Ana içeriğe atla

ACİL SERVİSTEKİ KIZ İSTEME VE ALGI YÖNETİMİAlgı yönetiminin en etkin kullanılması gereken alanlardan biriside Siyaset alanıdır çünkü siyaset tamamen olayların belli bir bakış açısından çerçevelenip insanlara sunulması üzerine konumlandırılmıştır.

Siyasette doğaçlama ve samimi konuşmalara yer yoktur. Konumunuz yükseldikçe söyledikleriniz ve imajınız daha büyük büyüteçler ardından izlenir ve her sözünüz ve mimiğinize anlamlar yüklenir. Eğer mesajınıza yüklenen anlamları doğru Algı Yönetimiyle kontrol edemezseniz en masumane demecinizden bile büyük siyasi zarar görürsünüz.

Hiç bir şeyin kendine ait olumlu yada olumsuz anlamı bulunmaz. Siz olaylara ve eylemlere yüklediğiniz duygularla anlamı yaratırsınız.

Mesela Acil Servislerde çok fazla insanın bulunmasının bir durumdur ve kendi başına anlamı bulunmaz. Ancak siz bu duruma farklı duygular yükleyerek hedef kitlenize göre yaratacağınız algıyı kontrol edebilirsiniz.

Mesela bir kaç örnek verirsem :

a) Sağlık hizmetleri çok etkinleştiği için yüzlerce insanımız hastanelerin acil servislerini büyük bir güven duygusuyla doldurmaktadırlar. Hastaların sayısının çokluğu insanların sağlık sistemimize olan güvenini gösteriyor.

b) Sağlık hizmetlerimiz çok kötü olduğu için acil servisler tıkış tıkış insanlarımızla dolup taşmış durumda insanlar kötü beslendiği ve kötü şartlarda yaşadığı için sağlıkları çok bozuk bu sebeple Avrupa'da savaş zamanlarında bile gözükmeyen hasta sayıları bugün acil servislerimizde bulunuyor.

c) İnsanlarımız çok sorumsuz olduğu için en ufak bir sıkıntılarında acile koşuyorlar ve normalde durumları acil olmadığı halde oraları tıklım tıklım dolduruyorlar.

d) Acil servislerimiz o kadar şirin ve güzel hale geldi ki geçenlerde duydum anneler artık oğullarına kız beğenmek için acil servislere gidiyorlarmış

e) Nüfusumuz kalabalık olduğu ve şehirleşme oranı hastanelerin kurulma oranından daha fazla olduğu için sonuç olarak hastaneler insanların ihtiyaçlarına yetersiz kalmaktadır ve şu anki durumda acil servislerin içinde bulunduğu durum doğal bir durumdur.

Bu seçenekleri yüzlerce şekilde arttırabiliriz. Kısacası olguların kendisinde bir anlam bulunmaz anlamı ona bizler yükleriz. Siyaset olaylardan kendi siyasi partisine en faydalı olacak anlamları çıkarmak ve bunu insanlara kabul ettirmektir.

Bu sebeple siyasetçiler samimi ve içten bir imaj vermek uğruna aklına geldikleri gibi bir sohbet havasında olurlarsa kendilerine çok büyük zararlar verebilecek anlam kaymalarına düşebilirler ve algıyı kontrol edemezler.

Sevgilerimle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…