Ana içeriğe atla

iphone 7


Apple iPhone serisinin son yıldızı iPhone 7'yi bugün görücüye çıkartıyormuş. Telefon delilerinde müthiş bir heyecan var ki hiç sormayın. Şöyle hafifmiş böyle hızlıymış. (Daha önceki model tanıtımlarında söylenen lafların aynısı)

Ben çok elektronikten telefondan anlamam elimdeki külüstür iPhone 5 sağ olsun her işime yetiyor.

Ancak Algı Yönetiminden anlarım ve Algı Yönetiminde "ihtiyaç algısı yaratma" diye bir metot vardır.

Mesela ben Apple olsam ve elimde teknolojik imkan olsa yeni model hakkındaki dedikodu ve şayia zincirlerini modeli piyasaya sürmeden bir sene önce başlatırım. Modelin çıkmasına beş ay kalada şu anki telefonlarda kullanılan işletim sistemlerine bir güncelleme gönderirim. Güncelleme içine de minicik ufak bir program ekleyerek bu güncellemeyi yükleyen tüm telefonların aniden yavaşlamasını, yazı yazarken saçmalamasını,kendi kendine donmasını ve internete bağlanmada sorunlar çıkarmasını sağlarım.

Burada incelik sorunların hemen güncelleme yüklendikten sonra çıkmamasını sağlamak ve insanların sorunu telefonda bulmasına dikkat etmektir.

Bir süre sonra insanlar "benim telefonda çok eskidi kaldırmıyor hiç bir şeyi acaba şu yeni çıkan iPhone 7'yi pahalı mahalı alsak mı bu elimdeki beni çok sinir ediyor" konulu sohbetlere başladı mı olay bitmiş demektir. Gelsin yeni iPhone 7 önünde kuyruklar. Sonra aynı prosedürü iki sene sonra iPhone 8 için tekrar edersin..

Neyse gördüğünüz gibi telefondan ve teknolojiden hiç anlamıyorum canım sıkıldı biraz beyin cimnastiği yapayım dedim. Hiç olur mu böyle şey koca Apple firması ve Steve Jobsun manevi mirasçıları böyle acaiplikleri yapar mı..hem yapsa bile hemen ortaya çıkar.....değil mi ??

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…