Ana içeriğe atla

Toplu Taşıma ve Algı Yönetimi


Otobüse bindiniz ve ineceğiniz durağa kadar kah dışarı,kah telefonunuza bakıyor veya yanınızdaki kişiyle konuşuyorsunuz.Bu ortamda zihniniz otobüsün içindeki reklam mesajlarını görür ancak dikkatini ona vermez ve dikkatinizi vermediğiniz her mesaj mantık duvarını aşıp direkt bilinçaltınızı etkiler.

Tabi verdiğim örnek çok iyi yapılmış bir çalışma değil ama buna rağmen etkisi mutlaka olmuştur. Her gün Türkiye çapında milyonlarca kişinin kullandığı ve saatlerini geçirdiği toplu taşıma araçları ideal reklam ve Algı yönetimi alanlarıdır.

Tabi bunu sadece özel sektör olarak düşünmemek lazım mesela belediyeler veya devlet kurumları toplu taşıma araçları içine yerleştirilecek özel çalışmalarla insanların bilinç altlarına önemli mesajları yükleyebilir. Ancak bu teknik her konuda olduğu gibi Türkiyede yerinde ve profesyonel olarak kullanılmıyor. Ya yeri yanlış seçiyorlar yada kullandıkları materyal çok amatör ve etkisiz oluyor.

Kısacası en etkili ikna mesajı alıcının farketmediği,kanıksadığı ve şüphelenmediği yerlerden iletilir ve toplu taşım araçları bunun için ideal araçlardır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir