Ana içeriğe atla

Benzerlik ve Siyaset.

İnsanlar genel olarak kendilerine benzettikleri kişilere sempati duyarlar. Siyaset alanında bu kural hedeflenen kitleye "ben size benziyorum ve sizlerden biriyim" imajı verilerek kullanılır.

Başarılı siyasetçilere baktığımız zaman bu algıyı çok iyi kullandıklarını görürüz.

Hedef kitleniz köylülerse köy kökeniniz öne çıkartılır. İşçilerse güzel bir işçi tulumu ve baretle poz vermeniz harika olacaktır. Oylarını almak istediğiniz memurlara hem geçmiş devlet tecrübeniz hem de alçakgönüllü kılık kıyafetiniz gerekli mesajları verecektir.

Keza ağırlıklı olarak dindar bir kitleye hitap ediyorsanız camilerde namaz kılarken,tespih çekerken görüntülenmeniz veya konuşmalarınızda sürekli dini atıflarda bulunmanız sizi o kitleye sempatik gösterecektir.

Ailenin önem taşıdığı ülkelerde eşiniz ve çocuklarınızla mutlu aile pozları ve eşinizin kılık kıyafetide bonus puanlardır. Bekarsanız işiniz daha zor tabii.

Giyiminizden konuşma şeklinize hatta yemek yerken kaşığı tutma stilinize kadar hedeflediğiniz kitleye benzer mesajlar vermeniz gerekir. Siyasetçilerin hiç bir görüntüsü ve konuşması plansız olamaz. Mutlaka her hâliniz ve tavrınızla hedeflediğiniz kitleye uygun bir görüntü vermeniz lazımdır.

İnsanların geneli fikirlere değil o fikirleri söyleyen insanların tavırlarına ve görüntülerine göre oylarını verirler. Dünya'nın en doğru şeyini bile söylerken eğer sizi dinleyenlere ters gelecek bir imaj ve görüntü içinde olursanız kimse sizi dinlemez.

Bu sıralar etrafınız hepsi de "ben sizden biriyim" mesajını üzerinize yollayacak siyasetçilerle dolacak. Kimi size saz çalacak kimi de mahallenize gelip tahta sandalyeli kahvelerinizde çayınızı içecek. Burada dikkat etmeniz gereken önünüze konacak imaj ve görüntünün ne kadarının gerçek ne kadarının kurmaca olduğudur. Pazarda karpuz seçerken bile görüntüyle yetinmez karpuzu elinize alıp bir kaç şaplak patlatırsınız.

Lütfen pazarda gösterdiğiniz ciddiyetin daha fazlasını oyunuzu verirken gösterin ve size sunulan görüntüleri dikkatlice sorgulayın.

Not: İkna taktikleri eğitimimde bu konular çok derinlemesine ve örneklerle işlenecektir.

Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…