Ana içeriğe atla

RUSLARLA NEDEN BARIŞTIK?Rus lideri Putinin şeytan gibi gösterildiği ve zehir zemberek küfürlerin edildiği gazete manşetlerinden şimdi sayın Cumhurbaşkanımız ile el ele kol kola mutlu resimlerinin medyamızı süslediği günlere gelmek beni pek şaşırtmadı. Çünkü eninde sonunda iki ülkenin de anlaşacağını zaten biliyorduk. Gelelim bu kaçınılmaz barışın nedenlerine.

1) Türkler ve Ruslar çok uzun bir tarihi geçmişi paylaşan iki millettir. Bu uzun tarih boyunca kah birbirimizi boğazladık kah müttefik olup beraber kılıç salladık. Kurtuluş savaşımızda bile Yunana sıktığımız mermilerin çoğu Ruslardan geldi ve generalleri Anadolu’da cirit attı. Taksim meydanındaki anıtta bile iki Rus general bize müşfikçe el sallamaktadır. Bunun dışında özellikle Soğuk Savaş sonrası on binlerce Türk Rusya’da çalıştı, okudu ve orada yaşadı. Gene on binlerce Rus Türkiye’ye geldi çalıştı, okudu, yaşadı ve güzel tatiller yaptı. Binlerce Rus ve Türk birbirlerine aşık olup evlendi ve güzel çocukları oldu. Bugün iki ülkede de hem Rus hem de Türk uyruğuna sahip binlerce çocuk vardır. Kısacası Ruslar sırtımızı kolayca dönebileceğimiz bir millet değildir hele artık yabancımız hiç değildirler.

2) Rusya hala süper güç olma iddiasında bir devlettir ve Türkiye ile düşman bir şekilde bu iddiasını sürdüremez. Türkiye’de Rusları kendisine düşman ederek bölgesel bir güç olamaz. Kısacası her iki ülkenin büyümesi, yükselişi ve güzel paracıklar kazanması birbirleriyle iyi geçinmelerine bağlıdır.

3) Türkiye Rusya ile ticaret ve turizmden büyük paralar kazanmaktadır. Birçok insanımızın ekmek parası Rus ayısını hoş tutmamızdan geçmektedir. Ruslar da Türkiye sayesinde dünyaya açılabilmekte petrol ve gazlarını hem bize hem de dünyaya satabilmektedirler. Tamamen enerji satışına bağlı Rus ekonomisi kendisine diş ve tırnak çıkarmış düşman bir Türkiye’ye rağmen ayakta kalamaz ve orta vadede krize sürüklenerek sefil olur.

4) Türkiye ve Rusya son yirmi yıldır pek çok belaya rağmen birbirleriyle dostluk ve ticaret politikası izlemektedirler. Birçok stratejileri ve planlarını da buna göre düzenlemişlerdir. Şimdi durup dururken birbirlerine düşman olmaları zaten anormal ve geçici bir durumdu.

5) Rus ambargosuyla beraber topu atmaya başlayan Turizm ve İnşaat firmaları ile ekmeklerini bu firmalardan kazanan milyonlarca sinirli insanın baskısı iktidar üzerinde etki etmiştir. Aynı şekilde çeşitli alanlarda işleri zorlaşan ve kazançları azalan Rus trilyoner para babaları ve onlardan geçinen general ve ajan takımı da “Vladimir bu işi fazla uzatma” demeye başlamışlardı. Kısacası iki ülkenin düşmanlığından büyük kayıpları olacak kesimler kendi yöneticilerine “bu kadar yeterli” demiştir.

6) Hem Rusya hem de Türkiye şu anda güçlü iktidarlar tarafından yönetilmektedir. Bu tür yönetilen devletlerde bazen yöneticilerin duygusallıkları sebebiyle çatışma olsa da işin iyi tarafı aynı liderler büyük bir hızla pozisyonlarını yenileyebilmekte ve bazen tek bir telefon konuşmasıyla işi çözebilmektedirler.

7) Türk ve Rus milletleri genelde kendi düşünceleri ve analizleriyle başkalarına dostluk ve düşmanlık göstermezler. Bu iki millette tepelerinde duran Sultan, Çar, Başkan kime dostsa onun dostu, kimin düşmanıysa onun düşmanıdırlar. Bu sebeple Rus ve Türk liderleri anlaştıktan sonra halklar arasında pek bir sorun kalmaz. Birkaç ay içinde otellerimiz gene havuz kenarında votkasını yudumlayan ve Tarkan şarkılarıyla dans eden Rus kardeşlerimizle dolup taşacaktır.

8) Hem Rusya’da hem de Türkiye’de müthiş bir iç propaganda makinesi hüküm sürmektedir. Neredeyse tüm medyanın yönetime bağlı olduğu bu makineler sayesinde her hangi bir kişi veya ülke birkaç gün içinde can düşmanı ilan edilebildiği gibi aynı hızla ve kolaylıkla can dostu da ilan edilebilir. Birkaç ay içinde her iki ülkenin de propaganda makineleri bu ülke insanlarını can ciğer kuzu sarması haline kolaylıkla getirebilecek güce sahiptir.

9) Global dünya planında Rusya ve Türkiye ara sıra kavga etseler de genelde araları iyi olan iki iyi komşu olarak planlanmıştır. Bu planın dışına çıkmaları zaten kendileri isteseler bile dünyaya hakim olan global finans-kapital ve kültürel idareciler tarafından engellenecektir. Eğer bu tatsız çatışma ve düşmanlık devam ettirilmek istenseydi iki liderinde işi oldukça zorlaşacaktı ki zaten ikisinin de gerekli mesajları aldığını hızlı barışmalarından anlayabiliyoruz.

Kısacası Rus ve Türk dostluğu normal ve istenilir olandır. Ancak bu tabii ki iki ülkenin de birbirlerine karşı tedbiri elden bırakacakları anlamına gelmez. Bir Rus Atasözünün dediği gibi “Kurtlarla arkadaş ol, yalnız elinden baltayı bırakma.”

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …