Ana içeriğe atla

Hasbro ve Beceriksiz Algı Yönetimi


Hasbro oyuncak firmasının Yılbaşında insanları evde oturup topluca oyunlar oynayarak zaman geçirmeye ikna etmek için yaptığı reklam ve algı yönetimi çalışması çok tepki topladı.

İsteyenler şu linkten izleyebilirler
https://www.youtube.com/watch?v=OuGe3Z559q0

Reklamın neden tepki çektiği açık.Kısaca halk arasında argo bir şekilde "Yılbaşında gece eğlenmeyi çıkanı herkes kazıklar" veya (.....) yapar laflarını reklama dökmüşler.

Reklamda birbirinden itici çeşitli esnaf veya mekan sahibi aleni cinsel imalarda da bulunarak yılbaşında eğlenmeye gelecekleri beklediklerini belirtiyorlar.Reklamın en sonunda Tecavüzcü Coşkun denilen karakterle ünlenen kişinin de bir takım imalı hareketlerde bulunması da işin tam tuzu biberi olmuş.

Şimdi gösterilen tepkilere katılmakla beraber şunu eklemek isterim ki zaten insanların buna kızıp sinirlenmeleri Hasbro firmasının yaptığı Algı Yönetimi çalışmasının bir parçasıdır.Çünkü bu reklamın özellikle bayanlarda büyük tepki yaratacağını Hasbro gibi bir firma bilmiyor olamaz.

Buradaki çalışma formülü:

Espriyle karışık tepki toplayacak mesaj oluştur
İlgi çek
İnsanların merak veya tepkiden reklamı izlemelerini veya paylaşmalarını sağla
Halk arasında bilinen bir konuyu gündeme getirecek cesareti göstererek de gizli sempati topla

şeklinde özetlenebilir

Bence reklam keşke bu kadar kabaca olmasaydı denilebilecek ama Algı Yönetimi prensipleri açısından ilginç bir çalışma.

Danışmanları ben olsam tabi bu kadar amatörce bir iş tavsiye etmezdim çünkü aynı tepkiyi ve ilgiyi kimseleri kırmadan ve çok daha başarılı şekilde almakta mümkündür. Ben olsam Swish prensibi kullanarak çok daha kaliteli bir işi tavsiye edebilirdim çünkü bu çok amatör ve kaba bir çalışma olmuş. Ancak gene de ilgi görecek ve puan toplayacaktır Hasbro firması için (Tabi çok da müşteri kaybedecekler)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZARA İŞİNİN ALTINDAKİ FARE YENİĞİ

Önce haberimize bir bakalım.

http://www.hurriyet.com.tr/unlu-markanin-elbisesinden-fare-cikti-40280304

Efendim habere göre Amerikada ünlü bir markadan kendine elbise alan Amerikalı hanım kızımız kendini bir kaşıntı alınca elbiseyi kontrol etmiş ve şok geçirip bayılmış çünkü efendim elbisenin astarından minik ve ölü bir fareciğin pençeleri gözüküyormuş.Tabi hemen kıyameti koparmış ve ünlü firmayı dava etmiş. Firmada panik olmuş ve durumu inceleyeceklerini söylemiş.

Dikkat ederseniz haberde firma kimdir,nedir hiçbir bilgi yok.Haberdeki resimdeki marka kısmı da itinayla kapatılmış.

Şimdi işin daha bir detayı için size aynı olayı anlatan yabancı bir haber link'i veriyorum

http://gothamist.com/2016/11/14/zara_rat_dress_lawsuit.php

Bu verdiğim linkteki haber olayı daha da açıklığa kavuşturuyor ve bahsedilen firmanın hanımların ülkemizde de çok sevdiği Zaranın Amerika bayisi olduğunu anlıyoruz.

Şimdi benim takıldığım esas nokta firma değil, paylaştığım resimden de görebileceğiniz gibi söz konus…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…