Ana içeriğe atla

HER SUİKAST BİR GÖSTERİDİR
Sevgili dostlar,

Zor günlerimiz devam ediyor.Bu zor günlerde ülkemizde büyük kamplaşmalar,propaganda ve aklın yerini duyguların alması sebebiyle açık siyasi analizlerden mümkün olduğunca kaçınıyorum çünkü hiç bir siyasi amaç taşımadan verdiğim herhangi bir örnek hatta koyduğum basit bir resim bile çok ilginç şekilde hemen siyasi bir yorummuş gibi algılanmakta.

Benim de gelen acayip yorumlarla uğraşacak ne vaktim ne de niyetim var çünkü tartışarak insanları inandıkları şeylerden vazgeçirmek pek mümkün değildir çünkü öfke ve kin duygularının tatlı zehri aklın üstünü örtmüştür.

Fakat bazen ülkemiz gündeminde siyasi yorumlardan kaçmanız mümkün değil.Şimdi biraz siyasi suikastleri Algı Yönetimi açısından yorumlamak istiyorum.

1) Hiç bir siyasi suikastın temel amacı hedefteki kişiyi öldürmek değildir,amaç her zaman dikkat çekici bir gösteri düzenlemek ve insanların dikkatini buraya çekerek amaçlanan mesajı vermektir.
Bu sebeple siyasi suikastlerin dekoru aynen bir tiyatro seti gibi ayarlanır ve insanların gözü önünde yapılır.

2) Etki sağlamak için suikastin halkın veya kameraların çevrildiği bir dekorda yapılması gerekir.Bu ya Kennedy suikastinde olduğu gibi üstü açık bir arabada binlerce insanın önünde veya Malcolm X suikastinde olduğu gibi hedef bir konuşma yaparken olur.Amaç eğer gösteri değilde sadece o insanları öldürmek olsaydı bunun çok daha sessiz ve dikkat çekmeyen yöntemleri de bulunmaktadır.Örneğin yemeğine veya soluduğu havaya katılacak bir toksin maddeyle kalp krizi geçirtebilir,yolda giderken otomobili bir tırın altında kalabilir veya denize açıldığı teknesinde "kazayla" denize düşüp boğulabilir. Ancak dediğim gibi amaç öldürmek değil gösteri yapmaktır.

3) Tetikçinin kimliği esasında önemli değildir çünkü o kimlik özel olarak planlanarak önünüze konulur.Giyim tarzından geçmişine, suikast esnasında söyleyeceklerinden,hangi işaretleri yapacağına kadar aynen bir oyuncu gibi tetikçiye öğretilir.Tetikçinin kimliği zaten verilmek istenen mesajın bir parçasıdır.

4) Tetikçiden çok suikastlerde önemli olan o tetikçiyi hedefin yakınına sokabilen organizasyonu yapanlardır.Mesela Kennedy'i üstü açık ve yavaş giden bir otomobilin içinde üç keskin nişancının çapraz ateş bölgesine sokanlar önemlidir(evet Kennedy suikastinde tetikçi söylendiği gibi bir kişi değil üç kişidir).Amerikan başkanı Lincoln suikastinde de tetikçiyi başkanın özel tiyatro locasına kadar sokan güç o tetiği çekenden çok daha önemliydi.Zaten Putin bunu bildiği için suikast sonrası yaptığı açıklamada hemen "emri kimin verdiğini bilmek zorundayız" dedi.

5) Suikastin en önemli kısmı çarpıcı görüntülerin hemen medyaya servis edilip propagandanın başlamasıdır. Zaten suikast kameraların olduğu bir yerdeyse bu çok kolaydır hele günümüzde herkesin elindeki telefonların çok kaliteli kameralarıyla dolaştığını düşünürseniz bu iş daha da kolaylaşmıştır.Rus elçinin suikasti sonrası daha yarım saat geçmeden yüksek kalite görüntüsünün Internete servis edilmesi (Galiba bir Hollanda kanalı üzerinden) oldukça önemli bir ayrıntıdır. Suikastin zaten çekim yapan bir televizyon kamerasının önünde yapılması da tesadüf değildir.

6) Suikastların propaganda kısmının en önemli tarafı dezinformasyon tarafıdır.Bir anda tüm ortam birbiriyle çelişkili bilgilerle doldurulur.İnsanların her biri kendi ideolojisi ve dünya görüşüne göre bu iddialardan bir tanesini doğru kabul ederek heyecanla savunmaya başlar ve ortalık türlü tartışmayla toz dumana boğulur.

7) Gözden kaçırılmaması gereken diğer bir konu da suikaste uğrayan tarafın aynı suikastin organize edicisi olabileceği gerçeğidir.Eğer hedefin etrafında dikkat çekici bir koruma zafiyeti varsa böyle bir hususun varlığı da göz önüne alınmalıdır. Kennedy suikastinde suikastin hemen öncesinde CIA koruma ekibinin geri çekilmesi buna bir örnek olabilir.

Toparlarsam bir siyasi suikastin temel amacı gösteri yoluyla insanların dikkatini belli bir noktaya çekmek ve istenilen görüntüyü onların zihnine yerleştirmektir.Burada önemli olan ne tetikçi ne de hedef şahıstır.Önemli olan ana organizasyonu yapan güç ve vermek istediği mesajdır.Bu mesaj genelde devletler tarafından suikastin hemen sonrasında analiz edilir fakat halka yapılan açıklama bu analizden farklı ve genelde siyasi bir açıklama olur.

Tavsiyem:Olayları takip ederken duygularınız değil aklınız devrede olsun.

Sevgilerimle
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…