Ana içeriğe atla

Güveç ve ikna.

Bugün denizden geliyoruz hanımla ki aklım fikrim evde bekleyen çay ve kitapta bu yüzden acele ediyorum. Tam eve varacağız hanım "aaaa toprak güveçler ne güzel dedi" bir baktım şişman yaşlı bir amca önünde elli tane boy boy güveç tam sokağın ortasına tezgahı kurmuş müşteri bekliyor.

İlk savunma taktiğim çoğu zaman işe yarayan "ne gerek var şimdi" taktiğiydi ama hanım çoktan eline içinde koca bir buzağı pişirilebilecek en büyüğünden dev bir güveci almıştı bile . Bizim şişman satıcı dayı paranın kokusunu aldığı için güveci hanıma sanki teknolojinin en son harikası gibi sunuyordu ve bu işi öyle güzel yapıyordu ki bu meretin Sümerler zamanından beri kullanıldığını bilmesem beni bile inandıracaktı

En sonunda satıcı amca fiyatı söyledi ve bana istediğim fırsatı verdi çünkü söylediği fiyat mantık ve izan sınırlarını aşıyordu. Bende hanıma dönerek ve sanki isterse bu parayı vermemin sorun olmadığı ama göz göre göre kazıklandığımızı ifade eden bir tavırla (bu önemli bir püf noktasıdır) "sence toprak bir kap bu kadar eder mi ?" sorusuyla amcaya darbemi indirdim.

Hanım bu zekice hamlemden sonra tam güveci yerine bırakıyordu ki yaşlı amca atik bir hareketle cebinden iki adet minicik nazar boncuğu çıkardı ve "bu da siz güzel çifte benim hediyem olsun hadi bakalım" demez mi. Adam resmen bana ikna taktikleri eğitimimin ikinci prensibi olan "Karşılık verme güdüsünü" uyguluyordu ve zamanlaması iyiyse bu teknik çok işe yarardı. Tahmin ettiğim gibi hanım yerine koymak üzere olduğu güveci bu sefer iki eliyle sıkıca tutarak havaya kaldırdı ve "Tamam aldık amca teşekkür ederiz" diyerek olayı bitirdi.

Gevrek gevrek gülen amcaya parasını toka ederken "aferin amca iyi iş" dedim çünkü karşımda sahada yetişmiş iyi bir iknacı duruyordu.

Neyse şu anda oturduğum yerden mutfağın bir kısmını ve belkide ülkenin en pahalı toprak kabını görüyorum. Neyse hanım belki bana güzel bir güveç yaparda keyfim yerine gelir.

Unutmayın ikna prensiplerinin hepsinin altında çok kuvvetli psikolojik mekanizmalar bulunur ve doğru kullanıldığında karşımızdakinin direnmesi çok ama çok zordur. Eğitimler başladığı zaman ayrıntılı olarak konuşuruz zaten. Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …