Ana içeriğe atla

Halkla İlişkilerin atası Ivy Lee ve modern yalanlar.

Ivy Ledbetter Lee (1877 – 1934) isimli Amerikalı beyefendi bir çok otorite tarafından Halkla İlişkiler sektörünün kurucularından birisi olarak kabul edilir (Edward Bernays üstadla beraber tabii ki ama o beyefendi hakkında sonraki yazımda detaylı bilgi vereceğim ama şimdi konumuz Ivy Lee) İsmi İngilizcede sarmaşık anlamına gelen Ivy bu isim benzerliğini kötüye kullanan bir takım terbiyesiz adamlar tarafından daha sonra "Poison Ivy" olarak lakaplandırılmıştır yani "Zehirli Sarmaşık". Kendisine bu hiç de sempatik olmayan lakabın neden takıldığını birazdan anlatacağım.

Ivy Lee beyefendi Princeton gibi çok baba bir üniversitede okuduğu yetmemiş gibi 1898 senesinde çok daha baba başka bir üniversite olan Harvard üniversitesi Hukuk fakültesine girmiştir.Tabi bu üniversitede okumak için ya çok zeki ya da çok zengin olmanız gerektiği için kendisinin paracıkları suyunu çekmiş ve burs alacak kadar da deha gösteremediği için okulunu bırakmak zorunda kalmıştır. Üniversitede okul gazetesine yaza yaza bu alandaki becerilerini geliştirdiği için okuldan ayrılır ayrılmaz New York Journal gazetesinde iş dünyası haberleri bölümünde muhabirlik yapmaya başlamış daha sonrada New York Times gazetesine transfer olmuştur. Muhabirlik yaparken aldığı düşük maaş ve gecesinin gündüzünün olmaması gibi sebeplerle kendisine daha rahat ve cebini dolduracak bir çalışma alanı aramış ve o zamanlar daha yeni yeni filizlenmeye başlayan ama kimsenin adını koymadığı "Halkla İlişkiler" sektörüne kendisi gibi işinden hoşnut olmayan tüm acar muhabirlere benzer şekilde yatay geçiş yapmıştır.

Arkadaşı George Parkerla beraber eski püskü bir ofis kiralamışlar ve dünyadaki ilk Halkla İlişkiler şirketlerinden birini ortaya çıkarmışlardır. Piyasaya ilk çıktıkları dönemde kendilerini "prensipli" ve "etik anlayışlara önem veren" eski profesyonel gazeteciler olarak tanıtan Ivy Lee ve ortağı bu özelliklerini birde deklarasyon yayınlayarak ilan etmişlerdir. Ivy Lee kısa zamanda kendisini piyasada sevdirmiş ve efsanevi zengin işadamı John D. Rockefeller'ı müşterileri arasına katmayı başarmıştır. İşte bu dönemde Rockefeller'a öyle bir hizmette bulunmuştur ki esas namını da bu aralar edinmiştir.

1913-1914 senelerinde Amerikanın Colorado bölgesinde kömür madeni işçileri kötü şartlarda çalışmaktan ve doğru dürüst para alamamaktan canlarına tak diyerek büyük bir greve gitmişlerdi. Rockefeller'in de bölgede bir çok kömür madeni bulunmaktaydı. Amerika Birleşik Maden İşçileri sendikası tüm işçileri örgütlemiş ve aylarca sürecek büyük bir grev başlatmıştır ve Rockefellerin madenleri her gün binlerce dolar zarar etmektedir. 14 ay süren grev süresince işçiler sürekli saldırılara maruz kalmış ve askeri kuvvetler işçilerin üzerine gönderilmiştir. Uzun süren bu grevin en kanlı günü 20 Nisan 1914 tarihinde yaşanmıştır. Colorado'nun şirin madenci kasabası Ludlowda meydana gelen bu elim olay yüzünden yaşananlar "Ludlow katliamı" olarak tarihe geçmiştir.

O gün grevci işçilerin aileleriyle birlikte kaldığı ve kadınlı çocuklu 1200 kişinin yaşadığı çadırlı kampa başta Rockefeller olmak üzere büyük maden sahiplerinin Amerikan Devletine yaptığı "bu işi bitirin artık" baskısıyla askeri kuvvetler taarruz etmiştir. İşçiler ve askerler arasında saatler süren çatışmalar yaşanmış ve çatışmalardan korunmak için işçilerin eşleri ve çocukları çadırlara saklanmışlardır. Çatışmalar esnasında çadırlardan biri ateşe verilmiş ve içindeki 12 küçük çocuk korkunç bir şekilde yanarak can vermişlerdir. Rockefeller'e ait olan madenlerde çalışan işçilerin uğradığı bu saldırı ve yaşananların tüm Amerikada büyük bir tepki çekeceğini düşünen Rockefeller Hakla İlişkiler Danışmanlığını yapan Ivy Lee'yi çağırmış ve "kurtar beni" demiştir.

Bugün artık hepimizin aşina olduğu "basın bülteni" ve "basın açıklaması" yöntemlerini ilk ortaya çıkartan Ivy Lee o dönemin medyasındaki tüm bağlantılarını kullanarak müthiş derecede ikna edici hazırlanmış bir basın açıklamasını tüm Amerikaya yayınlamıştır. Bu basın açıklamasında askerlerin grevci işçilere saldırması ve kamp yerinde çıkardıkları yangınlar gerçeği tamamen gözlerden saklanarak masum çocukların öldüğü yangının Amerika Birleşik Maden işçileri sendikasının parayla tuttuğu provokatörler tarafından çıkartıldığı "koca yalanı" Amerikan kamuoyuna onlarca gazete üzerinden sunulmuştur. ( Bu arada bu yazdıklarım size tanıdık geliyor mu ?)

Bu kampanya o kadar başarılı olmuştur ki olanlardan habersiz bir çok insan bir süre sonra grev yapan işçileri suçlamaya başlamıştır. Kısacası bu müthiş kampanya sonucunda işçilerin kötü çalışma şartlarını ve maaşlarını düzeltmeye yanaşmayan ve aylarca işçilere her tür saldırıyı kışkırtan Rockefeller Madencilik şirketi ve 20 Nisan 1914 tarihindeki saldırıyı gerçekleştiren askeri birliklerin sorumluğu tamamen gözlerden saklanmış bunun tam tersine kemikleri kırılıp kan revan içinde kalan ve çocukları cayır cayır yanan maden işçileri suçlu olarak tanıtılıp "anarşist" olmakla itham edilmişlerdir.

Tabi bu büyük başarıdan sonra Ivy Lee tüm Amerikada şirketlerin başları belaya girdiği zaman koştuğu önemli adamlardan biri haline gelmiştir. Becerikli Halkla İlişkiler dehası Ivy Lee'nin "başarıları" bununla sınırlı değildir tabii. 1921 senesinde Rockefellerin büyük desteğiyle kurulan ve bugün bile dünya siyasetine büyük etkisi olan "Council on Foreign Relations" yani CFR örgütünün ilk üyelerinden birisi olan Ivy Lee yavaş yavaş diplomasi alanında da çalışmalara başlamıştır ve en ünlü müşterilerinden birisi de bizzat ve şahsen Nazi Almanyası lideri Adolf Hitlerdir.

Nasıl oluyor bu iş derseniz şöyle olmuştur.

Rockefellerin sahibi olduğu ve dünyadaki petrol kuyularının pek çoğunun sahibi Standart Oil şirketi bir çok farklı alanlarda yatırımları olan bir şirketti. 1930 senesinde Almanyada bir alkol tekeli kuracak kadar kimyasal ürünler sektörüne yatırım yapmışlardı ve ortak oldukları Alman firması da I.G Farben şirketiydi. Hitler Almanyada başa geçip tekrardan büyük bir askeri güç olmak için tüm para musluklarını açacağını söyledikten sonra paranın kokusunu alan Rockefeller elinin altındaki en akıllı ve işbilir adamlardan biri olan Ivy Lee'yi Almanyaya göndermiştir. Bizzat Hitler ve en yakın adamı Goebbels'le saatler süren bir toplantı yapan Ivy Lee bir çok iş bağlamıştır. Bunlardan en önemlisi ve İkinci Dünya savaşı sonrası Amerikan Devleti tarafından sümen altı edilen işlerden birisi Rockefeller'e ait Standart Oil şirketinin Almanyada büyük petrol rafinerileri inşaa etmesi ve tüm savaş boyunca bu rafinerilerin Alman ordusuna pek çok ürün üretmesidir. Bu rafineriler karşılığında nakit para alması o dönemler Almanyaya konan ambargo yüzünden yasak olan Standart Oil para yerine Alman tersanelerinden bir çok gemi ve çok değerli antika müzik aletleri almıştır. Savaş öncesi dönemde ve gizlice de savaş sırasında Rockefellerin büyük paralar kazandığı bu ticaretin temellerini işte Ivy Lee Hitlerle yaptığı o toplantıda atmıştır. Amerika Almanyayla savaşa girince bu ilişkiler Amerikan Devletinin dikkatini çektiği için Ivy Lee çok ciddi baskı altına alınmış ve ölümü de biraz bu baskılar yüzünden olmuştur.

Ivy Lee'nin günümüze en büyük etkisi şirketlerin medya ve basınla olan ilişkilerinde halen kullanılan prensipler ve iş yapma şekillerini ortaya çıkarmasıdır.

Şirketlerin medyayı istediği bilgilerle donatmasına yarayan "basın bültenleri" ve "basın açıklamaları" tekniklerini Ivy Lee geliştirmiştir. Bugün Global şirketler ve basın arasındaki ilişkiler öyle bir hale gelmiştir ki bir çok yolsuzluk,kaza ve insanların mağdur olduğu hatalar konusunda insanlar medyadan "gerçekleri" değil ancak firmaların halkla ilişkiler departmanlarının hazırladığı "yumuşatılmış bilgileri" öğrenebilmektedir.

Ivy Lee'nin ortaya koyduğu taktiklerden en önemlilerinden biri de "acımasız kapitalist iş adamı" imajının yumuşatılmasıdır. Mesela Rockefeller 1900'lü yılların başında Amerikada "robber baron" denilen yani bir ton hile ve hurdayla servet edinmiş bir işadamı imajına sahipti ve kendisi de bir çok özel konuşmasında "basit insanların kendisi hakkındaki düşüncelerinin umurunda bile olmadığını" belirtmişti. Ivy Lee büyük işadamları ve politikacılar için dışarıya verdikleri imajın her şey olduğunu ilk farkedenlerden biri olarak Rockefeller'i imajını olumlu bir hale getirme konusunda teşvik etmiştir. Mesela Kömür işçilerinin grevi ve yaşanan korkunç olaylar sonrasında Rockefelleri işçileri bizzat ziyaret etmek ve hallerini hatırlarını sorarken çekilen görüntülerini basına vermek konusunda ikna etmişti. Servetinin bir kısmını fakirlere bağışlama görüntüsü vermesinin de onun çok işine yarayacağını öne süren Lee, Rockefeller Vakfının kurulmasına da ön ayak olmuştu.

Kısacası yapılanların değil dışarıya verilen görüntünün önemli olduğuna ilk uyanan Ivy Lee'dir

Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …