Ana içeriğe atla

Money Monster

İZLENDİ : Money Monster

George Clooney ve Julia Robertsdan son derece düşündürücü bir film ve işte düşündürdükleri.

1) Para son derece hızlı bir şekilde el değiştiren sanal bir nesne haline geldi ve finans piyasaları dünya çapında bir casino gibi işlemekte.

2) Televizyonda gördüğünüz her kare görüntü,ses ve olay sizi belli kararlar vermeniz için yönlendirmek üzere dizayn edilmiş dev bir Algı Yönetimi sistemine dahil. Finansal kararlarınızı karşınıza çıkarılan "uzmanlar" ciddi ölçüde etkilemekte bu uzmanların esas sahibi sizin kendiniz için yanlış kararlar vermenizi özellikle isteyen kuruluşlar

3) En idealist gözüken liderler ve en romantik mücadeleler bile perde arkasından para spekülatörleri tarafından yönetiliyor olabilir. İşçilerin hakkını savunduğunu düşünerek meydana çıkanlar belli piyasalardaki mal ve hizmetin fiyatlarında oynamalar yaparak rant elde etmek isteyenlerce destekleniyor olabilirler. Kimin eli kimin cebinde tam da içinde bulunduğumuz sisteme uygun bir laf.

4) İnsanların büyük bir kısmı sürü güdüsüyle düşünmeden hareket etmekte ve bu hallerinden de oldukça mutlular. Onları uyarmak ve gerçeği göstermek isteyen idealistler genelde duymazdan geliniyor ve kurban edilmelerine ses çıkarılmıyor. İnsanların çoğunluğu bulundukları durumu kabullenmiş halde.

5) Sosyal medyada ve Internet mecralarında sürekli olayları hafife alma,komik espriler yapma ve yaşanan her olayda komik bir yan bulma gibi eğilimler bilinçli olarak körükleniyor olabilir. Bu sayede en ciddi olaylar bile kısa zaman içinde sosyal medyada alay ve komiklik konusu yapılarak insanların sert tepkiler vermelerinin önüne geçilmekte. İnsanların öfke limitine varmaları sürekli belirli dozda komiklikler onlara sunularak gizlice engelleniyor.

Kısacası güzel film gidin derim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir