Ana içeriğe atla

İNGİLİZLER AVRUPA BİRLİĞİNDEN NEDEN KAÇTI ?1)İngilizler Avrupalı değildir, İngilizler İngilizdir. Avrupalı kimliğini oluşturan Roma İmparatorluğu idaresine bile yüz sene savaştıktan sonra girmiş ve hiçbir zaman Romalıları kabullenmemiştir. İngiliz için Avrupa demek kendilerini işgal eden Normanlar (Fransızlar),başlarına sürekli bela olan Almanlar ve sürekli bakım isteyen ufak tefek tembel Avrupaülkeleridir. İngiliz’in dünya çapında kabul gören dili, tarihi kısacası pek çok şeyi Avrupa’dan farklıdır. İngilizler hiçbir zaman kendilerini Avrupalı görmemiş ve zaten Avrupa Birliğine İkinci Dünya savaşı sonrası Amerika’nın zorlamasıyla girmiştir.

2)Çok değil bundan yüz küsur sene önce İngilizler “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” keyfini sürmekteydi. İngilizler edebiyat, devlet idaresi ve askeri beceri gibi pek çok alanda kendilerini Avrupalı devletlerden üstün görürler. Bu sebeple İngiltere’yi ilgilendirecek her karara ufak tefek ülkelerin burnunu sokması onları zaten yıllardır çılgına çeviriyor ve kendilerini önemsiz hissetmelerine sebep oluyordu.

3)Avrupa Birliği koca bir hesapsız para dağıtma makinesidir. Ne olduğu ve ne işe yaradığı belli olmayan bir ton proje için para dağıtmakla kalmaz neredeyse üretimi hiç olmayan ülkelerin vatandaşlarına bebek gibi bakarlar. İngilizler bu dağıtılan paranın oldukça fazla bir kısmının kendilerinin cebinden çıkmasına rağmen onlara doğru dürüst hiçbir şeyin gelmediğini fark ettiler. Yani İngiltere kendi insanına dağıtabileceği paraları Brüksel’in talimatıyla başka ülke vatandaşlarının cebine koymaktan usanmıştır.

4)Avrupa Birliğine girilirken İngiliz halkına verilen sözlerin pek çoğu gerçekleşmemiştir. Ekonomileri ve hayat şartları eskisine göre çok daha kötüye gitmiş, işsizlik artmış ve Avrupa Birliği dünyada etkin bir güç olamamıştır. Kısacası İngilizler sofraya biftek yemeği vaadiyle oturtulmuş ama önüne konan un çorbasıyla yetinmesi söylenmiştir.

5)İngilizler ekonomik krizden, ülkelerinin Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanlarla dolup taşmasından ve bitmeyen terörden korkmaktadırlar. Avrupa Birliği İngilizlerin bu korkularını teskin edebilecek hiçbir ciddi önlem sunamamıştır.

6)Avrupa Birliği elli tane kafası olan ve her kafanın bir diğerini yemeye çalıştığı acaip bir yaratık gibidir. Avrupa’da kararları kimin verdiği ve hangi ortak stratejiye dayanıldığı belli değildir. Her taraf hiçbir işe yaramaz komisyonlar, gruplar, örgütler, siyasi gruplar ve bürokrasiyle felç olmuş haldedir. Toplu yapılan her işte olduğu gibi ortada tek bir sorumluluk makamı yoktur ve sadece süslü unvanlara sahip beceriksiz bir takım yöneticiler vardır.

7)İngilizlere özellikle kendi siyasetçileri ve medyaları tarafından pompalanan türlü korkular referandumda kendisini göstermiştir. Türkler geliyor gibi modası geçmiş bir takım aptalca korkuların İngiliz halkına pompalanması sonucu sürü psikolojine giren İngilizlerin çoğunluğu madem öyle içimize kapanıp kendi başımızın çaresine bakalım adamız bize yeter kafasına girmişlerdir.

8)Avrupa Birliği kurulduğundan bu yana etkili eğitim ve propaganda metotları kullanarak ortak bir Avrupalı kimliği oluşturmayı becerememiştir. Erasmus gibi programlarla en azından gençlerde böyle bir ortak kimlik oluşturma çabalarının içi boş olduğu için milyonlarca Euro dökülen bu program bile sonunda güzel bir turizm seyahatinden öteye geçememiştir. Avrupa’da şu an yaşayan insanlar arasında dil, din (mezhepsel ve inanç farklılıkları) ve ideoloji birliği yoktur sadece Avrupa Birliği yöneticileri böyle bir birlik varmış gibi dünyaya rol kesmektedirler.

9)Avrupa Birliği bir başarı hikayesi değil tam bir başarısızlık hikayesidir. Avrupa Birliği her üyesi gelişmiş ve refah içinde ülkelerden değil birkaç büyük ülkenin tepesine binmiş asalaklardan oluşmaktadır. Avrupa devletlerinin ekonomik, bilimsel ve kültürel gelişimi birliğe girmelerinden itibaren yavaşlamış veya tamamen durmuştur. Bir zamanların bilim ve kültür başkentleri olan Londra, Paris, Viyana, Roma gibi kentler artık her tarafında arsız turistlerin selfie çektirdikleri açık hava müzeleri haline dönmüştür. Son kırk yılda Avrupa’dan doğru dürüst bilimsel veya sanatsal bir gelişme çıkmamıştır. Bunun en büyük sebebi de hazır yeme ve çalışmadan kazanma üzerine bina edilmiş Avrupa Birliği ideolojisidir. İngilizler böyle bir başarısızlık hikayesinin içinde daha fazla rol almak istememişlerdir.

Kısacası Avrupa Birliği boşa çıkmak üzere olan bir ütopyadır ve İngilizler tarih boyunca gösterdikleri ileri görüşü göstererek kral çıplak diyebilen ilk millet olmuştur. Türkiye’nin de artık bu işi daha fazla uzatmaması gerektiğini düşünüyorum.

Batan gemiye bilet almaya çalışan yolcu durumuna düşmemizin alemi yok.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …