Ana içeriğe atla

Güveç ve ikna.

Bugün denizden geliyoruz hanımla ki aklım fikrim evde bekleyen çay ve kitapta bu yüzden acele ediyorum. Tam eve varacağız hanım "aaaa toprak güveçler ne güzel dedi" bir baktım şişman yaşlı bir amca önünde elli tane boy boy güveç tam sokağın ortasına tezgahı kurmuş müşteri bekliyor.

İlk savunma taktiğim çoğu zaman işe yarayan "ne gerek var şimdi" taktiğiydi ama hanım çoktan eline içinde koca bir buzağı pişirilebilecek en büyüğünden dev bir güveci almıştı bile . Bizim şişman satıcı dayı paranın kokusunu aldığı için güveci hanıma sanki teknolojinin en son harikası gibi sunuyordu ve bu işi öyle güzel yapıyordu ki bu meretin Sümerler zamanından beri kullanıldığını bilmesem beni bile inandıracaktı

En sonunda satıcı amca fiyatı söyledi ve bana istediğim fırsatı verdi çünkü söylediği fiyat mantık ve izan sınırlarını aşıyordu. Bende hanıma dönerek ve sanki isterse bu parayı vermemin sorun olmadığı ama göz göre göre kazıklandığımızı ifade eden bir tavırla (bu önemli bir püf noktasıdır) "sence toprak bir kap bu kadar eder mi ?" sorusuyla amcaya darbemi indirdim.

Hanım bu zekice hamlemden sonra tam güveci yerine bırakıyordu ki yaşlı amca atik bir hareketle cebinden iki adet minicik nazar boncuğu çıkardı ve "bu da siz güzel çifte benim hediyem olsun hadi bakalım" demez mi. Adam resmen bana ikna taktikleri eğitimimin ikinci prensibi olan "Karşılık verme güdüsünü" uyguluyordu ve zamanlaması iyiyse bu teknik çok işe yarardı. Tahmin ettiğim gibi hanım yerine koymak üzere olduğu güveci bu sefer iki eliyle sıkıca tutarak havaya kaldırdı ve "Tamam aldık amca teşekkür ederiz" diyerek olayı bitirdi.

Gevrek gevrek gülen amcaya parasını toka ederken "aferin amca iyi iş" dedim çünkü karşımda sahada yetişmiş iyi bir iknacı duruyordu.

Neyse şu anda oturduğum yerden mutfağın bir kısmını ve belkide ülkenin en pahalı toprak kabını görüyorum. Neyse hanım belki bana güzel bir güveç yaparda keyfim yerine gelir.

Unutmayın ikna prensiplerinin hepsinin altında çok kuvvetli psikolojik mekanizmalar bulunur ve doğru kullanıldığında karşımızdakinin direnmesi çok ama çok zordur. Eğitimler başladığı zaman ayrıntılı olarak konuşuruz zaten. Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZARA İŞİNİN ALTINDAKİ FARE YENİĞİ

Önce haberimize bir bakalım.

http://www.hurriyet.com.tr/unlu-markanin-elbisesinden-fare-cikti-40280304

Efendim habere göre Amerikada ünlü bir markadan kendine elbise alan Amerikalı hanım kızımız kendini bir kaşıntı alınca elbiseyi kontrol etmiş ve şok geçirip bayılmış çünkü efendim elbisenin astarından minik ve ölü bir fareciğin pençeleri gözüküyormuş.Tabi hemen kıyameti koparmış ve ünlü firmayı dava etmiş. Firmada panik olmuş ve durumu inceleyeceklerini söylemiş.

Dikkat ederseniz haberde firma kimdir,nedir hiçbir bilgi yok.Haberdeki resimdeki marka kısmı da itinayla kapatılmış.

Şimdi işin daha bir detayı için size aynı olayı anlatan yabancı bir haber link'i veriyorum

http://gothamist.com/2016/11/14/zara_rat_dress_lawsuit.php

Bu verdiğim linkteki haber olayı daha da açıklığa kavuşturuyor ve bahsedilen firmanın hanımların ülkemizde de çok sevdiği Zaranın Amerika bayisi olduğunu anlıyoruz.

Şimdi benim takıldığım esas nokta firma değil, paylaştığım resimden de görebileceğiniz gibi söz konus…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…