Ana içeriğe atla

Öğrenci Yurdu Yangın Faciası ve Algı Yönetimi


Adana'daki Yurt faciası hepimizi üzdü. Ancak beni daha fazla üzen böyle bir facianın haberini verirken bile negatif Algı Yönetimi teknikleri uygulayan bazı medya kuruluşlarımız.
İşte size Cumhuriyet Gazetesinden bir örnek.
(Cumhuriyet dedim diye hemen işte yandaş falan diye sinirlenmeden sakince okuyun)
1) Başlık "YURTTA FACİA". Burada normalde "Öğrenci Yurdunda Facia" olarak kullanılması gereken başlık bu şekilde kullanılarak YURT=ÜLKE kelime oyunu yapılmıştır ve çift anlamlı mekanizma kullanılarak insanların kafasında "Ülke Yangın yeri ve Ülkemiz Facia İçinde" anlamı üretilmeye çalışılmıştır.
2) Haberin içeriğine baktığımız zaman şu şekilde bir cümle mevcut
"Yurt binasının Süleymancılar Cemaatine ait olduğu iddia edildi".
Burada gene anlam kaydırması yapılmaktadır. İddia eden kimdir ve ayrıca bir öğrenci yurdunun bir Cemaat yapılanmasına bağlı insanlar tarafından işletiliyor olmasının yangın faciasıyla ne gibi mantıksal bir alakası vardır ?
Bu soruları sorduğunuz zaman buradaki kaydırmayı açıkça görebiliyorsunuz.
Yani burada Yangın+Ölüm+İhmal = Süleymancılar Cemaati hatta oradan Ak Parti denklemi kurulmaktadır. Çünkü zihin bu bağlantıları otomatik kurar.
3) Bu cümlenin hemen arkasından kullanılan
"Yangın sonrası olay yerine Çevik Kuvvet yollandı" cümlesi de aslında haberle veya yangınla hiç bir önemli bağı olmayan bir durumdur.
Olağanüstü bir durumun yaşandığı yerlere itfaiyede gider,poliste gider burada sıra dışı ve haberlik bir durum yoktur.
Bu cümlenin kullanılma sebebi Çevik Kuvvet teriminin insanlarımızın bilinçaltında "göstericileri dağıtan polis gücü" olarak yerleşmiş bulunması ve buradan da "Süleymancılara ait olan yangın yerine belki de onların sorumlu olduğu bir yangına tepki gösterecek vatandaşları önlemek için Çevik Kuvvet gönderildi" yankısal anlamına varılmak istenmesidir.
Çünkü bir yangın haberinde "Olay yerine Çevik Kuvvet gönderildi" cümlesi önemli ve buraya yazılması gereken bir durum değildir.
Kısaca söylemem gerekirse.
Bir gazete muhalif olabilir.Bir gazete başka bir alanda hukuki sorunlarda yaşıyor olabilir. Ancak hiç bir şey 11 kız öğrenci ve 1 öğretmenin cayır cayır yandığı bir facianın haberinden bile muhalefet çıkarma ve haberin yarattığı duygusal etkiyi kendi çıkarına kullanma hakkını vermez.
Şimdi büyük ihtimal bu yazıma bile "Sen nasıl bizim gazetemize iftira atarasın re re roo" diye saldıracaklar olacaktır.
Lütfen biraz akıl ve vicdan diyorum şimdiden.Muhalif olmayın demiyorum tabii ki olun bir ülkede adam gibi muhalefet çok önemlidir ama muhalefet bu şekilde Algı Yönetimi tekniklerini böylesi acıklı bir olayda kendi siyasi görüşü lehine kullanmaya çalışarak olamaz ve olmaması gerekir.

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…