Ana içeriğe atla

ACİL SERVİSTEKİ KIZ İSTEME VE ALGI YÖNETİMİAlgı yönetiminin en etkin kullanılması gereken alanlardan biriside Siyaset alanıdır çünkü siyaset tamamen olayların belli bir bakış açısından çerçevelenip insanlara sunulması üzerine konumlandırılmıştır.

Siyasette doğaçlama ve samimi konuşmalara yer yoktur. Konumunuz yükseldikçe söyledikleriniz ve imajınız daha büyük büyüteçler ardından izlenir ve her sözünüz ve mimiğinize anlamlar yüklenir. Eğer mesajınıza yüklenen anlamları doğru Algı Yönetimiyle kontrol edemezseniz en masumane demecinizden bile büyük siyasi zarar görürsünüz.

Hiç bir şeyin kendine ait olumlu yada olumsuz anlamı bulunmaz. Siz olaylara ve eylemlere yüklediğiniz duygularla anlamı yaratırsınız.

Mesela Acil Servislerde çok fazla insanın bulunmasının bir durumdur ve kendi başına anlamı bulunmaz. Ancak siz bu duruma farklı duygular yükleyerek hedef kitlenize göre yaratacağınız algıyı kontrol edebilirsiniz.

Mesela bir kaç örnek verirsem :

a) Sağlık hizmetleri çok etkinleştiği için yüzlerce insanımız hastanelerin acil servislerini büyük bir güven duygusuyla doldurmaktadırlar. Hastaların sayısının çokluğu insanların sağlık sistemimize olan güvenini gösteriyor.

b) Sağlık hizmetlerimiz çok kötü olduğu için acil servisler tıkış tıkış insanlarımızla dolup taşmış durumda insanlar kötü beslendiği ve kötü şartlarda yaşadığı için sağlıkları çok bozuk bu sebeple Avrupa'da savaş zamanlarında bile gözükmeyen hasta sayıları bugün acil servislerimizde bulunuyor.

c) İnsanlarımız çok sorumsuz olduğu için en ufak bir sıkıntılarında acile koşuyorlar ve normalde durumları acil olmadığı halde oraları tıklım tıklım dolduruyorlar.

d) Acil servislerimiz o kadar şirin ve güzel hale geldi ki geçenlerde duydum anneler artık oğullarına kız beğenmek için acil servislere gidiyorlarmış

e) Nüfusumuz kalabalık olduğu ve şehirleşme oranı hastanelerin kurulma oranından daha fazla olduğu için sonuç olarak hastaneler insanların ihtiyaçlarına yetersiz kalmaktadır ve şu anki durumda acil servislerin içinde bulunduğu durum doğal bir durumdur.

Bu seçenekleri yüzlerce şekilde arttırabiliriz. Kısacası olguların kendisinde bir anlam bulunmaz anlamı ona bizler yükleriz. Siyaset olaylardan kendi siyasi partisine en faydalı olacak anlamları çıkarmak ve bunu insanlara kabul ettirmektir.

Bu sebeple siyasetçiler samimi ve içten bir imaj vermek uğruna aklına geldikleri gibi bir sohbet havasında olurlarsa kendilerine çok büyük zararlar verebilecek anlam kaymalarına düşebilirler ve algıyı kontrol edemezler.

Sevgilerimle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…