Ana içeriğe atla

BAŞARI KAVRAMINA BAKIŞ FARKI.

You tube sitesine girerek arama çubuğuna "başarı" yazarsanız 153.000 sonuç çıkmaktadır. Bu sonuçları en çok izlenen videolara göre sıraladığınız zaman ilk sırada gelen video 1.302.041 defa izlenmiş "Ağlatan başarı hikayesi isimli" bir animasyondur.

Animasyonu izlediğiniz zaman kısaca zor şartlar altında yaşayan ezik ve içine kapanık bir öğrencisine cesaret verip kendisini önemli hissettiren bir öğretmenin daha sonra bu öğrencinin kendisinden aldığı cesaret ve değerli görülme duygusuyla başarılı bir öğrenciye dönüşmesi ve okulunu bitirip doktor olması üzerine bir hikaye izliyorsunuz. Son derece dokunaklı ve duygusal bir hikaye.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=6CXYXhlwhzM

You Tube sitesine başarı kelimesinin ingilizcesi olan "success" kelimesini yazarsanız 11.200.00 sonuç çıkmaktadır. Bu videolar arasında en fazla izlenen video 35.702.279 defa izlenmiş "How Bad Do You Want It? Success" yani " Ne kadar fazla istiyorsun ? (Başarı)" isimli bir videodur. Bu videoda zenci bir sporcunun sabahtan akşama kadar kendisini bitirircesine ağır spor yapması ve arka plandan sesi gelen bir konuşmacının da genel olarak "ne kadar kötü durumda olursan ol eğer gerçekten istersen başarı yolunda seni kimse durduramaz" konulu bir konuşma yaptığı izlenmekte.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=lsSC2vx7zFQ

Şimdi bu ufak incelemeden çıkarttığım sonuçlara gelelim Öncelikle başarı konusunda yüklenen videolar konusunda arada ciddi bir fark var. Türkçe dilindeki başarı videolarıyla İngilizce dilindeki video sayısı arasında az buz değil 9 milyon kadar fark var.

Başarı kavramına baktığımız zaman. Ülkemizde en beğenilen başarı kavramı videosunda dış desteğe ve birilerinin kendisini değerli hissettirmesine veya yolunu açmasına bağlı bir başarı kavramı görülmekte. Yani başarılı olmanız için insanların sizi anlaması,değer vermesi ve elinizden tutması lazım.

Amerikan kaynaklı en beğenilen videodaysa kendi azmiyle,çabasıyla ve başarıya olan delicesine inancıyla başarıya ulaşan bir insan imajı çizilmiş Yani dış destek değil iç motivasyon ve inanç önemli.

Bu basit analizin bile iki kültür arasındaki başarıya yönelik farkı açıkça gösterdiğini düşünüyorum. O sebeple ülkemizde başarılı olmak için dış faktörlere büyük önem verilirken özellikle Amerikada dış faktörden çok içsel faktörlere yani inanç ve irade gücünüze bakılmaktadır.

Başarı konusunda kitaplar yazan,eğitimler veren veya koçluk hizmeti verenlerin bu farkı dikkate almasında fayda var. Özellikle başarı konusunda kişinin kendi farkındalığı ve potansiyelini kullanması üzerine temellenen koçluk hizmetlerinin ülkemizde pek rağbet görmemesinde başarıya yönelik bu bakış farkının önemli olduğunu düşünüyorum. "Bizim ortamımız kötü,imkanımız yok, koç sadece konuşarak bize ne yapacak" kafa yapısının insanlarımız arasında oldukça yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …