Ana içeriğe atla

KARİYER KÖLESİ MURAT

Murat sabah gün ışımadan çalar saat yerine kullandığı telefonunun zırlayan melodileriyle uyandı. Deliler gibi uyumak istiyordu ancak iyi bir kariyer hedefi olan insanın uyumak gibi bir lüksü olamazdı. Bir süre evinde mi yoksa otelde mi olduğunu anlamaya çalıştı. O kadar fazla seyahat ediyordu ki bazen nerede olduğunu hatırlaması bile zaman alıyordu. Biraz düşündükten sonra artık kaçıncısına katıldığını bilemediği bayiler toplantısı için bambaşka bir şehirde olduğunu hatırladı.

Lüks otelin banyosunda elini yüzünü yıkayıp aceleyle tıraşını olurken babası aklına geldi. Yıllarca demiryollarında çalışan babasının zamanında “kariyer” diye bir kelime bilinmezdi. Babası “kariyer yapmaz” sadece işine giderdi. Zaten babasının kariyeri de yoktu onun “iyi bir işi” vardı. Babası yıllar boyunca aynı şehirde ve aynı şirin bahçeli evde yaşamış. Her sabah eşinin hazırladığı leziz kahvaltıları tadını çıkara çıkara ve gazetesini okuyarak yedikten sonra sallana sallana yürüyerek ve yoldan geçenlerle selamlaşarak çalıştığı dairesine gitmişti. Murat en son evinde ne zaman kahvaltı yaptığını bile hatırlamıyordu çünkü onun bir işi değil bir kariyeri vardı.

Kariyerine ilk başladığı yıllarda çalıştığı ufak firmadaki kendisinden daha tecrübeli arkadaşları eğer alanında çok başarılı olursa dikkat çekeceğini ve aranılan bir eleman olacağını söylemişlerdi. Eğer aranılan bir eleman olursa çok daha yüksek bir maaşla başka bir “kurumsal” şirkete de geçebilirdi. Murat bu tavsiyeye uyarak her gün deliler gibi çalışmış ve haftada altmış saatini ofiste geçirmeye başlamıştı. Tabii o dönemlerde bekardı ve sosyal hayatı tamamen bittiği için yakın bir zamanda evlenebilecek gibi de gözükmüyordu. Bu delicesine çalışması iş yaptıkları büyük bir firmanın dikkatini çekmiş ve kendisini oldukça yüklü bir maaşa transfer etmişlerdi. Yeni iş yerinde daha parlak bir ofisi ve banka hesabına yatan daha yüklü bir maaşı vardı ancak mutlu değildi. Çünkü bu sefer haftada altmış beş saat çalışmaya başlamış ve evindeki özel zamanını bile Excel tabloları başında geçirir olmuştu.

Bütün bu kariyer çabalarının nereye varacağını aslında hiç kestiremiyordu. İşini çok daha iyi yapsa hatta tüm şirkette o işi en iyi yapan kişi bile olsa ileride bir gün işten çıkartıldığı takdirde üzerinden birkaç ay geçmeden tüm yaptıklarının unutulacağını biliyordu. Bunu biliyordu çünkü yirmi iki senesini o kurumsal firma için çılgınlar gibi çalışarak geçirmiş şirketin en kıdemli çalışanı Haldun abisinin emekli olmasından üç ay sonra kim olduğunu bile insanlar unutmuştu. Kariyer tanrılarının acıması ve hafızası olmazdı.

Çok çalışır ve oyunu doğru oynarsa ufakta olsa şirketin en tepesindeki CEO Hamdi Bey gibi bir geleceğe sahip olma şansı vardı. Ancak Hamdi beyle yakından çalıştığı için dışarıdan gözüken havalı hayatın arka planında uykuda geçirdiği dakikalar dahil tüm zamanı ve hayatı şirkete ait bir adam olduğunu biliyordu. Hamdi Bey artık bir insan değildi, o şirketin cisimleşmiş haliydi ve çok sevdiği torunlarını bile senede ancak birkaç kere görebiliyor bundan sürekli yakınıyordu. CEO olmuştu ama mutlu olamamıştı.

Kaliteli bir üniversitenin iyi bir bölümünü bitirmiş üstelik Yurt Dışında master bile yapmıştı Murat. Bundan elli sene önce belki de bu kadar eğitimle bir bilim insanı olabilir veya kendi işini açabilirdi ancak bugünkü ortamda bu kadar eğitimden sonra övünebileceğiniz tek şey “kurumsal bir firmada orta düzey yönetici” olmaktı.

İş yaşamına girmeden kurumsal bir firmadaki iş hayatı ve yöneticilerinin hep çok zeki ve medeni insanlar olacağını düşünmüştü ancak işin içine girince ortaya tam ters bir görüntü çıkmıştı. Tüm gün enerjisini yaptığı işler değil muhatap olmak zorunda kaldığı kibirli ve geri zekalı insanlar sömürüyordu. Yıllarca okumasının ve deliler gibi çalışmasının sonucunda geldiği yerde onu kendisi gibi zeki ve donanımlı insanlar değil fırsatını bulsa onu bir kaşık suda boğacak, hepsi de birbirinden çapsız ve basiretsiz koca bir aptallar sürüsü karşılamıştı. Şu anda aldığı maaş şirketteki pek çok insandan kat kat fazla olmasına rağmen tüm gün uğraştığı ve enerjisini emip sömüren bu güruh yüzünden kazandığı para ona son derece anlamsız geliyor ve bu insanlardan birkaç gün bile uzak kalabilmek için tüm maaşını iade edebileceğine dair düşünceler beynini kemiriyordu. Kariyer yapmakla geçirdiği her ay biraz daha yaşlandığını, biraz daha hayatı ve en güzel günlerini ıskaladığını hissediyordu. Üstelik geceleri uyurken bile yaşadığı stres yüzünden kafasında saç kalmamış ve midesinde koca bir delik açılmıştı. Aralarda girdiği panik atakları engellemek için yuttuğu birbirinden kocaman uyuşturucu haplarda işin cabasıydı.

Birbirinden güzel çiçeklerin yetişebileceği verimli bir tarla gibi girdiği kariyer hayatında artık üstüne çirkin betonarme binaların dikildiği ot bitmeyen kupkuru bir çöle dönmüştü.

Etrafındaki diğer çalışanların önemli bir kısmı çok büyük üniversiteleri bitirmiş ve işlerinde çok tecrübeli insanlardı ve bu insanlar olmadan ortada şirket falan kalmazdı. Buna rağmen şirket hepsinin tepelerinden milyonlarca lira kazandığı ve şirketin sahibinin oğlu her hafta başka bir spor arabayı altına çektiği halde onlara ödenen maaş bile kılı kırk yararcasına hesaplanıyor ve tüm bu olanlara kendisi dahil kimse ses çıkarmıyordu. Çünkü onlar kariyer yapıyorlardı ve şirketlerde böyle adaletsizlik muhabbetleri fazla açılmazdı.

Aslında seslerini çıkarmamalarının sebebi korku değildi. Şirket onlara sanal rütbeler veriyor onlarda bu sanal saygınlık hissini kaybetmemek için işin başka boyutlarını fazla düşünmüyorlardı. Yıllar geçtikçe Murat'ın süslü rütbeleri artmış ve her aldığı terfide sırtına binen sorumluluk daha ağırlaşmasına rağmen kazandığı para da büyük değişimler olmamıştı. Bu sistemi öylesine kabul etmişti ki şu anki durumu ona bazen garip hissettirse de kendisine böyle bir “kariyer imkanı” sunan şirketi eleştirmek bile ona hainlik gibi gelmeye başlamıştı.

Giydiği takım elbiseler, kariyer planları ve sürekli takmak zorunda olduğu dalkavukluk maskesi artık onu boğuyordu. Bu sistem içinde artık yıllar önce neden çalışmaya başladığını bile unutmuştu. İşin kötüsü kariyeri artık herkes gibi üstüne yapışmış ve kişiliğinin yerini almıştı. Üniversitede okurken insanları kişilikleri ve karakterleriyle değerlendirirdi ama artık bu “kariyer dünyasında” insanlar önce sizin ne iş yaptığınıza, kariyer merdivenlerinde hangi basamakta olduğunuza bakıyor ve size olan tavırları da buna göre değişiyordu. Karşınızdaki insan kariyer bakımından sizden yüksek bir noktadaysa hemen kendisine dalkavukluk yapılmaya başlanıyor ancak eğer aşağıda olduğu hissedilirse tavırlar aniden kabalaşıyordu. Kısacası artık karakteriniz değil kariyeriniz önemliydi.

Murat tüm bunları düşünürken farkına bile varmadan kendisini üstüne takım elbisesini geçirmiş, pahalı deri çantasını eline almış ve odasından çıkarak lobiye inen asansörü beklerken buldu. Kimbilir hayatında bir tek gün bile “kariyer yapmamış” ve her gün evinden eşiyle çocuklarının gülücükleriyle uğurlanan babası onun bu robotlaşmış haline nasıl kahkahalarla gülerdi.

Neyse artık bu düşünceleri bırakmalı ve kendisini bekleyen toplantıya yoğunlaşmalıydı çünkü onun “düşünmesi gereken bir kariyeri vardı.”

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …