Ana içeriğe atla

GRATİSİN AĞAÇ OLAN ERKEKLERİ
Gratis firmasının son reklam filmini ilgiyle izledim.İsteyenler reklamı bu linkten izleyebilirler

https://www.youtube.com/watch?v=U2nyeGOeaTY

Reklam temel olarak bayan müşteriye hitap eden Gratis dükkanının kapısı önünde ellerinde alış veriş torbaları sıkılarak bekleyen erkekler teması üzerine kurulmuş. Bayanlardan biraz tepki de almış anladığım kadarıyla.

Kadın ve Erkek müşterilerin karar verme süreci ve alışveriş alışkanlıkları konusunda verdiğim eğitimlerde aslında tam da bu konuyu işlemiştim reklam denk geldi.

Kısaca belirtmem gerekirse erkeklerle bayanların beyinsel yapılanmaları arasında fark var. Erkekler genel olarak mantık ve somut kararlar içeren sol beyini kullanırken bayanlar beyinlerinin duygusallık,yaratıcılık ve soyut düşünceler içeren sağ beyinlerini de kullanıyorlar. Bakınız "de" dedim yani bayanlar beyinlerinin her iki tarafını da eşit şekilde kullanıyorlar. (evet bu biz erkekler için pek iyi haber değil) ..Tabi burada beynin sol ve sağ kısmı derken çok kabaca tarif ediyorum gerçekte o kadar net ayrımlar yok.

Bu sebeple Alışveriş erkeklerin çoğunluğu için yerine getirilmesi gereken bir görev. Yani bir erkek için formül şöyle bir şey..

Ayakkabım eskidi - ayakkabılara bak - hangisi alacağına çabuk karar ver - Satın al şeklinde

Bayanlar içinse alışverişin kendisi heyacanlı ve zevkli bir keşif yolculuğu çünkü onlar alışverişten duygusal olarak da büyük zevk alıyorlar.

Mesela İngiltere'de 2000 denek üzerine yapılan bir araştırmada erkek tüketicilerin ortalama 27 dakikada alışverişten sıkıldığı ve hele açlarsa bu sürenin daha aza indiğini ortaya koymuşlar.

Yani bayanlar 27 dakikadan sonra yanınızdaki erkeğe "nasıl canım sıkılmadın değil mi " diye bir soru sorar ve çok neşeli bir şekilde "yoo ne sıkılması" falan gibi bir cevap alırsanız büyük ihtimal iyi bir aktörler karşı karşıyasınız diyebilirim.

Aynı araştırmada erkeklerin alışverişe kolay ikna etmenin yolunun mutlaka alışveriş sonuna yemek,kahve ve sinema gibi bir ödül eklemeniz gerektiği. AVM denen yerlerin mimarisinde bir ton oyun salonu,cafe ve sinema olmasının sebebi sıkılan erkeklere bahane yaratmak kısacası.

Bayanlara ise bu şekil bahaneler gerekmiyor çünkü zaten onlar için alışverişin kendisi bir zevk.

Kısacası sevgili dostlar reklam güzel bir gerçeğe parmak basmış Ama reklam olarak hedeflediği amaç ne pek anlamadım.Erkekleri mi ikna etmeye çalışmışlar o pek belli değil.

Tabi bayan ve erkek zihinsel yapılanmalarını bilmek müşteri kitlesinin nasıl ve ne şekilde karar vereceğini anlamaları şirketler için büyük büyük önem taşımakta.

Kadın ve Erkek satın alma kararlarını nasıl verir bilirseniz satışlarınızı arttırmak kolaylaşır ve doğru zamanda doğru hareketi yaparak ummadığınız ölçüde kar artışları elde edebilirsiniz.

Bu konuda sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Bu konuda kendi alışveriş tecrübeleriniz nelerdir ?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …