Ana içeriğe atla

İslamda Kölelik Algı Yönetimi


Algı Yönetiminde kullanılan tekniklerden birisi anlam kaydırmadır. 

Buna göre herhangi bir resim veya videonun anlamı arka plan hikayesi değiştirilerek kaydırılır.

Mesela bu paylaştığım resim Afganistan'da kurulan köle pazarında satılan küçük yaştaki bir kızın yaşadığı utanç ve onu almak için hevesle ellerini kaldırmış erkekler olarak sosyal medyaya pompalandı.Alt metin olarak "bakın görün işte İslam nasıl kötü bir din" propagandası yapılıyordu.

Fakat işin aslı tabii ki bambaşkaydı. 2011 senesinde NATO uçakları bir Afgan köyünü orada teröristler barınıyor diye vurmuş ve bir eve düşen bomba o evde kendi halinde oturan koca bir aileyi havaya uçurmuştu. Dört Afgan vatandaşı o saldırıda paramparça olarak vefat etti.

Ertesi gün bu adaletsiz durumu protesto etmek isteyen binlerce Afgan o köyün bağlı olduğu Talikan şehrinin merkezinde durumu protesto etmek için toplandılar bu seferde üzerlerine polis tarafından ateş açıldı ve on bir kişi orada can verdi.

İşte bu fotoğraf aslında o gösteride çekilmiştir ve köle olduğu yalanı söylenen küçük kız NATO saldırısında hayatını kaybeden ailenin geride kalan üyesidir ve etrafındaki kalabalık da kızı onurlandırmak için onu yüksek bir yere çıkaran Afgan göstericilerdir.

Şimdi toparlayalım. NATO uçakları bir köyü vurur ve suçsuz bir Afgan ailesi evlerinde havaya uçar,halk bunu protesto etmek isterken üzerlerine ateş açılır ve insanlar ölür.Tüm bu rezalet içinde bu işin sorumlusu olan güçler gider orada ailesine ağlayan kızcağızın resmini alır "Müslümanlar küçük kızları köle olarak satıyor" diye sosyal medya üzerinden tüm dünyaya servis yaparlar.

İşte karşımızdaki üst aklın dünyada farklı yerlerde yaptığı algı operasyonları bu kadar acımasızdır. Bu operasyonları önlemenin en iyi yolu da karşı Algı Yönetimidir.Tabi bunu yapmasını bilenler tarafından.

Olayın gerçeğini anlatan kaynağı Amerikanın en büyük haber kanallarından NBC sitesinden veriyorum.

http://photoblog.nbcnews.com/_news/2011/05/18/6667056-11-die-as-afghan-rally-over-nato-raid-turns-violent

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …