Ana içeriğe atla

TERÖR SALDIRILARINDAN KENDİNİZİ KORUMANIZ İÇİN 10 TAVSİYE

Terör saldırılarının gene içimizi ateşten bir mengene gibi sıktığı günleri yaşıyoruz. Yıllardır her türlü terör örgütüyle mücadele eden ve türlü kanlı olaylar yaşayan bir ülke olmamıza rağmen son yaşadığımız saldırılardan sonra gene ortalık duygusal, siyasi suçlamalardan ve komplo teorilerinden geçilmiyor.

İşin daha da garibi terör tehlikesiyle bu kadar iç içe yaşayan bir ülkede insanlara terör saldırılarından kendilerini en iyi şekilde nasıl koruyabileceklerini ve bir terör saldırısı esnasında hayatta kalma olasılıklarını nasıl arttırabilecekleri hususunda hiçbir eğitim, televizyon programı ya da bilginin sunulmaması.

Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra eğer yararlı görürseniz paylaşabileceğiniz kadar paylaşın ve çıktılarını alarak yakınlarınıza okutun. Burada bahsedeceğim konulardan bir tanesinin bile aklınızda kalması ihtiyaç halinde sizin için hayati önem taşıyabilir.

Bir terör saldırısına karşı tamamen korunma veya güvende olma gibi bir durum ne yazık ki bulunmamaktadır. Terörün doğası aniden ve beklenmedik yerde saldırarak insanlarda dehşet ve çaresizlik duyguları yaratmaya dayandığı için zaten karşılaşacağınız saldırı ani ve beklemediğiniz bir anda olacaktır. Terör saldırısının ilk birkaç saniyesinde kayıpların ve ağır yaralanmaların büyük bölümü gerçekleşir ve sizin hayatta kalmak adına yapabilecekleriniz ilk saldırı geçtiği andan itibaren başlar.

1) Saldırının ilk aşaması geçmesine rağmen halen hayatta ve hareket edebilir haldeyseniz en tehlikeli dönemi atlattınız demektir. Aniden etrafınızda patlayan silah sesleri ve patlamalarla beyniniz bir süre şok durumunda kalacak olsa da kendinizi bu durumdan çıkmak için zorlayın çünkü hareketsiz kaldığınız her an sizin için tehlike demektir.

2) Hemen eğilerek veya yerde sürünerek kendinize korunaklı bir yer aramaya başlayın ve bulana kadar kesinlikle durmayın. Burada korunaklı yerden kastım masanızın altına saklanmak değil beton kolonlar veya sağlam kirişler gibi dayanıklı malzemeden yapılmış engellerdir. Bulacağınız korunaklı bir sığınak sizi etrafınızda rastgele uçuşan mermilerden veya bir patlama esnasında gelebilecek şarapnel parçalarından koruyacaktır. Kısacası ilk saldırı şokunu atlatır atlatmaz paniğe kapılarak şuursuzca koşmak veya olduğunuz yerde donup kalmak yerine harekete geçerek kendinize korunaklı bir sığınak bulmaya çalışın.

3) Arama imkanınız varsa hemen 155’i aramaya çalışın ve etrafınızı iyice inceleyin. Eğer etrafınızda sizin gibi saklanmış diğer insan grupları görüyorsanız onlara katılmaya çalışın çünkü bir arada olmanız size avantaj sağlayacaktır fakat dikkat edin eğer grup panik halindeyse size zararları çok daha fazla olabilir. Kısacası korunaklı bir yerde grup halinde ve sakin kalmanız önemli.

4) Eğer etrafınızda polis anonsları, televizyon veya radyodan gelen acil durum mesajları gibi şeyler duyuyorsanız dikkatlice dinleyin ve ne deniyorsa mutlaka yerine getirin çünkü sizin bulunduğunuz yerden göremediğiniz veya anlayamadığınız çok daha büyük bir tehlike altında olabilirsiniz.

5) Etrafınızdaki insanların nefes alamadığını veya bayıldıklarını görüyorsanız soluduğunuz havada kimyasal bir madde veya patlama sonucu ortaya çıkan zehirli gazların etkisi olabilir. Böyle bir ortamda gazlardan etkilenip bayılmanız en tehlikeli durumdur. Şuurunuz yerindeyken hemen ağzınızı ve burnunuzu ne tür yöntemle olursa olsun kapatın. Ağız ve burnunuzu kapadığınız ıslak bir bez bile size büyük avantaj sağlayacaktır.

6) Yaşadığınız veya girdiğiniz her binanın çıkış yollarını mutlaka öğrenin ve acil bir durumda nerelerden çıkabileceğinizi kestirmeye çalışın. Genel kural olarak saldırıya uğradığınız yer kapalı bir ortamsa ilk amacınız en çabuk şekilde dışarı çıkmak olmalıdır eğer o ortamda çıkış yapacağınız yerleri biliyorsanız bu bilgi sizin için çok yararlı olacaktır. Eğer saldırı sizin bulunduğunuz ortamın dışında gerçekleştiyse kesinlikle panik ve merakla pencereye yaklaşmayın çünkü olası bir ikinci patlamanın kurbanı olabilirsiniz. Patlama sesini duyar duymaz içinde bulunduğunuz mekanın tüm kapı ve pencerelerini kapatın. Klimayı da kapatmayı unutmayın. Her tarafı kapamanızın sebebi patlama sonucu size kadar gelebilecek olası kimyasal veya biyolojik maddelerden bir ölçüde korunmaktır. İçinde bulunduğunuz ortamı dışarıdan hiç hava almayacak duruma getirin ve eğer acil bir tehlike yoksa dışarının güvenli olduğuna emin olana kadar yerinizi terk etmeyin.

7) Bir patlama sonucu yayılan zehirli kimyasal maddelere maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bulabildiğiniz ilk fırsatta elbiselerinizi çıkararak duş alın ancak dikkatli olun bazı kimyasal maddeler suyla temas ettiği zaman reaksiyon üretebilir bu sebeple suya tamamen girmeden elinizi ve kolunuzu suya sokarak beklenmeyen bir reaksiyon oluşup oluşmadığını test edin.

8) Teröristler tarafından ele geçirilmiş bir binada mahsur kaldıysanız kendinize güvenli ve dikkat çekmeyecek bir saklanma yeri bulmaya çalışın. Saklandığınız esnada gerektiği zaman kendinizi korumak için kullanabileceğiniz bir silah edinmeye çalışın. Etrafınızda bulunan her türlü kesici, delici veya küt nesne işinize yarayabilir. Tabi gerçek bir silahınız varsa çok daha iyi. Mümkün olduğunca yerinizden ayrılmamaya çalışın ve başka çareniz kalmayana kadar çatışmadan kaçının. Teröristlerin büyük kısmı askeri eğitimli ve şiddet uygulamaya alışık insanlardır bu sebeple özel bir eğitiminiz olmadığı müddetçe onlara karşı başarı şansınız oldukça düşüktür. Anahtar mümkün olduğunca sessiz kalmak ve mecbur kaldığınızda elinizdeki her tür imkanı kullanarak kendinizi savunmaktır.

9) Evinizde, iş yerinizde, otomobilinizde ve çantanızda ilk yardım malzemeleri bulundurmanız yaralanma halinde hayatta kalma oranınızı arttıracaktır.

10) Hayatta kalma şansınızı arttırmada en önemli faktör panik duygularınızın mantıklı düşünme yeteneğinizi etkilememesidir. Mümkün olduğunca panik içeren hareketlerden kaçınarak içinde bulunduğunuz durumu sakince analiz etmeye çalışın. Korku ve Dehşet duygularınıza hakim olabilir ve ilk şokun yarattığı donma halinden kısa zamanda sıyrılabilirseniz başarı şansınız artacaktır.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir