Ana içeriğe atla

HER SUİKAST BİR GÖSTERİDİR
Sevgili dostlar,

Zor günlerimiz devam ediyor.Bu zor günlerde ülkemizde büyük kamplaşmalar,propaganda ve aklın yerini duyguların alması sebebiyle açık siyasi analizlerden mümkün olduğunca kaçınıyorum çünkü hiç bir siyasi amaç taşımadan verdiğim herhangi bir örnek hatta koyduğum basit bir resim bile çok ilginç şekilde hemen siyasi bir yorummuş gibi algılanmakta.

Benim de gelen acayip yorumlarla uğraşacak ne vaktim ne de niyetim var çünkü tartışarak insanları inandıkları şeylerden vazgeçirmek pek mümkün değildir çünkü öfke ve kin duygularının tatlı zehri aklın üstünü örtmüştür.

Fakat bazen ülkemiz gündeminde siyasi yorumlardan kaçmanız mümkün değil.Şimdi biraz siyasi suikastleri Algı Yönetimi açısından yorumlamak istiyorum.

1) Hiç bir siyasi suikastın temel amacı hedefteki kişiyi öldürmek değildir,amaç her zaman dikkat çekici bir gösteri düzenlemek ve insanların dikkatini buraya çekerek amaçlanan mesajı vermektir.
Bu sebeple siyasi suikastlerin dekoru aynen bir tiyatro seti gibi ayarlanır ve insanların gözü önünde yapılır.

2) Etki sağlamak için suikastin halkın veya kameraların çevrildiği bir dekorda yapılması gerekir.Bu ya Kennedy suikastinde olduğu gibi üstü açık bir arabada binlerce insanın önünde veya Malcolm X suikastinde olduğu gibi hedef bir konuşma yaparken olur.Amaç eğer gösteri değilde sadece o insanları öldürmek olsaydı bunun çok daha sessiz ve dikkat çekmeyen yöntemleri de bulunmaktadır.Örneğin yemeğine veya soluduğu havaya katılacak bir toksin maddeyle kalp krizi geçirtebilir,yolda giderken otomobili bir tırın altında kalabilir veya denize açıldığı teknesinde "kazayla" denize düşüp boğulabilir. Ancak dediğim gibi amaç öldürmek değil gösteri yapmaktır.

3) Tetikçinin kimliği esasında önemli değildir çünkü o kimlik özel olarak planlanarak önünüze konulur.Giyim tarzından geçmişine, suikast esnasında söyleyeceklerinden,hangi işaretleri yapacağına kadar aynen bir oyuncu gibi tetikçiye öğretilir.Tetikçinin kimliği zaten verilmek istenen mesajın bir parçasıdır.

4) Tetikçiden çok suikastlerde önemli olan o tetikçiyi hedefin yakınına sokabilen organizasyonu yapanlardır.Mesela Kennedy'i üstü açık ve yavaş giden bir otomobilin içinde üç keskin nişancının çapraz ateş bölgesine sokanlar önemlidir(evet Kennedy suikastinde tetikçi söylendiği gibi bir kişi değil üç kişidir).Amerikan başkanı Lincoln suikastinde de tetikçiyi başkanın özel tiyatro locasına kadar sokan güç o tetiği çekenden çok daha önemliydi.Zaten Putin bunu bildiği için suikast sonrası yaptığı açıklamada hemen "emri kimin verdiğini bilmek zorundayız" dedi.

5) Suikastin en önemli kısmı çarpıcı görüntülerin hemen medyaya servis edilip propagandanın başlamasıdır. Zaten suikast kameraların olduğu bir yerdeyse bu çok kolaydır hele günümüzde herkesin elindeki telefonların çok kaliteli kameralarıyla dolaştığını düşünürseniz bu iş daha da kolaylaşmıştır.Rus elçinin suikasti sonrası daha yarım saat geçmeden yüksek kalite görüntüsünün Internete servis edilmesi (Galiba bir Hollanda kanalı üzerinden) oldukça önemli bir ayrıntıdır. Suikastin zaten çekim yapan bir televizyon kamerasının önünde yapılması da tesadüf değildir.

6) Suikastların propaganda kısmının en önemli tarafı dezinformasyon tarafıdır.Bir anda tüm ortam birbiriyle çelişkili bilgilerle doldurulur.İnsanların her biri kendi ideolojisi ve dünya görüşüne göre bu iddialardan bir tanesini doğru kabul ederek heyecanla savunmaya başlar ve ortalık türlü tartışmayla toz dumana boğulur.

7) Gözden kaçırılmaması gereken diğer bir konu da suikaste uğrayan tarafın aynı suikastin organize edicisi olabileceği gerçeğidir.Eğer hedefin etrafında dikkat çekici bir koruma zafiyeti varsa böyle bir hususun varlığı da göz önüne alınmalıdır. Kennedy suikastinde suikastin hemen öncesinde CIA koruma ekibinin geri çekilmesi buna bir örnek olabilir.

Toparlarsam bir siyasi suikastin temel amacı gösteri yoluyla insanların dikkatini belli bir noktaya çekmek ve istenilen görüntüyü onların zihnine yerleştirmektir.Burada önemli olan ne tetikçi ne de hedef şahıstır.Önemli olan ana organizasyonu yapan güç ve vermek istediği mesajdır.Bu mesaj genelde devletler tarafından suikastin hemen sonrasında analiz edilir fakat halka yapılan açıklama bu analizden farklı ve genelde siyasi bir açıklama olur.

Tavsiyem:Olayları takip ederken duygularınız değil aklınız devrede olsun.

Sevgilerimle
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …