Ana içeriğe atla

GRATİSİN AĞAÇ OLAN ERKEKLERİ
Gratis firmasının son reklam filmini ilgiyle izledim.İsteyenler reklamı bu linkten izleyebilirler

https://www.youtube.com/watch?v=U2nyeGOeaTY

Reklam temel olarak bayan müşteriye hitap eden Gratis dükkanının kapısı önünde ellerinde alış veriş torbaları sıkılarak bekleyen erkekler teması üzerine kurulmuş. Bayanlardan biraz tepki de almış anladığım kadarıyla.

Kadın ve Erkek müşterilerin karar verme süreci ve alışveriş alışkanlıkları konusunda verdiğim eğitimlerde aslında tam da bu konuyu işlemiştim reklam denk geldi.

Kısaca belirtmem gerekirse erkeklerle bayanların beyinsel yapılanmaları arasında fark var. Erkekler genel olarak mantık ve somut kararlar içeren sol beyini kullanırken bayanlar beyinlerinin duygusallık,yaratıcılık ve soyut düşünceler içeren sağ beyinlerini de kullanıyorlar. Bakınız "de" dedim yani bayanlar beyinlerinin her iki tarafını da eşit şekilde kullanıyorlar. (evet bu biz erkekler için pek iyi haber değil) ..Tabi burada beynin sol ve sağ kısmı derken çok kabaca tarif ediyorum gerçekte o kadar net ayrımlar yok.

Bu sebeple Alışveriş erkeklerin çoğunluğu için yerine getirilmesi gereken bir görev. Yani bir erkek için formül şöyle bir şey..

Ayakkabım eskidi - ayakkabılara bak - hangisi alacağına çabuk karar ver - Satın al şeklinde

Bayanlar içinse alışverişin kendisi heyacanlı ve zevkli bir keşif yolculuğu çünkü onlar alışverişten duygusal olarak da büyük zevk alıyorlar.

Mesela İngiltere'de 2000 denek üzerine yapılan bir araştırmada erkek tüketicilerin ortalama 27 dakikada alışverişten sıkıldığı ve hele açlarsa bu sürenin daha aza indiğini ortaya koymuşlar.

Yani bayanlar 27 dakikadan sonra yanınızdaki erkeğe "nasıl canım sıkılmadın değil mi " diye bir soru sorar ve çok neşeli bir şekilde "yoo ne sıkılması" falan gibi bir cevap alırsanız büyük ihtimal iyi bir aktörler karşı karşıyasınız diyebilirim.

Aynı araştırmada erkeklerin alışverişe kolay ikna etmenin yolunun mutlaka alışveriş sonuna yemek,kahve ve sinema gibi bir ödül eklemeniz gerektiği. AVM denen yerlerin mimarisinde bir ton oyun salonu,cafe ve sinema olmasının sebebi sıkılan erkeklere bahane yaratmak kısacası.

Bayanlara ise bu şekil bahaneler gerekmiyor çünkü zaten onlar için alışverişin kendisi bir zevk.

Kısacası sevgili dostlar reklam güzel bir gerçeğe parmak basmış Ama reklam olarak hedeflediği amaç ne pek anlamadım.Erkekleri mi ikna etmeye çalışmışlar o pek belli değil.

Tabi bayan ve erkek zihinsel yapılanmalarını bilmek müşteri kitlesinin nasıl ve ne şekilde karar vereceğini anlamaları şirketler için büyük büyük önem taşımakta.

Kadın ve Erkek satın alma kararlarını nasıl verir bilirseniz satışlarınızı arttırmak kolaylaşır ve doğru zamanda doğru hareketi yaparak ummadığınız ölçüde kar artışları elde edebilirsiniz.

Bu konuda sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Bu konuda kendi alışveriş tecrübeleriniz nelerdir ?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…