Ana içeriğe atla

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye 8 bin 300 kilometre sahil şeridiyle denizcilik için ideal bir ülkedir. Türkiyedeki denizcilik sektörü son yıllarda büyük bir atılım içine girdi ve özellikle 2002 yılından bu yana tam 13 kat büyüyerek deniz ticaret filosunu 32 milyon tona çıkardı. Bu rakamlar büyük gibi gözüksede aslında Türkiye gibi denizciliğin stratejik önem taşıdığı bir ülke için yeterli olmayan rakamlardır. Şöyle bir örnek verirsem daha iyi anlarsınız. Türkiye ithalat ve ihracatının yüzde 85'e yakın kısmını denizyoluyla yapmaktadır. Yani şu anda kullandığınız yurtdışından gelen ürünlerin ve bizim dışarıya sattığımız ürünlerin büyük kısmı gemilerle taşınıyor. Peki bu malların ne kadarını Türk gemileri taşıyor derseniz bu oran sadece yüzde 12. Kısacası ülkemizin ticaretinin büyük kısmı denizden yapılmasına rağmen bunun sadece çok az bir kısmını Türk gemileriyle taşıyabiliyoruz.

Bu bir yandan negatif bir durum gözükse de aslında Denizcilik sektöründe büyük fırsatların olduğunu göz önüne seren bir istatistik. Türk denizciliği gerek tersaneleri,gerek gemi işletmecileri gerekse de bu sektöre yönelik personel yetiştiren eğitim kurumları olsun harıl harıl bir çalışma içinde bu açığı kapatmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda Türkiyenin pek çok yerinde Denizcilik Meslek Liseleri açılmış durumda ki her gün işe giderken üzerlerinde üniformaları pek çok denizcilik öğrencisiyle karşılaşıyorum. Sadece Meslek Liseleriyle denizcilik şirketlerinin ve tersanelerin yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak mümkün değildir çünkü eğer denizcilik alanında dünya çapında bir oyuncu olmak istiyorsak mutlaka üniversite seviyesinde akademik eğitim görmüş uzman denizcilik personeli yetiştirmemiz gerekmektedir.

İşte bu açığın farkına varan Deniz Ticaret Odası gerekli çalışmaları yaparak oda bünyesinde kurdukları Türk Deniz Eğitim Vakfı bünyesinde 2008 senesinde İstanbul'da Piri Reis Üniversitesini kurdu. Bünyesinde Denizcilik Fakültesi ve Denizcilik Yüksek okulunu barındıran üniversite bildiğim kadarıyla geçen sene ilk mezunlarını Türk Denizciliğine kazandırdı.

Şimdi diyeceksiniz ki durup dururken bunları neden yazıyorsun. Sebebi beni çok heyecanlandıran bir gelişme. Bünyesinde Profesyonel Koçluk eğitimlerine başlayacağım House of Human şirketi Piri Reis üniversitesi ile beraber çok özel bir projeye imza attı. İstanbul Kalkınma Ajansının da destek olduğu bu proje kapsamında Gemi İnşaat Sanayinde hizmet veren firmaların AR-GE ve İnovasyon kapasitelerinin arttırılması amacıyla tersanelere mentör yetiştirilecek.

Bu projeyi özel yapan durum bu eğitim kapsamında House of Human Şirketinin özel bir mentor yetiştirme sürecini üstlenmiş olması. Kısacası tersanelerimizde görev yapan profesyoneller aynı zamanda ciddi bir koçluk ve mentorluk eğitiminden de geçirilecek. Bu son derece sıra dışı ve Türk Denizciliğine sağlayacağı katma değerin gelecek yıllarda daha iyi anlaşılacağını düşündüğüm projeye imza atan ikisi de Türk Deniz Kuvvetlerine yıllarca hizmet vermiş değerli hocalarım ve House of Human şirketi kurucuları Umut Ahmet Tarakci ve Nuri Murat Avcı beyleri koçluk eğitimi sektöründe bence yeni bir standart belirleyen bu projeye imza attıkları için kutlamak isterim. Ülkemize hayırlı olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …