Ana içeriğe atla

İslamda Kölelik Algı Yönetimi


Algı Yönetiminde kullanılan tekniklerden birisi anlam kaydırmadır. 

Buna göre herhangi bir resim veya videonun anlamı arka plan hikayesi değiştirilerek kaydırılır.

Mesela bu paylaştığım resim Afganistan'da kurulan köle pazarında satılan küçük yaştaki bir kızın yaşadığı utanç ve onu almak için hevesle ellerini kaldırmış erkekler olarak sosyal medyaya pompalandı.Alt metin olarak "bakın görün işte İslam nasıl kötü bir din" propagandası yapılıyordu.

Fakat işin aslı tabii ki bambaşkaydı. 2011 senesinde NATO uçakları bir Afgan köyünü orada teröristler barınıyor diye vurmuş ve bir eve düşen bomba o evde kendi halinde oturan koca bir aileyi havaya uçurmuştu. Dört Afgan vatandaşı o saldırıda paramparça olarak vefat etti.

Ertesi gün bu adaletsiz durumu protesto etmek isteyen binlerce Afgan o köyün bağlı olduğu Talikan şehrinin merkezinde durumu protesto etmek için toplandılar bu seferde üzerlerine polis tarafından ateş açıldı ve on bir kişi orada can verdi.

İşte bu fotoğraf aslında o gösteride çekilmiştir ve köle olduğu yalanı söylenen küçük kız NATO saldırısında hayatını kaybeden ailenin geride kalan üyesidir ve etrafındaki kalabalık da kızı onurlandırmak için onu yüksek bir yere çıkaran Afgan göstericilerdir.

Şimdi toparlayalım. NATO uçakları bir köyü vurur ve suçsuz bir Afgan ailesi evlerinde havaya uçar,halk bunu protesto etmek isterken üzerlerine ateş açılır ve insanlar ölür.Tüm bu rezalet içinde bu işin sorumlusu olan güçler gider orada ailesine ağlayan kızcağızın resmini alır "Müslümanlar küçük kızları köle olarak satıyor" diye sosyal medya üzerinden tüm dünyaya servis yaparlar.

İşte karşımızdaki üst aklın dünyada farklı yerlerde yaptığı algı operasyonları bu kadar acımasızdır. Bu operasyonları önlemenin en iyi yolu da karşı Algı Yönetimidir.Tabi bunu yapmasını bilenler tarafından.

Olayın gerçeğini anlatan kaynağı Amerikanın en büyük haber kanallarından NBC sitesinden veriyorum.

http://photoblog.nbcnews.com/_news/2011/05/18/6667056-11-die-as-afghan-rally-over-nato-raid-turns-violent

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…