Ana içeriğe atla

Psikolojik Harekat Denemesi


Sosyal Medya ve artan iletişim imkanları sayesinde bir ülkeye dış odaklardan kışkırtma ve yönlendirme amaçlı panik üretme saldırıları gerçekleştirilebilir.Psikolojik Harekatın temeli rasyonel olmayan korku yaratarak kitleleri yönlendirme üzerinedir.Dün gece telefonlar üzerinden yayılan "Yüksek Radyasyona maruz kalacaksınız telefonlarınızı kapatın" mesajlarıda böyle bir psikolojik harekatın testi ve denemesidir.

Bu işi yapanların görmek istedikleri belli bir durumda ne kadar insanımızı etkileyebildiklerini ve ülkede ne oranda karışıklık çıkartılabileceğini ölçmektir.Aynı zamanda devletin ilgili birimlerinin böyle bir durumda nasıl bir tepki vereceğini de anlamış oluyorlar.
Emniyetten yapılan açıklamada saldırının Singapur merkezli olduğu söylenmekte ki Singapur denince benim aklıma hep İngiltere gelir.
Hepinizden ricam ülkemizin büyük bir psikolojik ve ekonomik saldırı altında olduğu şu günlerde telefonlarınıza ve sosyal medyanıza düşen mesajları dikkatlice okuyun,araştırın ve iyice düşünmeden hiç bir eyleme geçmeyin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir