Ana içeriğe atla

TERÖR SALDIRILARINDAN KENDİNİZİ KORUMANIZ İÇİN 10 TAVSİYE

Terör saldırılarının gene içimizi ateşten bir mengene gibi sıktığı günleri yaşıyoruz. Yıllardır her türlü terör örgütüyle mücadele eden ve türlü kanlı olaylar yaşayan bir ülke olmamıza rağmen son yaşadığımız saldırılardan sonra gene ortalık duygusal, siyasi suçlamalardan ve komplo teorilerinden geçilmiyor.

İşin daha da garibi terör tehlikesiyle bu kadar iç içe yaşayan bir ülkede insanlara terör saldırılarından kendilerini en iyi şekilde nasıl koruyabileceklerini ve bir terör saldırısı esnasında hayatta kalma olasılıklarını nasıl arttırabilecekleri hususunda hiçbir eğitim, televizyon programı ya da bilginin sunulmaması.

Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra eğer yararlı görürseniz paylaşabileceğiniz kadar paylaşın ve çıktılarını alarak yakınlarınıza okutun. Burada bahsedeceğim konulardan bir tanesinin bile aklınızda kalması ihtiyaç halinde sizin için hayati önem taşıyabilir.

Bir terör saldırısına karşı tamamen korunma veya güvende olma gibi bir durum ne yazık ki bulunmamaktadır. Terörün doğası aniden ve beklenmedik yerde saldırarak insanlarda dehşet ve çaresizlik duyguları yaratmaya dayandığı için zaten karşılaşacağınız saldırı ani ve beklemediğiniz bir anda olacaktır. Terör saldırısının ilk birkaç saniyesinde kayıpların ve ağır yaralanmaların büyük bölümü gerçekleşir ve sizin hayatta kalmak adına yapabilecekleriniz ilk saldırı geçtiği andan itibaren başlar.

1) Saldırının ilk aşaması geçmesine rağmen halen hayatta ve hareket edebilir haldeyseniz en tehlikeli dönemi atlattınız demektir. Aniden etrafınızda patlayan silah sesleri ve patlamalarla beyniniz bir süre şok durumunda kalacak olsa da kendinizi bu durumdan çıkmak için zorlayın çünkü hareketsiz kaldığınız her an sizin için tehlike demektir.

2) Hemen eğilerek veya yerde sürünerek kendinize korunaklı bir yer aramaya başlayın ve bulana kadar kesinlikle durmayın. Burada korunaklı yerden kastım masanızın altına saklanmak değil beton kolonlar veya sağlam kirişler gibi dayanıklı malzemeden yapılmış engellerdir. Bulacağınız korunaklı bir sığınak sizi etrafınızda rastgele uçuşan mermilerden veya bir patlama esnasında gelebilecek şarapnel parçalarından koruyacaktır. Kısacası ilk saldırı şokunu atlatır atlatmaz paniğe kapılarak şuursuzca koşmak veya olduğunuz yerde donup kalmak yerine harekete geçerek kendinize korunaklı bir sığınak bulmaya çalışın.

3) Arama imkanınız varsa hemen 155’i aramaya çalışın ve etrafınızı iyice inceleyin. Eğer etrafınızda sizin gibi saklanmış diğer insan grupları görüyorsanız onlara katılmaya çalışın çünkü bir arada olmanız size avantaj sağlayacaktır fakat dikkat edin eğer grup panik halindeyse size zararları çok daha fazla olabilir. Kısacası korunaklı bir yerde grup halinde ve sakin kalmanız önemli.

4) Eğer etrafınızda polis anonsları, televizyon veya radyodan gelen acil durum mesajları gibi şeyler duyuyorsanız dikkatlice dinleyin ve ne deniyorsa mutlaka yerine getirin çünkü sizin bulunduğunuz yerden göremediğiniz veya anlayamadığınız çok daha büyük bir tehlike altında olabilirsiniz.

5) Etrafınızdaki insanların nefes alamadığını veya bayıldıklarını görüyorsanız soluduğunuz havada kimyasal bir madde veya patlama sonucu ortaya çıkan zehirli gazların etkisi olabilir. Böyle bir ortamda gazlardan etkilenip bayılmanız en tehlikeli durumdur. Şuurunuz yerindeyken hemen ağzınızı ve burnunuzu ne tür yöntemle olursa olsun kapatın. Ağız ve burnunuzu kapadığınız ıslak bir bez bile size büyük avantaj sağlayacaktır.

6) Yaşadığınız veya girdiğiniz her binanın çıkış yollarını mutlaka öğrenin ve acil bir durumda nerelerden çıkabileceğinizi kestirmeye çalışın. Genel kural olarak saldırıya uğradığınız yer kapalı bir ortamsa ilk amacınız en çabuk şekilde dışarı çıkmak olmalıdır eğer o ortamda çıkış yapacağınız yerleri biliyorsanız bu bilgi sizin için çok yararlı olacaktır. Eğer saldırı sizin bulunduğunuz ortamın dışında gerçekleştiyse kesinlikle panik ve merakla pencereye yaklaşmayın çünkü olası bir ikinci patlamanın kurbanı olabilirsiniz. Patlama sesini duyar duymaz içinde bulunduğunuz mekanın tüm kapı ve pencerelerini kapatın. Klimayı da kapatmayı unutmayın. Her tarafı kapamanızın sebebi patlama sonucu size kadar gelebilecek olası kimyasal veya biyolojik maddelerden bir ölçüde korunmaktır. İçinde bulunduğunuz ortamı dışarıdan hiç hava almayacak duruma getirin ve eğer acil bir tehlike yoksa dışarının güvenli olduğuna emin olana kadar yerinizi terk etmeyin.

7) Bir patlama sonucu yayılan zehirli kimyasal maddelere maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bulabildiğiniz ilk fırsatta elbiselerinizi çıkararak duş alın ancak dikkatli olun bazı kimyasal maddeler suyla temas ettiği zaman reaksiyon üretebilir bu sebeple suya tamamen girmeden elinizi ve kolunuzu suya sokarak beklenmeyen bir reaksiyon oluşup oluşmadığını test edin.

8) Teröristler tarafından ele geçirilmiş bir binada mahsur kaldıysanız kendinize güvenli ve dikkat çekmeyecek bir saklanma yeri bulmaya çalışın. Saklandığınız esnada gerektiği zaman kendinizi korumak için kullanabileceğiniz bir silah edinmeye çalışın. Etrafınızda bulunan her türlü kesici, delici veya küt nesne işinize yarayabilir. Tabi gerçek bir silahınız varsa çok daha iyi. Mümkün olduğunca yerinizden ayrılmamaya çalışın ve başka çareniz kalmayana kadar çatışmadan kaçının. Teröristlerin büyük kısmı askeri eğitimli ve şiddet uygulamaya alışık insanlardır bu sebeple özel bir eğitiminiz olmadığı müddetçe onlara karşı başarı şansınız oldukça düşüktür. Anahtar mümkün olduğunca sessiz kalmak ve mecbur kaldığınızda elinizdeki her tür imkanı kullanarak kendinizi savunmaktır.

9) Evinizde, iş yerinizde, otomobilinizde ve çantanızda ilk yardım malzemeleri bulundurmanız yaralanma halinde hayatta kalma oranınızı arttıracaktır.

10) Hayatta kalma şansınızı arttırmada en önemli faktör panik duygularınızın mantıklı düşünme yeteneğinizi etkilememesidir. Mümkün olduğunca panik içeren hareketlerden kaçınarak içinde bulunduğunuz durumu sakince analiz etmeye çalışın. Korku ve Dehşet duygularınıza hakim olabilir ve ilk şokun yarattığı donma halinden kısa zamanda sıyrılabilirseniz başarı şansınız artacaktır.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …