Ana içeriğe atla

Hasbro ve Beceriksiz Algı Yönetimi


Hasbro oyuncak firmasının Yılbaşında insanları evde oturup topluca oyunlar oynayarak zaman geçirmeye ikna etmek için yaptığı reklam ve algı yönetimi çalışması çok tepki topladı.

İsteyenler şu linkten izleyebilirler
https://www.youtube.com/watch?v=OuGe3Z559q0

Reklamın neden tepki çektiği açık.Kısaca halk arasında argo bir şekilde "Yılbaşında gece eğlenmeyi çıkanı herkes kazıklar" veya (.....) yapar laflarını reklama dökmüşler.

Reklamda birbirinden itici çeşitli esnaf veya mekan sahibi aleni cinsel imalarda da bulunarak yılbaşında eğlenmeye gelecekleri beklediklerini belirtiyorlar.Reklamın en sonunda Tecavüzcü Coşkun denilen karakterle ünlenen kişinin de bir takım imalı hareketlerde bulunması da işin tam tuzu biberi olmuş.

Şimdi gösterilen tepkilere katılmakla beraber şunu eklemek isterim ki zaten insanların buna kızıp sinirlenmeleri Hasbro firmasının yaptığı Algı Yönetimi çalışmasının bir parçasıdır.Çünkü bu reklamın özellikle bayanlarda büyük tepki yaratacağını Hasbro gibi bir firma bilmiyor olamaz.

Buradaki çalışma formülü:

Espriyle karışık tepki toplayacak mesaj oluştur
İlgi çek
İnsanların merak veya tepkiden reklamı izlemelerini veya paylaşmalarını sağla
Halk arasında bilinen bir konuyu gündeme getirecek cesareti göstererek de gizli sempati topla

şeklinde özetlenebilir

Bence reklam keşke bu kadar kabaca olmasaydı denilebilecek ama Algı Yönetimi prensipleri açısından ilginç bir çalışma.

Danışmanları ben olsam tabi bu kadar amatörce bir iş tavsiye etmezdim çünkü aynı tepkiyi ve ilgiyi kimseleri kırmadan ve çok daha başarılı şekilde almakta mümkündür. Ben olsam Swish prensibi kullanarak çok daha kaliteli bir işi tavsiye edebilirdim çünkü bu çok amatör ve kaba bir çalışma olmuş. Ancak gene de ilgi görecek ve puan toplayacaktır Hasbro firması için (Tabi çok da müşteri kaybedecekler)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …