Ana içeriğe atla

Hasbro ve Beceriksiz Algı Yönetimi


Hasbro oyuncak firmasının Yılbaşında insanları evde oturup topluca oyunlar oynayarak zaman geçirmeye ikna etmek için yaptığı reklam ve algı yönetimi çalışması çok tepki topladı.

İsteyenler şu linkten izleyebilirler
https://www.youtube.com/watch?v=OuGe3Z559q0

Reklamın neden tepki çektiği açık.Kısaca halk arasında argo bir şekilde "Yılbaşında gece eğlenmeyi çıkanı herkes kazıklar" veya (.....) yapar laflarını reklama dökmüşler.

Reklamda birbirinden itici çeşitli esnaf veya mekan sahibi aleni cinsel imalarda da bulunarak yılbaşında eğlenmeye gelecekleri beklediklerini belirtiyorlar.Reklamın en sonunda Tecavüzcü Coşkun denilen karakterle ünlenen kişinin de bir takım imalı hareketlerde bulunması da işin tam tuzu biberi olmuş.

Şimdi gösterilen tepkilere katılmakla beraber şunu eklemek isterim ki zaten insanların buna kızıp sinirlenmeleri Hasbro firmasının yaptığı Algı Yönetimi çalışmasının bir parçasıdır.Çünkü bu reklamın özellikle bayanlarda büyük tepki yaratacağını Hasbro gibi bir firma bilmiyor olamaz.

Buradaki çalışma formülü:

Espriyle karışık tepki toplayacak mesaj oluştur
İlgi çek
İnsanların merak veya tepkiden reklamı izlemelerini veya paylaşmalarını sağla
Halk arasında bilinen bir konuyu gündeme getirecek cesareti göstererek de gizli sempati topla

şeklinde özetlenebilir

Bence reklam keşke bu kadar kabaca olmasaydı denilebilecek ama Algı Yönetimi prensipleri açısından ilginç bir çalışma.

Danışmanları ben olsam tabi bu kadar amatörce bir iş tavsiye etmezdim çünkü aynı tepkiyi ve ilgiyi kimseleri kırmadan ve çok daha başarılı şekilde almakta mümkündür. Ben olsam Swish prensibi kullanarak çok daha kaliteli bir işi tavsiye edebilirdim çünkü bu çok amatör ve kaba bir çalışma olmuş. Ancak gene de ilgi görecek ve puan toplayacaktır Hasbro firması için (Tabi çok da müşteri kaybedecekler)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…