Ana içeriğe atla

iphone 7


Apple iPhone serisinin son yıldızı iPhone 7'yi bugün görücüye çıkartıyormuş. Telefon delilerinde müthiş bir heyecan var ki hiç sormayın. Şöyle hafifmiş böyle hızlıymış. (Daha önceki model tanıtımlarında söylenen lafların aynısı)

Ben çok elektronikten telefondan anlamam elimdeki külüstür iPhone 5 sağ olsun her işime yetiyor.

Ancak Algı Yönetiminden anlarım ve Algı Yönetiminde "ihtiyaç algısı yaratma" diye bir metot vardır.

Mesela ben Apple olsam ve elimde teknolojik imkan olsa yeni model hakkındaki dedikodu ve şayia zincirlerini modeli piyasaya sürmeden bir sene önce başlatırım. Modelin çıkmasına beş ay kalada şu anki telefonlarda kullanılan işletim sistemlerine bir güncelleme gönderirim. Güncelleme içine de minicik ufak bir program ekleyerek bu güncellemeyi yükleyen tüm telefonların aniden yavaşlamasını, yazı yazarken saçmalamasını,kendi kendine donmasını ve internete bağlanmada sorunlar çıkarmasını sağlarım.

Burada incelik sorunların hemen güncelleme yüklendikten sonra çıkmamasını sağlamak ve insanların sorunu telefonda bulmasına dikkat etmektir.

Bir süre sonra insanlar "benim telefonda çok eskidi kaldırmıyor hiç bir şeyi acaba şu yeni çıkan iPhone 7'yi pahalı mahalı alsak mı bu elimdeki beni çok sinir ediyor" konulu sohbetlere başladı mı olay bitmiş demektir. Gelsin yeni iPhone 7 önünde kuyruklar. Sonra aynı prosedürü iki sene sonra iPhone 8 için tekrar edersin..

Neyse gördüğünüz gibi telefondan ve teknolojiden hiç anlamıyorum canım sıkıldı biraz beyin cimnastiği yapayım dedim. Hiç olur mu böyle şey koca Apple firması ve Steve Jobsun manevi mirasçıları böyle acaiplikleri yapar mı..hem yapsa bile hemen ortaya çıkar.....değil mi ??

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …