Ana içeriğe atla

HER SUİKAST BİR GÖSTERİDİR
Sevgili dostlar,

Zor günlerimiz devam ediyor.Bu zor günlerde ülkemizde büyük kamplaşmalar,propaganda ve aklın yerini duyguların alması sebebiyle açık siyasi analizlerden mümkün olduğunca kaçınıyorum çünkü hiç bir siyasi amaç taşımadan verdiğim herhangi bir örnek hatta koyduğum basit bir resim bile çok ilginç şekilde hemen siyasi bir yorummuş gibi algılanmakta.

Benim de gelen acayip yorumlarla uğraşacak ne vaktim ne de niyetim var çünkü tartışarak insanları inandıkları şeylerden vazgeçirmek pek mümkün değildir çünkü öfke ve kin duygularının tatlı zehri aklın üstünü örtmüştür.

Fakat bazen ülkemiz gündeminde siyasi yorumlardan kaçmanız mümkün değil.Şimdi biraz siyasi suikastleri Algı Yönetimi açısından yorumlamak istiyorum.

1) Hiç bir siyasi suikastın temel amacı hedefteki kişiyi öldürmek değildir,amaç her zaman dikkat çekici bir gösteri düzenlemek ve insanların dikkatini buraya çekerek amaçlanan mesajı vermektir.
Bu sebeple siyasi suikastlerin dekoru aynen bir tiyatro seti gibi ayarlanır ve insanların gözü önünde yapılır.

2) Etki sağlamak için suikastin halkın veya kameraların çevrildiği bir dekorda yapılması gerekir.Bu ya Kennedy suikastinde olduğu gibi üstü açık bir arabada binlerce insanın önünde veya Malcolm X suikastinde olduğu gibi hedef bir konuşma yaparken olur.Amaç eğer gösteri değilde sadece o insanları öldürmek olsaydı bunun çok daha sessiz ve dikkat çekmeyen yöntemleri de bulunmaktadır.Örneğin yemeğine veya soluduğu havaya katılacak bir toksin maddeyle kalp krizi geçirtebilir,yolda giderken otomobili bir tırın altında kalabilir veya denize açıldığı teknesinde "kazayla" denize düşüp boğulabilir. Ancak dediğim gibi amaç öldürmek değil gösteri yapmaktır.

3) Tetikçinin kimliği esasında önemli değildir çünkü o kimlik özel olarak planlanarak önünüze konulur.Giyim tarzından geçmişine, suikast esnasında söyleyeceklerinden,hangi işaretleri yapacağına kadar aynen bir oyuncu gibi tetikçiye öğretilir.Tetikçinin kimliği zaten verilmek istenen mesajın bir parçasıdır.

4) Tetikçiden çok suikastlerde önemli olan o tetikçiyi hedefin yakınına sokabilen organizasyonu yapanlardır.Mesela Kennedy'i üstü açık ve yavaş giden bir otomobilin içinde üç keskin nişancının çapraz ateş bölgesine sokanlar önemlidir(evet Kennedy suikastinde tetikçi söylendiği gibi bir kişi değil üç kişidir).Amerikan başkanı Lincoln suikastinde de tetikçiyi başkanın özel tiyatro locasına kadar sokan güç o tetiği çekenden çok daha önemliydi.Zaten Putin bunu bildiği için suikast sonrası yaptığı açıklamada hemen "emri kimin verdiğini bilmek zorundayız" dedi.

5) Suikastin en önemli kısmı çarpıcı görüntülerin hemen medyaya servis edilip propagandanın başlamasıdır. Zaten suikast kameraların olduğu bir yerdeyse bu çok kolaydır hele günümüzde herkesin elindeki telefonların çok kaliteli kameralarıyla dolaştığını düşünürseniz bu iş daha da kolaylaşmıştır.Rus elçinin suikasti sonrası daha yarım saat geçmeden yüksek kalite görüntüsünün Internete servis edilmesi (Galiba bir Hollanda kanalı üzerinden) oldukça önemli bir ayrıntıdır. Suikastin zaten çekim yapan bir televizyon kamerasının önünde yapılması da tesadüf değildir.

6) Suikastların propaganda kısmının en önemli tarafı dezinformasyon tarafıdır.Bir anda tüm ortam birbiriyle çelişkili bilgilerle doldurulur.İnsanların her biri kendi ideolojisi ve dünya görüşüne göre bu iddialardan bir tanesini doğru kabul ederek heyecanla savunmaya başlar ve ortalık türlü tartışmayla toz dumana boğulur.

7) Gözden kaçırılmaması gereken diğer bir konu da suikaste uğrayan tarafın aynı suikastin organize edicisi olabileceği gerçeğidir.Eğer hedefin etrafında dikkat çekici bir koruma zafiyeti varsa böyle bir hususun varlığı da göz önüne alınmalıdır. Kennedy suikastinde suikastin hemen öncesinde CIA koruma ekibinin geri çekilmesi buna bir örnek olabilir.

Toparlarsam bir siyasi suikastin temel amacı gösteri yoluyla insanların dikkatini belli bir noktaya çekmek ve istenilen görüntüyü onların zihnine yerleştirmektir.Burada önemli olan ne tetikçi ne de hedef şahıstır.Önemli olan ana organizasyonu yapan güç ve vermek istediği mesajdır.Bu mesaj genelde devletler tarafından suikastin hemen sonrasında analiz edilir fakat halka yapılan açıklama bu analizden farklı ve genelde siyasi bir açıklama olur.

Tavsiyem:Olayları takip ederken duygularınız değil aklınız devrede olsun.

Sevgilerimle
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…