Ana içeriğe atla

Öğrenci Yurdu Yangın Faciası ve Algı Yönetimi


Adana'daki Yurt faciası hepimizi üzdü. Ancak beni daha fazla üzen böyle bir facianın haberini verirken bile negatif Algı Yönetimi teknikleri uygulayan bazı medya kuruluşlarımız.
İşte size Cumhuriyet Gazetesinden bir örnek.
(Cumhuriyet dedim diye hemen işte yandaş falan diye sinirlenmeden sakince okuyun)
1) Başlık "YURTTA FACİA". Burada normalde "Öğrenci Yurdunda Facia" olarak kullanılması gereken başlık bu şekilde kullanılarak YURT=ÜLKE kelime oyunu yapılmıştır ve çift anlamlı mekanizma kullanılarak insanların kafasında "Ülke Yangın yeri ve Ülkemiz Facia İçinde" anlamı üretilmeye çalışılmıştır.
2) Haberin içeriğine baktığımız zaman şu şekilde bir cümle mevcut
"Yurt binasının Süleymancılar Cemaatine ait olduğu iddia edildi".
Burada gene anlam kaydırması yapılmaktadır. İddia eden kimdir ve ayrıca bir öğrenci yurdunun bir Cemaat yapılanmasına bağlı insanlar tarafından işletiliyor olmasının yangın faciasıyla ne gibi mantıksal bir alakası vardır ?
Bu soruları sorduğunuz zaman buradaki kaydırmayı açıkça görebiliyorsunuz.
Yani burada Yangın+Ölüm+İhmal = Süleymancılar Cemaati hatta oradan Ak Parti denklemi kurulmaktadır. Çünkü zihin bu bağlantıları otomatik kurar.
3) Bu cümlenin hemen arkasından kullanılan
"Yangın sonrası olay yerine Çevik Kuvvet yollandı" cümlesi de aslında haberle veya yangınla hiç bir önemli bağı olmayan bir durumdur.
Olağanüstü bir durumun yaşandığı yerlere itfaiyede gider,poliste gider burada sıra dışı ve haberlik bir durum yoktur.
Bu cümlenin kullanılma sebebi Çevik Kuvvet teriminin insanlarımızın bilinçaltında "göstericileri dağıtan polis gücü" olarak yerleşmiş bulunması ve buradan da "Süleymancılara ait olan yangın yerine belki de onların sorumlu olduğu bir yangına tepki gösterecek vatandaşları önlemek için Çevik Kuvvet gönderildi" yankısal anlamına varılmak istenmesidir.
Çünkü bir yangın haberinde "Olay yerine Çevik Kuvvet gönderildi" cümlesi önemli ve buraya yazılması gereken bir durum değildir.
Kısaca söylemem gerekirse.
Bir gazete muhalif olabilir.Bir gazete başka bir alanda hukuki sorunlarda yaşıyor olabilir. Ancak hiç bir şey 11 kız öğrenci ve 1 öğretmenin cayır cayır yandığı bir facianın haberinden bile muhalefet çıkarma ve haberin yarattığı duygusal etkiyi kendi çıkarına kullanma hakkını vermez.
Şimdi büyük ihtimal bu yazıma bile "Sen nasıl bizim gazetemize iftira atarasın re re roo" diye saldıracaklar olacaktır.
Lütfen biraz akıl ve vicdan diyorum şimdiden.Muhalif olmayın demiyorum tabii ki olun bir ülkede adam gibi muhalefet çok önemlidir ama muhalefet bu şekilde Algı Yönetimi tekniklerini böylesi acıklı bir olayda kendi siyasi görüşü lehine kullanmaya çalışarak olamaz ve olmaması gerekir.

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …