Ana içeriğe atla

PUTİNİN KAFASI NASIL ÇALIŞIR ?

Son zamanlarda dünyanın ama özellikle ülkemizin başına bela olmaya devam eden Rusya devlet başkanı Vladimir Putin konusunda bir çok haber ve siyasi analiz okuyorsunuz ve izliyorsunuz ancak ne hikmetse artık bize karşı düşmanlığı aleni hale gelen bu adamın kafası nasıl çalışır ve hangi algı yönetimi tekniklerini rakiplerine kullanır, bu konularda bir çalışmaya rastlamadım.

Vladimir Putin konusundaki düşüncelerimi benden görüş isteyen dostlarıma zaten şifahi olarak bildirdim ancak bazı düşüncelerimi de genel olarak paylaşmam faydalı olacaktır düşüncesindeyim. Unutmamalı ki rakip ve düşmanlarınıza kızıp köpürmenin hiçbir faydası yoktur burada yapılacak esas akıllıca hareket bu insanların kafalarındaki mekanizma nasıl çalışır onu anlamaktır böylece onlara karşı önlem alabilir hatta akıllıca hamlelerle kendi çıkarınıza manipule edebilirsiniz. Evet gelelim Putin efendi hakkındaki bir takım tespitlerime.

1) Putin son derece fakir bir ailenin çocuğudur. Sovyetler Birliği zamanındaki ismiyle Leningrad şimdiki ismiyle St.Petersburg şehrinde kalabalık bir aile ve kendilerinin dışında üç başka aileyle birlikte komünal köhne bir evde büyümüştür. Çocukluğunun ana temaları yokluk,kıtlık,güçsüzlük ve sıkışmışlık hissidir. Çocukluğunuzu evin banyosunu bile sizin dışınızda üç farklı aileyle ortak kullanmak zorunda olduğunuz bir evde geçirdiğinizi düşünün ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Ev derken tabi lafın gelişi ev deniyor aslında harabe,Putin kendi biyografisinde çocukken yaptığı en büyük etkinliğin evin her tarafında gezinen kocaman fareleri avlamak olduğunu belirtmişti. Fareli ve köhne bir evde büyüdükten sonra bugün lüks saraylarda yaşayan Putinin en büyük korkusunun güç kaybetmek olduğunu tahmin etmek hiç zor değildir. Görece fakir ortamlarda yetişen ve yokluk görmüş siyasi liderlerin güce olan tutkuları zaten çok bilinen bir psikolojik faktördür.

2) Putin kötü beslenmenin de etkisiyle ergenliğe geç girmiş ve fiziksel gelişimini yaşıtlarından daha geç tamamlayabilmiştir. Zayıf ve güçsüz bir çocuk olarak kendisinden daha iri okul arkadaşları tarafından sürekli ezilmiş ve çeşitli fiziksel ve psikolojik baskılara uğramıştır. Zaten bugün sık sık yaparken görüntü verdiği Judo sporuna da o zamanlar başlamıştır çünkü en büyük meselesi kendisinden daha güçlü çocukların onu dövmesine engel olmaktı. Putin'in bilinçaltına yerleşen "bir daha asla güçsüz olmama" ve "ezilmeme" düşünceleri onu tüm hayatı boyunca takip etmiştir. Sürekli güç gösterilerinde bulunma ve medyaya devamlı müddette güçlü maço adam pozları vermesinin arka planında ezik ve insanlardan korkan ve hala büyümemiş minicik bir çocuk vardır. Böyle bir insanla olan siyasi ilişkilerinizde eğer kendisini güçsüz duruma düşürebilecek bir adım atarsanız buna tepkisi çok sert ve mantıksız olabilir.

3) Putinin iki kızı Mariya Putina ve Tekaterina Putina kendisi Doğu Almanyada 1980'li yıllarda KGB ajanı olarak görev yaparken Dresdende doğmuşlardır. Son derece ilginçtir ki Putinin kızları hakkında Rus medyasında resim gösterilmesi veya haber yapılması kesin bir şekilde kısıtlanmıştır. Haklarında neredeyse hiç bir şey bilinmez hatta aile resimleri bile nadir yayınlanır. Ailesi ve kızlarının kendi yumuşak karnı olabileceğini düşünen Putin büyük bir korku ve kıskançlıkla ailesini kamuoyu önünden kaçırmaktadır. Burada gene ana düşüncesi kontrol ve gücünü korumaktır. Ailesiyle doğru dürüst resim çektirmekten ve kamuoyu önüne çıkmaktan korkan bir siyasi liderden bahsediyoruz ve oldukça ilginçtir.

