Ana içeriğe atla

KRİZ VE BELİRSİZLİK ZAMANLARINDA NE YAPILIR ?

Bizim gibi bir günü başka bir gününe uymayan eğlencesi ve krizi bol ülkelerde girişimcilik ve yöneticilik gibi rolleri oynamak kısacası iş hayatında kelleyi kaptırmamak büyük bir yetenek aynı zamanda zeka gerektirir. İşte gene bol krizli,terörlü,seçimli ve belirsizlik dolu günleri hep birlikte yaşamaktayız. Bu aralar bana en çok gelen soru "Serdarcım sen akıllı adamsın işler gene karıştı ne yapacağız bana bir ayaküstü kurumsal koçluk,danışmanlık yada her ne diyorsan ondan yapıversene" temalı oluyor.

Genelde üç aşağı beş yukarı kafamın bastığı kadar benzer şeyleri söylüyorum ama işte hazır ofiste biraz fırsat bulmuşken sizlerle paylaşayım dedim belki faydamız olur.

İşte konu hakkında madde madde önerilerim. (Tereciye tere satma modunda değildir sadece kafamdan geçenleri paylaşıyorum bu işin üstadlarına saygılarımız sonsuz ceketimizin önü iliklidir.)

1) Uyum sağlayan ayakta kalır uyum sağlayamayan çöpe gider bir kere bunu gerek kafanıza gerekse şirketinizde bulunan her yere güzelce yazın. Bir kurum veya şirket ne kadar kuvvetli olursa olsun gelen bir krize ve değişen durumlara uyum sağlayacak yapıda değilse kısa zamanda tarihteki batık şirketler arasında yerini alacaktır. Siz dahil tüm personeliniz her tür kriz durumuna uyum sağlayacak yeterlilikte ve donanımda olmalı ve bu tür durumlarda ne yapacağını bilen sakin kafalı insanlarda karar alma mevkilerinde bulunmalı. Bir sabah kalkıp ülke çapında koca bir kaosu kucağınızda bulursanız ve eğer bu tip durumlar için planlarınız ve bu planları hayata geçirebilecek kadronuz yoksa ne kadar büyük ve kuvvetli görünürseniz görünün yere serilmeniz uzun sürmeyecektir. (Bakınız Dinazorlar)

2) Daha önceden planlanmış ve otomatik olarak yürüyen tüm işlemleri ki buna mail duyuruları,halkla ilişkiler faaliyetleri,sosyal medya paylaşımları hatta İnternet sitenizdeki güncellemeler dahildir hepsini durdurun ve bunları yeniden gözden geçirin. Ülke bir felaketin ortasındayken sizin cicili bicili mesajlar içeren paylaşımlarınızı insanlar görürse bunun hesabını sizden fena sorarlar.

3) Bütün sosyal medya ve direkt iletişim ağlarınızda krizle veya felaketle alakalı düşüncelerinizi hemen paylaşın ama sadece bununla kalmayın eyleme geçin. Bu kriz durumlarıyla alakalı çözüm önerilerinizi ve insanlara yardım etmek için neler yapabileceğinizi gümbür gümbür paylaşın. Yani kısacası ortada bir yangın varsa etrafınızdakilerle vah vah edeceğinize elinize bir kova alarak söndürme çalışmalarına katılın.

4) Bir deprem,felaket veya terör olayından direkt olarak etkilenen müşteri kitleleriniz varsa onların yanında olduğunuzu gerçekten hissettirin. Bazen canı yanmış bir insana en ihtiyacı olduğu günde açacağınız tek bir telefon veya göndereceğiniz tek bir mesaj hiç bir zaman unutulmayacak olumlu bir imaj bırakacaktır.

5) Tabii ki para kazanmak için iş yapıyorsunuz ve parayı düşünmek önemli. Ancak kriz zamanlarında ana düşüncenizin insanlara ve ülkenize faydalı olmak olduğunu ve geçici bir dönem de olsa para kazanmayı ikinci planda gördüğünüzü anlatabilirseniz bunun size uzun vadede getireceği kurumsal imaj ve insani boyut müthiş bir geri dönüş oluşturacaktır. İnsanlar zor zamanlarda yaşadıklarını ve o dönemde olumlu şekilde hatırladıkları insanları ve kurumları hiç unutmazlar. 1999 senesindeki o korkunç depremde daha önce kimsenin bilmediği ama sonrasında herkesin isimlerini zihinlerine kazıdığı AKUT gibi oluşumları aklınıza getirin.

6) İnsanlar korkulu ve krizli anlarda artık etkin bir şekilde düşünemezler. Bu sebeple böyle dönemlerde hemen devreye sokabileceğiniz ayrıntılı eylem planlarınız olsun. Şirketinizde oturun ve çok ciddi bir görev paylaşımı ve yapılacaklar listesi oluşturun. Herkesin ne yapacağı ne edeceği açık bir şekilde belirlensin. Böylece herkesin felç olduğu ortamlarda siz yavaş yavaş da olsa hareket etmeye devam edersiniz. 11 Eylül günü Amerikada terör saldırıları sebebiyle bir çok havayolu firması topu atarken bu tür krizlere hazırlıklı olanlar ayakta kaldı ve ayakta kaldıkları için müthiş fırsatlar yakaladılar.

7) Kriz dönemlerinde ürünlerinizi pazarlamaya ve satmaya devam edebilmek istiyorsanız Sosyal medya ile uğraşan birimlerinizin uyanık ve ayakta kalmaya devam etmesi lazımdır. İnsanlar artık sel suları altında bile kalsalar ellerinde telefon İnternete bakınmaya devam ediyorlar. En kötü ekonomik krizde bile sürekli Internette dolaşan meraklı gözler olacaktır ve etkin bir sosyal medya ekibine sahipseniz bu gözlerin bir kısmını ürünlerinize kazanabilirsiniz. Bu arada CRM denilen Müşteri İlişkileri sistemlerininde lüks olmadığını ve özellikle kriz dönemlerinde işinize en çok yarayacak araçlardan birisi olduğunu unutmayın. Balıkların az olduğu dönemde usta balıkçı sadece ustalığına güvenmez en modern olta ve yem sistemlerini de yanında taşır.

Kısacası kriz ve korku dönemlerinde hazırlıksız olanlar hapı yutar,biraz ayakta kalabilenler korkudan içlerine kapanır ama bu tür durumları önceden görerek gerekli hazırlığı yapanlar tam tersine daha da güçlenerek o durumdan çıkarlar.

Sevgilerimle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …