçluk Birliklerinin web sitelerinde üye kişileri arayabileceğiniz imkanlar mevcuttur. Mesela Amerika Birleşik Devletleri merkezli Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ve onun Türkiye temsilciliğin web sitelerine girip benim ismimi arattığınız zaman karşınıza paylaştığım resimlerdeki gibi bu kurumlara üyeliğimi gösteren sayfalar çıkacaktır.

Lütfen üşenmeyin ve karşınıza ben profesyonel olarak Koçluk yapıyorum diye çıkan ve sizden para isteyen bir kişinin en azından bu tür mesleki uluslararası kuruluşlara üye olacak kadar işini ciddiye alıyor olmasını bekleyin.

Not:Tabi firmalar bünyesinde o firmaların çalışanı olarak Koçluk yapanlar veya Koçluk eğitimi almasına rağmen profesyonel olarak bu mesleği yapmayanlar veya önemini bildiği halde bir takım kişisel tercihleri sebebiyle bu tür üyelikleri olmayanlar tarifimin dışındadır. Benim bahsettiğim Migrostan iki ucuz kişisel gelişim kitabı okuyup daha sonrada ben de Koçum diyerek ortaya atılan belli tiplemelerdir.Bunları küçümsemeyin kıvrak dilleri ve sahte imajlarıyla çok ciddi sayıda insanı kandırıp büyük ölçüde haksız kazanç elde edebiliyorlar.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…