4) İnsanlarla olan ilişki sorunlarını hayvan sevgisine indirgemek bazı diktatörlerde oldukça bilinen bir davranış şeklidir. Mesela milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Adolf Hitler Blondi isimli kurt köpeğini delicesine sevip özen gösterirdi. Vladimir Putinde köpekleri çok sevmektedir. Putin bir çok köpeğe sahiptir ve ilginç bir şekilde bu köpekleri hem kendi reklamını yapmak için verdiği görüntülerde hemde bazen psikolojik olarak rakiplerini etkilemek için kullanmaktadır. Örnek olarak 2007 senesinde Alman Şansolyesi Angela Merkel'i Sochi kentinde ağırladığı zaman görüşmeye Koni isimli dev gibi ve kapkara Labrador köpeğini de getirmişti. Merkelin küçükken bir köpek tarafından saldırıya uğradığı için köpeklerden delicesine korktuğu bilgisine sahip olan Putin bunu Merkeli psikolojik olarak baskı altına almak için yapmıştı. Görüşmenin basına yansıyan fotoğraflarında korkudan bembeyaz olmuş Merkel,kapkara bir Labrador köpeği ve hince gülümseyen Putin resminden anladığımız üzere bu taktiğinde çok da başarılı olmuştu. Kısacası Putin rakiplerini psikolojik baskı altına alıp otoritesini kurmak için her türlü numarayı çekebilecek bir yapıya sahiptir.

5) 2011 senesinde Putinin Karadenizde su altında dalış yaparken görüntüleri gösterilmişti. Bu görüntülerde Putin denizin dibinde antik çağdan kalma iki tane Yunan amforası bulmuş ve bu olay uzun süre Rus medyasında Putinin başarısı olarak gösterilmişti. Tabii daha sonra bu olayın tamamen kurmaca olduğu ve amforaların oraya özellikle yerleştirildiği meydana çıktı. Benzer bir olayda Putinin Sibirya ormanlarında avlanırken orada bulunan bir televizyon ekibine saldırmak üzere olan bir Sibirya Kaplanını elindeki uyuşturucu ok atan tüfekle vurup ekibi kurtarması haberiydi. Daha sonra araştırmacılar olayın tamamen kurmaca olduğunu ve bahsi geçen kaplanın çok uzaktaki bir hayvanat bahçesinden sırf bu oyun için getirilip kontrollü bir şekilde ormana salındığını ve zaten Putinin onu vurmasından kısa bir süre sonrada öldüğünü ortaya çıkardılar. Yani Putin güçlü lider imajını sürdürebilmek için her türlü algı yönetimi operasyonunu yapabilecek bir kişiliğe sahiptir.

6) Putinin büyük dedesi Spiridon Ivanovich Putin, Sovyetler Birliğinin kurucusu Vladimir Lenin'in Gorki şehrinde bulunan yazlık evinde özel ahçısıydı. Leninin ölümünden sonra yerine gelen Stalin döneminde de bu görevini sürdürdü. İlginç olan Lenin döneminde ona yakın herkesin kellesini alan Stalinin nedense dede Putine hiç dokunmaması hatta onu hizmetinde tutmaya devam etmesiydi. Buradan çıkarılabilecek sonuçlardan bir tanesi dede Putin'in basit bir ahçı olmayıp Rus derin devletinin bir üyesi olma ihtimalidir. Vladimir Putin'in KGB geçmişini düşünürsek ortada büyük bir devamlılık söz konusudur. Putinin yerinin neden bu kadar sağlam olduğu ve yıllardır Rusyanın dizginlerini elden bırakmamasının ardındaki güçler koalisyonunu her zaman göz önüne almak lazımdır.

7) Putin tam 16 sene bifiil sahada KGB ajanı olarak görev yapmıştır ve görev süresinin tamamına yakınını eski Doğu Almanyada 1975-1991 arasında geçirmiştir. Bu dönemde Putin'in esas görevi kontrespiyonaj yani Batılı ajanlar veya onların muhbirlerini açığa çıkararak onları devşirmek ve çift taraflı ajan olarak Batıya geri göndermektir. Bu görev psikoloji bilimi ve özellikle algı yönetimi hususlarında ciddi bir hakimiyet gerektiren bir mevkidir. Putinle kurulacak ilişkiler ve ona karşı izlenecek stratejilerde karşı tarafı sindirmeye ve kazanmaya yönelik algı yönetimi tekniklerinde bu adamın uzman olduğunu hatırlamakta fayda vardır.

8) Putin iktidarda olduğu dönemlerde ciddi anlamda finansal varlığa şahsen el koymuştur. 46 milyar dolara varan bir malvarlığı olduğu söylenmekte. Bir çok Rus firmasında da gizli ortaklığı olduğu iddia ediliyor. Toplamda 500 bin dolar değerinde hepsi birbirinden özel 11 adet kol saatine sahip. 750 milyon dolara kendisine Karadeniz sahillerinde müthiş bir saray yaptırmasına ek olarak birbirinden lüks 20 kadarda evi var. Bir gün güçten düşebilirim ve bilinçaltındaki eski fakirlik günlerime dönebilirim korkusuyla bu tip liderler sürekli özel malvarlıklarını arttırma derdindedirler. Putinle tüm ilişkilerde bu "güçsüz kalma korkusu" meselesini göz önüne almak lazımdır.

9) 2011 senesinde Rus çizer Sergei Kalenik bir çizgi roman serisi yayınlamaya başladı. Bu serinin ismi "Superputin"di..Bu acaip çizgiroman serisinde Putin Judo teknikleri kullanarak dünyayı kötülüklerden koruyan bir kahraman olarak resmedilmiş. Bu işin arkasında Putin'in halkla ilişkiler birimlerinin olduğunu tahmin etmek zor değil ancak Rusyadaki garip havayı ve Putinin kendisini konumlandırdığı markayı bu çizgi roman üzerinden iyi analiz etmek lazımdır. Putin yenilgiye tahammülü olmayan bir "SüperPutindir" bu sebeple kamuoyu önünde yaşadığı bazı yenilgiler onu diğer tüm liderlere göre çok daha fazla etkiler.

10) Batı Alman istihbaratı BND Soğuk Savaş döneminde Doğu Almanyada görev yapan KGB ajanlarına yönelik ciddi psikolojik profiller hazırlardı. Bunlardan birinde göğüslerinin büyüklüğü sebebiyle "Balkon" olarak kod ismi verilen bir BND ajanının Putinin eşiyle yakınlık kurduğu ve sohbetleri sırasında Putinin eşinin kocasının sürekli kendisini aldattığından ve zaman zamanda fiziksel şiddet uyguladığından şikayetçi olduğu raporlanmıştı. Yorumu size bırakıyorum

11) Son olarak Putinin kişiliğine bakarken tüm bu Putin hikayesinin nasıl başladığına bakmakta fayda var. 1999 senesinde 4 ve 16 Eylül arasında Rusyanın Buynaksk, Moskova ve Volgodonsk şehirlerinde biribiri ardında patlayan bombalarda bir çok apartman komple havaya uçtu ve 307 insan hayatını kaybetti. Bu patlamaların ardında Çeçenlerin olduğunu söyleyen zamanın başbakanı olan Putin (ki o zamanlar popülaritesi hayli düşüktü) bir anda ikinci Çeçen savaşını başlattı ve Çeçenistanı yerle bir etti. Kahraman "Superputin" imajı da zaten bu savaştan sonra başladı ve müthiş bir yenilmez Putin markası yaratıldı ve o günden beri Putin koltuktan hiç inmedi. (Ya başkan ya da başbakan oldu). O dönemlerde bugün sesleri kesilen veya bir şekilde ortadan kaldırılan Rus gazeteciler bunun Rus istihbaratı tarafından yapılan bir "Sahte Bayrak" operasyonu olabileceğini ve Putinin "vatan kurtaran lider" olarak sunulması için ihtiyacı olan İkinci Çeçen Savaşına yol açılması için bu bombaların bizzat FSB ajanları tarafından konulduğunu iddia ettiler. Tabi işin aslı bilinmez ancak havaya uçan bina enkazlarının bir kaç gün içinde dozerlerle kazınarak ortada hiç bir delil bırakılmaması insanı şüphelendirmiyor değil. (Dede Putin ve Derin Devlet bağlantısını da hatırlasanız iyi olur)

Toparlarsam. Çocukluğu büyük zorluklar içinde geçmiş ve hayattaki en büyük korkusu "Gücünü ve imkanlarını kaybetmek" olan ve bu uğurda hiç bir numarayı,oyunu ve algı operasyonunu yapmaktan çekinmeyen ve tamda bu alanlarda yıllarca bizzat çalışmış eski bir KGB ajanı olan Vladimir Putinle alakalı yorumlarda bulunurken bize verilen bir çok görüntünün kurmaca olduğunu bilmekte fayda var.

Düşen uçağı da,vurulan tırlarımızı da ,Boğazlardan geçen gemileri de ve balıkçı teknelerimize sıkılan mermileri de hep bir büyük tiyatro oyunu ve algı yönetimi operasyonunun parçası olarak düşünmenizde fayda var ve unutmayın ki tüm bu görüntülerin hedefi esasında Rus kamuoyu önünde Putini güçlü göstermektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus da Putin gibi bir adamın eğer gerçekten köşeye sıkışır ve gücünü kaybedeceğini düşünürse her türlü deliliği yapacak bir ruh haline sahip olduğu faktörüdür.

Sevgilerimle

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …