Ana içeriğe atla

KİŞİSEL GELİŞİM

Bak arkadaşım Kişisel Gelişim boş hayaller ve temeli olmayan plansız hedefler demek değildir. Sana birileri hiç çalışmadan,planlamadan ve acı çekmeden "hayatta her istediğin olur yeter ki iste" diyorlarsa koca bir kuyruklu yalanı sana pazarlıyorlar haberin olsun

Bak güzel arkadaşım gerçeklerden kaçarak ve doğrulardan korkarak kabuğunun içindeki pişmiş fıstık gibi başarıya ulaşamazsın. Başarı için doğrularınla yüzleşmelisin. Benim eğitimlerimde asla ham hayaller ve "yaparsın sen" türü gazlamaları bulamayacaksın

Şimdi sana bedavadan bir kaç "doğru" veriyorum kıymetini bil.

Canım kardeşim gençlik ve üniversite yıllarını kantinde batak, telefonda top patlatma oyunu ve romantik mekanlarda aşk peşinde geçirmişsen ve ne doğru dürüst derslerine ne de iş tecrübesi kazanmaya vakit ayırmamışsan kusura bakma ama seni uzun süreli bir işsizlik bekliyor. Çünkü kimse senin güzel yüzüne bakarak sana iş vermeyecek. Birilerinin ceplerinden çıkartıp sana para vermesi için senin de onlara verecek bir değerin olmalı.

Değerli arkadaşım hadi diyelim bir şekilde işe girdin. Orada da arı gibi çalışıp o yaptığın işin her inceliğini öğrenmek yerine işten nasıl kaçarım hesabı yaparsan, vaktini patronunu çekiştirmeye ve sürekli "akıl" sandığın uyanıklığını kullanarak ay başındaki maaşını ceplemeye harcarsan.Özür dilerim ama olabileceğin tek şey ya kovulmak ya da kimsenin umurunda bile olmayan bir işi yapmaya devam etmek olacaktır.

Kitap okumayı "boş iş" kendine yatırım yapıp kaliteli eğitimler almayı "salaklık" olarak nitelendirip "acaba bu hafta sonu hangi bara gitsek" veya "nerelerden alışveriş yapsak" türü bir hayat sürdürürsen dünyanın tüm "melek kartları" ve "pozitif düşüncesi" bir araya gelse bile hiç bir şey olamayacaksın.

Kısacası ben usta avcıyım ve ormana çıkıp aslan avlarım diyorsan bu işe hazır olmalısın yoksa olacağın tek şek şey "aslan yemi" olmaktır.

Kızma...dikkatli düşün..ve artık gereğini yap..

Ciddi başarı hedeflerin varsa gel görüşelim ya da ben seni rahatsız etmeyeyim dizini izlemeye devam et..

Sevgiler

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …