Ana içeriğe atla

ACİL SERVİSTEKİ KIZ İSTEME VE ALGI YÖNETİMİAlgı yönetiminin en etkin kullanılması gereken alanlardan biriside Siyaset alanıdır çünkü siyaset tamamen olayların belli bir bakış açısından çerçevelenip insanlara sunulması üzerine konumlandırılmıştır.

Siyasette doğaçlama ve samimi konuşmalara yer yoktur. Konumunuz yükseldikçe söyledikleriniz ve imajınız daha büyük büyüteçler ardından izlenir ve her sözünüz ve mimiğinize anlamlar yüklenir. Eğer mesajınıza yüklenen anlamları doğru Algı Yönetimiyle kontrol edemezseniz en masumane demecinizden bile büyük siyasi zarar görürsünüz.

Hiç bir şeyin kendine ait olumlu yada olumsuz anlamı bulunmaz. Siz olaylara ve eylemlere yüklediğiniz duygularla anlamı yaratırsınız.

Mesela Acil Servislerde çok fazla insanın bulunmasının bir durumdur ve kendi başına anlamı bulunmaz. Ancak siz bu duruma farklı duygular yükleyerek hedef kitlenize göre yaratacağınız algıyı kontrol edebilirsiniz.

Mesela bir kaç örnek verirsem :

a) Sağlık hizmetleri çok etkinleştiği için yüzlerce insanımız hastanelerin acil servislerini büyük bir güven duygusuyla doldurmaktadırlar. Hastaların sayısının çokluğu insanların sağlık sistemimize olan güvenini gösteriyor.

b) Sağlık hizmetlerimiz çok kötü olduğu için acil servisler tıkış tıkış insanlarımızla dolup taşmış durumda insanlar kötü beslendiği ve kötü şartlarda yaşadığı için sağlıkları çok bozuk bu sebeple Avrupa'da savaş zamanlarında bile gözükmeyen hasta sayıları bugün acil servislerimizde bulunuyor.

c) İnsanlarımız çok sorumsuz olduğu için en ufak bir sıkıntılarında acile koşuyorlar ve normalde durumları acil olmadığı halde oraları tıklım tıklım dolduruyorlar.

d) Acil servislerimiz o kadar şirin ve güzel hale geldi ki geçenlerde duydum anneler artık oğullarına kız beğenmek için acil servislere gidiyorlarmış

e) Nüfusumuz kalabalık olduğu ve şehirleşme oranı hastanelerin kurulma oranından daha fazla olduğu için sonuç olarak hastaneler insanların ihtiyaçlarına yetersiz kalmaktadır ve şu anki durumda acil servislerin içinde bulunduğu durum doğal bir durumdur.

Bu seçenekleri yüzlerce şekilde arttırabiliriz. Kısacası olguların kendisinde bir anlam bulunmaz anlamı ona bizler yükleriz. Siyaset olaylardan kendi siyasi partisine en faydalı olacak anlamları çıkarmak ve bunu insanlara kabul ettirmektir.

Bu sebeple siyasetçiler samimi ve içten bir imaj vermek uğruna aklına geldikleri gibi bir sohbet havasında olurlarsa kendilerine çok büyük zararlar verebilecek anlam kaymalarına düşebilirler ve algıyı kontrol edemezler.

Sevgilerimle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …