Ana içeriğe atla

Benzerlik ve Siyaset.

İnsanlar genel olarak kendilerine benzettikleri kişilere sempati duyarlar. Siyaset alanında bu kural hedeflenen kitleye "ben size benziyorum ve sizlerden biriyim" imajı verilerek kullanılır.

Başarılı siyasetçilere baktığımız zaman bu algıyı çok iyi kullandıklarını görürüz.

Hedef kitleniz köylülerse köy kökeniniz öne çıkartılır. İşçilerse güzel bir işçi tulumu ve baretle poz vermeniz harika olacaktır. Oylarını almak istediğiniz memurlara hem geçmiş devlet tecrübeniz hem de alçakgönüllü kılık kıyafetiniz gerekli mesajları verecektir.

Keza ağırlıklı olarak dindar bir kitleye hitap ediyorsanız camilerde namaz kılarken,tespih çekerken görüntülenmeniz veya konuşmalarınızda sürekli dini atıflarda bulunmanız sizi o kitleye sempatik gösterecektir.

Ailenin önem taşıdığı ülkelerde eşiniz ve çocuklarınızla mutlu aile pozları ve eşinizin kılık kıyafetide bonus puanlardır. Bekarsanız işiniz daha zor tabii.

Giyiminizden konuşma şeklinize hatta yemek yerken kaşığı tutma stilinize kadar hedeflediğiniz kitleye benzer mesajlar vermeniz gerekir. Siyasetçilerin hiç bir görüntüsü ve konuşması plansız olamaz. Mutlaka her hâliniz ve tavrınızla hedeflediğiniz kitleye uygun bir görüntü vermeniz lazımdır.

İnsanların geneli fikirlere değil o fikirleri söyleyen insanların tavırlarına ve görüntülerine göre oylarını verirler. Dünya'nın en doğru şeyini bile söylerken eğer sizi dinleyenlere ters gelecek bir imaj ve görüntü içinde olursanız kimse sizi dinlemez.

Bu sıralar etrafınız hepsi de "ben sizden biriyim" mesajını üzerinize yollayacak siyasetçilerle dolacak. Kimi size saz çalacak kimi de mahallenize gelip tahta sandalyeli kahvelerinizde çayınızı içecek. Burada dikkat etmeniz gereken önünüze konacak imaj ve görüntünün ne kadarının gerçek ne kadarının kurmaca olduğudur. Pazarda karpuz seçerken bile görüntüyle yetinmez karpuzu elinize alıp bir kaç şaplak patlatırsınız.

Lütfen pazarda gösterdiğiniz ciddiyetin daha fazlasını oyunuzu verirken gösterin ve size sunulan görüntüleri dikkatlice sorgulayın.

Not: İkna taktikleri eğitimimde bu konular çok derinlemesine ve örneklerle işlenecektir.

Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …