Ana içeriğe atla

MUSTAFA KOÇUN VEFATI

Mustafa Koç vefat etti. Allah rahmet eylesin. Kendisini tanımazdım çoğu insan gibi gazete televizyon haberlerinden veya okuduğum bazı kitaplarda isminin geçmesinden bilirdim. Bu sebeple hakkında iyi veya kötü bir görüşüm yok çünkü biliyorum ki bir insanı şahsen tanımadığınız müddetçe medya üzerinden gerçek bir fikir edinmeniz mümkün değildir. O kişi hakkında ki söylenip yazılanlar ya lehinde ya da aleyhinde propagandadır. Yalnız bundan sonra olacaklar konusunda iyi bir kaç tahminim var.

1) Öncelikle herkes sosyal medyadan ve medya üzerinden açıklama yarışına girecek kendisini daha önce bir kez bile görmüş veya şirketleriyle bir kaç defa iş yapmış insanlar Mustafa bey çok iyi dostumdu havasında olacaklar.

2) Hemen siyasi kamplaşma başlayacak bir kısmı çok iyi adamdı bizim ideolojimizdendi derken diğerleri iyi bir adam değildi çünkü bizim görüşümüze karşıydı laflarına başlayacak.

3) Cenazesi eğer halka açık yapılırsa oradan resim çektirme sosyal medyada paylaşma yarışı başlar. Buradaki fikir bak ben ne önemli insanım Koç ailesinin cenazesindeyim olacaktır. (Zaten samimi olanlar böyle üzücü bir durumda resim çektirip sosyal medyada paylaşmaz)

4) Daha cenaze kaldırılmadan komplo teorileri başlayacaktır. Acaba öldürüldü mü laflarından tutun "en son yaptığı iş,söylediği söz şuydu buydu vefat etmesinin zamanlaması çok manidar" cinsinden acaip komplo teorileri dolduracak her yanı. Tabi Koç grubu sıkıntıya girer mi ve hisse senetleri ne olur diye konuşup yazacakları da unutmayalım. Çok kişi prim yapacak bu işlerden. Bir kaç gün sonra televizyonları ve gazeteleri iyi takip edin bakın herkes nasıl ahkamlar kesecek.

5) Belli bir süre boyunca da de özellikle sosyal medyada bakınız ülkenin en zengin adamı bile şak diye vefat etti dünya işleri boştur mesajları verilecek ama daha sonra bir kaç ay geçmeden o mesajları verenlerin deliler gibi eğlenen veya birileriyle ufacık şeyler için didişen hallerini göreceğiz.

6) Bu vefat en fazla bir ay konuşulacak sonra Mustafa Koç tamamen unutulacak aynı bu ülkede vefat eden bir çok ünlü insanın daha sonra isimlerinin bile anılmaması gibi. (Mehmet Ali Birand kimdi hatırlayan var mı acaba şu aralar). Çünkü bizim ülkemizde önde gelen kişiler hakkında adam gibi biyografiler veya belgeseller hazırlanmaz ve bu insanlar vefat edip artık güç dengesinde yer almadıkları anda unutulup giderler.

Mustafa Koç'a tekrar Allah rahmet eylesin ve ailesine Allah sabırlar versin. Zor ülkede zor işler bunlar.

Sevgilerimle

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…