Ana içeriğe atla

İslamda Kölelik Algı Yönetimi


Algı Yönetiminde kullanılan tekniklerden birisi anlam kaydırmadır. 

Buna göre herhangi bir resim veya videonun anlamı arka plan hikayesi değiştirilerek kaydırılır.

Mesela bu paylaştığım resim Afganistan'da kurulan köle pazarında satılan küçük yaştaki bir kızın yaşadığı utanç ve onu almak için hevesle ellerini kaldırmış erkekler olarak sosyal medyaya pompalandı.Alt metin olarak "bakın görün işte İslam nasıl kötü bir din" propagandası yapılıyordu.

Fakat işin aslı tabii ki bambaşkaydı. 2011 senesinde NATO uçakları bir Afgan köyünü orada teröristler barınıyor diye vurmuş ve bir eve düşen bomba o evde kendi halinde oturan koca bir aileyi havaya uçurmuştu. Dört Afgan vatandaşı o saldırıda paramparça olarak vefat etti.

Ertesi gün bu adaletsiz durumu protesto etmek isteyen binlerce Afgan o köyün bağlı olduğu Talikan şehrinin merkezinde durumu protesto etmek için toplandılar bu seferde üzerlerine polis tarafından ateş açıldı ve on bir kişi orada can verdi.

İşte bu fotoğraf aslında o gösteride çekilmiştir ve köle olduğu yalanı söylenen küçük kız NATO saldırısında hayatını kaybeden ailenin geride kalan üyesidir ve etrafındaki kalabalık da kızı onurlandırmak için onu yüksek bir yere çıkaran Afgan göstericilerdir.

Şimdi toparlayalım. NATO uçakları bir köyü vurur ve suçsuz bir Afgan ailesi evlerinde havaya uçar,halk bunu protesto etmek isterken üzerlerine ateş açılır ve insanlar ölür.Tüm bu rezalet içinde bu işin sorumlusu olan güçler gider orada ailesine ağlayan kızcağızın resmini alır "Müslümanlar küçük kızları köle olarak satıyor" diye sosyal medya üzerinden tüm dünyaya servis yaparlar.

İşte karşımızdaki üst aklın dünyada farklı yerlerde yaptığı algı operasyonları bu kadar acımasızdır. Bu operasyonları önlemenin en iyi yolu da karşı Algı Yönetimidir.Tabi bunu yapmasını bilenler tarafından.

Olayın gerçeğini anlatan kaynağı Amerikanın en büyük haber kanallarından NBC sitesinden veriyorum.

http://photoblog.nbcnews.com/_news/2011/05/18/6667056-11-die-as-afghan-rally-over-nato-raid-turns-violent

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…